ZASTAVA 101
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ZASTAVA 101

Udruženje ljubitelja automobila ZASTAVA 101 / Association of ZASTAVA 101 fans
 
HomeHome  Latest imagesLatest images  RegisterRegister  Log inLog in  

ZASTAVA 101 FORUM JE AKTIVAN, Registrujte se za pun pristup! ZASTAVA 101 FORUM IS ACTIVE! Register for full access.

 

 Kako su se nekada kupovali Stojadini?

Go down 
+3
Miljan
danilo101
zastava101b
7 posters
AuthorMessage
zastava101b
Član osnivačkog tima
Član osnivačkog tima
zastava101b


Broj poruka : 3470
Datum upisa : 2011-12-21
Godina : 36
Lokacija : Beograd

Kako su se  nekada kupovali Stojadini? Empty
PostSubject: Kako su se nekada kupovali Stojadini?   Kako su se  nekada kupovali Stojadini? EmptySun Sep 02, 2012 4:52 pm

Ovo je tema namenjena zgodama i nezgodama prilikom kupovine Z101. O ovoj temi je već bilo govora u Istoriji Z 101 i automobilima članova, pa Vas molim da ne ponavljamo tekstove.

Evo kako je moj rođak kupio svog LUXa 1977.

U davna vremena, kao što sam već objašnjavao, postojala je lista čekanja od 6 meseci za isporuku auta. Što se ime nalazilo na višem mestu na listi, to su šanse bile veće da se dobije Stojadin.Mada ni to nije bila garancija, jer auto nije bio rezervisan, a sa potvrdom kupac je morao kako zna i ume da kupi auto u roku od tri dana inače bi ga čekalo novih 6 meseci.
Tako moj rođak bude prvi na listi čekanja, ali tokom drugog dana dobija informaciju da nema LUXa na placu Zastava prometa Valjevo, a da su svi Standardi već raspodeljeni po listi. Moj rođak i njegova supruga su bili očajni, mnogo novca su pukli, mnogo planova su imali za to leto... Tokom tog istog dana, njihov sin je snimio da je iz KGa stigao specijalan kec,jedini na kamionu, pod ceradom - što nije bila uobičajena scena. Dok su skidali auto sa kamiona, kada su podigli ceradu, ispostavilo se da je prelepi, tamno zeleni lux ispod cerade. Istog trenutka sin telefonom zove roditelje da odmah pojure u salon i da preuzmu auto. Međutim, u salonu prodavac negira da je njihov auto stigao. Moja rođaka tu pobesni i počne da viče i da pita šta sa Luxom pod ceradom, a dobija odgovor da je to auto specijalno namenjen za nekog generala.
Moj rođak je već digao ruke od cele priče, ali njegova supruga nije gubila vreme, istog dana je pripremla sve paire iz oblasti zaštite potrošača i pripremi tužbu protiv ZP Valjevo. Sutradan predaje materijal sudu i odlazi u salon. Šef salona je shvatio da mu preti skandal i da će izgubiti spor, te on pristaje na poravnanje i predaje ključeve auta mojoj rođaki.
Epilog: taj isti lux do kraja svoje službe - sredine krize devedesetih nije imao ozbiljan kvar, ni tačkicu rđe, imao je pun sjaj laka, a nikada garažu video nije. Obišao je celu bivšu Jugu.
Tokom jeka benzinske krize, neki mufljuz odluči da ukrade benzin, ali benzina je bilo toliko da se crevom nije mogao izvući,zatim odluči da ukrade ceo auto, međutim Lux ni slučajno nije hteo da upali (nije bilo benzina ni za toliko), lopov zatim uzima šrafcifger, uništava levi tapacir i probija lim vrata šrafcigerom.
Pošto para za popravku nije bilo, a inflacija ubijala volju za životom, moj rođak, sa teškom mukom, žaleći do danas, prodaje auto za jeftine pare...
Back to top Go down
https://zastava101.serbianforum.info/t3348-istorijsko-naslee-zas
danilo101
SPECIAL
SPECIAL
danilo101


Broj poruka : 1722
Datum upisa : 2011-12-22
Godina : 27
Lokacija : vranje

Kako su se  nekada kupovali Stojadini? Empty
PostSubject: Re: Kako su se nekada kupovali Stojadini?   Kako su se  nekada kupovali Stojadini? EmptySun Sep 02, 2012 4:58 pm

i tolka jurnjava pri kupovini da bi ga kasnije prodali za male pare eek

ja ga ne bi dao posle toga pa makar mi hleb falio 5976866

znam pricu da je i moj deda cekao dugo na naseg keca,prvo zato sto je kasno odlucio da kupi keca pa nije bio na pocetku liste cekanja,a drugo sto je hteo ovu boju koja je bila vanserijska,to su mi pricali i nana i deda,kazu trebalo je dosta vremena da se ceka jer je potraznja bila velika kao za nekim mercedesom ili renoom u tadasnje vreme,i tako kupe konacno keca
a sad postoji isto prica da danas ja ne bi imao zastavu 101 nego reno 18 TL da nije bilo moje bake..kao tad se dugo cekalo za bilo koji auto,i konacno deda i nana dovezu naseg 101 kuci i svi srecni i zadovoljni,medjutim,nasem komsiji koji je konkurisao za renoa bio je hitno potreban auto a do dolaska njegovog renoa ostalo je jos manje od mesec dana,i tako dodje kod nane i dede,pita ih da on njima da renoa a oni njemu keca,moj cale skoci za reno,jako lep auto,deda se dvoumi a nana ne da keca,i tu je bilo vuci potegni i na kraju tu je bila nanina poslednja,nikako nije htela da da keca za renoa i eto,ostade kec,a da je bila drugacija odluka ja se danas verovatno ne bih druzio ovde sa vama nego bih bio sa nekim od rennoovih foruma... geek
Back to top Go down
Miljan
Počasni ambasador i član osnivačkog tima
Počasni ambasador i član osnivačkog tima
Miljan


Broj poruka : 3293
Datum upisa : 2011-12-20
Godina : 37
Lokacija : Nis

Kako su se  nekada kupovali Stojadini? Empty
PostSubject: Re: Kako su se nekada kupovali Stojadini?   Kako su se  nekada kupovali Stojadini? EmptySun Sep 02, 2012 6:28 pm

Kad je deda kupovao Stojadina 1977. u Zastava Prometu Nis ih nije bilo na stanju i postojale su duge liste cekanja, ali je od prijatelja dobio informaciju da firma Mehanizacija iz Pristine ima na lageru par Stojadina i sednu oni u auto, odu tamo kad ono svi vec rezervisani, samo jedan slobodan, serpa plave boje, dedi se nije svidjala boja ali sta ce, resio da uzme njega, medjutim pored njega je bio svetlo zuti sa kljucevima u bravi i pored njega neki covek, dedin prijatelj uleti u auto uzme kljuceve, zakljuca ga i pravac u upravnu zgradu, ovaj covek potrcao za njima, pa cekajte, stanite, ja sam kupio taj auto, medjutim papiri jos nisu bili zavrseni i tako deda dobije zutog, a nikom iz kuce nije rekao, samo ga doterao.
Citavih 5 dana posle kupovine ga je ostavio na putu na planini Cemernik kod Crne trave, baba i deda su morali da prenoce u autu do jutra, a par dana posle toga u povratku je ostao bez svetlala po mrklom mraku na istoj planini.

Kad je cale kupovao 1980, hteo je Speciala, medjutim u salonu dobije informaciju da je to prototip i da se jos ne proizvodi (verovatno su svi isli preko veze i hteli da ga otkace), onda je hteo Mediteran 1300, ali ni za njega nisu primali uplate, tako da je kao jedina mogucnost ostao Confort, pa je njega i uplatio. Posto je kuma radila u firmi Agroremont iz Strumice koja je vrsila prodaju Zastavinih vozila, nije cekao puno i u roku od para dana je stigao auto.
U garantom roku je isao u DMB i u Zastavu gde su zamenjeni prvi put samo leteci lezajevi, a drugi put i leteci lezajevi, i klipnjace i klipovi, jer je ima fabricku gresku, povecan zazor u osovinici klipa i motor se cuo kao dizel.

Kad smo kupovali Skalu takodje su bile velike liste cekanja, 6 meseci do godina dana, a bilo je slucajeva da neki nisu ni dobili auto, pa su podnosili tuzbe protiv Zastave i tek posle par godina dobijali auto. Medjutim cale je sasvim slucajno spomenuo to jednom drugaru koji je imao vezu u Zastavi Promet ne ocekujuci nista, ali na srecu, to je urodilo plodom, i posle samo 6 dana od uplate dobio poziv da preuzme auto, odmah su deda i on otisli dedinim zutim Stojadinom i dovezli Skalu, secam se kao da je juce bilo. sunny
Back to top Go down
https://zastava101.serbianforum.info
zastava101b
Član osnivačkog tima
Član osnivačkog tima
zastava101b


Broj poruka : 3470
Datum upisa : 2011-12-21
Godina : 36
Lokacija : Beograd

Kako su se  nekada kupovali Stojadini? Empty
PostSubject: Re: Kako su se nekada kupovali Stojadini?   Kako su se  nekada kupovali Stojadini? EmptyMon Sep 03, 2012 12:38 pm

Ima još jedna zanimljiva priča kako je kupljen kec sa koga sam skinuo sivu masku koju voyim sada.
Naš porodični prijatelj je kupio novog fiću 1972. On je bio fudbalski trener u Kruševcu. Pošto je dobro održ
avao kola, fićko je bio u fulu. I jedan od njegovih igrača zapne da kupi fiću, ne pita za cenu. Čika Ivan mu je odbrusio cenu novog fiće i ovaj mu isplati u kešu, odmah. Čika Ivan ostao u čudu i te 1974. doda još love i kupi novog keca, iz prvog pokušaja je odmah dobio auto. Sahara žuti standard sa sivom maskom i ravnim ratkapnama.
Epilog: Auto je bio u pogonu do 2006/2007. Kada se ukvalno raspao sa pređenih 460 000km, bez otvaranja motora, koji je i dalje bio upotrebljiv, a menjač je bio i dalje u pogonu na nekom kršu.
Back to top Go down
https://zastava101.serbianforum.info/t3348-istorijsko-naslee-zas
ApolloNs
Član osnivačkog tima
Član osnivačkog tima
ApolloNs


Broj poruka : 867
Datum upisa : 2011-12-20
Godina : 40
Lokacija : Novi Sad

Kako su se  nekada kupovali Stojadini? Empty
PostSubject: Re: Kako su se nekada kupovali Stojadini?   Kako su se  nekada kupovali Stojadini? EmptyMon Sep 03, 2012 2:25 pm

Moj je deda prvog keca kupio 1974. "Argentinac". Pošto je deda bio ugledni lekar, naravno, imao je vezu i, u principu je lako dolazio do vozila. Moj ćale je tada imao 18. godina i veoma je uticao na dedu šta da se pazari jer je otac bio veoma tehnički obrazovan, ako se ja pitam uvek je bio ispred svog vremena. Prvo je bilo pitanje da li Zastava 101 ili Fiat 128 Sport S 1100 (četvrtasti farovi), jer je cena bila ista, Sport je bio neznatno skuplji. Međutim deda je inststirao da porodični auto posle Fiata 125 mora da ima 4/5 vrata. I tako su se odlučili za model 101, a ćale je znao da sledeće godine (1975. izlazi novi model 128 3p) koji je pikirao sebi. I tako argentinac ne stiže na prikolici nego ga šofer divezao. Moj se ćale prvo razočarao, "neću tu varijantu! to šoferi akaju!!" i to što je motor bio argentisnki mu je bilo sumnjivo! Međutim njegove reči su bile "ne da se nisam pokajao...motor se vrteo kao da je friziran...".

1975. u Jugoslaviji nije mogao da se kupi 128 3p. Tek 1976. i tada su deda i tada po noći išli na plac da odaberu boju. Odabran je beli sa motorom 1300. Taj se još vrti kod mene u stojadinu! Twisted Evil

1979. kada se pojavio "Special" ćale je odmah insistirao da taj model zameni argentinca! Privlačna je bila sva ta oprema i motor im je bio dobro poznati 1300 iz 128 3p! Veza je učinila svoje i special je stigao glat! Međutim, baš u to vreme kada je stigao special, stigao je i gliser GLASTRON iiz SAD po koji je trebalo otići u Nemačku... iako special još nije bio razrađen seli su i otišli da dovuku glastrona. U povratku je motor počeo plavo da dimi. Ćale ga saranio. Iako je bio u garantnom roku, ćale ga je kući prvo rasklopio jer ga je zanimalo šta je unutra Very Happy a potom sklopio i odneo na reklamaciju! Naravno, deda je imao vezu i stigao je komplet nov 1300 motor u drvenoj kutiji sunny a jedan od radnika je rekao dedi: "Dejane, iskreno...mali ga je saranio!" sunny sunny sunny
Back to top Go down
gosha_z101
101 - 64KS
101 - 64KS
gosha_z101


Broj poruka : 614
Datum upisa : 2012-01-02
Godina : 33
Lokacija : Beograd

Kako su se  nekada kupovali Stojadini? Empty
PostSubject: Re: Kako su se nekada kupovali Stojadini?   Kako su se  nekada kupovali Stojadini? EmptyTue Sep 04, 2012 9:12 am

^^
Vrlo zanimljiva prica,pogotovu ovaj deo sa special delom Smile
Back to top Go down
andronik
101 - 55KS
101 - 55KS
andronik


Broj poruka : 104
Datum upisa : 2011-12-22
Godina : 38
Lokacija : Istočno od raja

Kako su se  nekada kupovali Stojadini? Empty
PostSubject: Re: Kako su se nekada kupovali Stojadini?   Kako su se  nekada kupovali Stojadini? EmptySun Dec 16, 2012 8:43 pm

Slika govori više od reči.Kupljena na poslednji "narodni" kredit.
Kako su se  nekada kupovali Stojadini? P1010189_zps270a46f6
Back to top Go down
http://staystrong.com
Miljan
Počasni ambasador i član osnivačkog tima
Počasni ambasador i član osnivačkog tima
Miljan


Broj poruka : 3293
Datum upisa : 2011-12-20
Godina : 37
Lokacija : Nis

Kako su se  nekada kupovali Stojadini? Empty
PostSubject: Re: Kako su se nekada kupovali Stojadini?   Kako su se  nekada kupovali Stojadini? EmptySun Dec 16, 2012 11:05 pm

naughty

Kako su se  nekada kupovali Stojadini? Wiipxclut0vozsdvnd
Back to top Go down
https://zastava101.serbianforum.info
andronik
101 - 55KS
101 - 55KS
andronik


Broj poruka : 104
Datum upisa : 2011-12-22
Godina : 38
Lokacija : Istočno od raja

Kako su se  nekada kupovali Stojadini? Empty
PostSubject: Re: Kako su se nekada kupovali Stojadini?   Kako su se  nekada kupovali Stojadini? EmptySun Dec 16, 2012 11:22 pm

Al' su se Ljubodrazi navrzli Very Happy
Ajde kerajšmeri da vidim koliko vas može da potegne račune od kupovine ?
Back to top Go down
http://staystrong.com
zastava101b
Član osnivačkog tima
Član osnivačkog tima
zastava101b


Broj poruka : 3470
Datum upisa : 2011-12-21
Godina : 36
Lokacija : Beograd

Kako su se  nekada kupovali Stojadini? Empty
PostSubject: Re: Kako su se nekada kupovali Stojadini?   Kako su se  nekada kupovali Stojadini? EmptyMon Dec 17, 2012 3:14 pm

Imam i redovan račun i dodtni račun ''za prevoz'' koji je bio opravdanje za poskupljenje Stojadina '79. Gledaću da ih postavim kada budem stigao. Generalno imam kompletnu dokumentaciju od '79 uključujući i polise osiguranja (fale iz devedesetih, misteriozno su nestale), polisu probnih tablica, uplatnice skoro za sve godine.
Back to top Go down
https://zastava101.serbianforum.info/t3348-istorijsko-naslee-zas
m.aged
Ambasador partnerskog kluba
Ambasador partnerskog kluba
m.aged


Broj poruka : 270
Datum upisa : 2011-12-28
Lokacija : Kistelek Csongrád megye Hungary

Kako su se  nekada kupovali Stojadini? Empty
PostSubject: Re: Kako su se nekada kupovali Stojadini?   Kako su se  nekada kupovali Stojadini? EmptyTue Dec 18, 2012 2:57 pm

2001: Hungary, high tariffs on imported cars, so each car is expensive. The Zastava not: for example, 5 piece used to cost as much Zastava was used as one piece of the second Golf
So I took the first Zastava car about 2 months salary.
23:32
£ 360,000 in 1991 - in Yugo Skala price = 4 years of work
1000 arrived in 1991.
Back to top Go down
Sponsored content





Kako su se  nekada kupovali Stojadini? Empty
PostSubject: Re: Kako su se nekada kupovali Stojadini?   Kako su se  nekada kupovali Stojadini? Empty

Back to top Go down
 
Kako su se nekada kupovali Stojadini?
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Kako se nekada montirao radio na Zastavu 101
» Kako popraviti grejanje u 101
» Kako frizirati Zastavu 101?
» Kako okititi Stojadina za svadbu?
» Kako do nečujnog otvaranja haube Z 101/128?

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
ZASTAVA 101 :: Slobodne teme / Forum free :: Slobodno vreme / Free time-
Jump to: