Već smo ranije dali nekoliko, nadamo se korisnih, saveta u vezi sa održavanjem vašeg vozila. Ti saveti su bili sezonskog karaktera, tačnije vezani za zimski period i održavanje maksimalnog nivoa funkcionalnosti vašeg vozila i isto tako vaše bezbednosti. Kada posmatramo opštu funkcionalnost vašeg vozila i maksimalno produženje njegovog životnog veka, treba da imate još neke stvari u vidu.
Saveti za duži životni vek vašeg vozila
Verovatno vam zvuči logično, ali pomenućemo i to: što manje ga vozite. Kad god imate priliku pešačite ili vozite bicikl, a možete koristiti i javni prevoz ili naći nekoga da vas prevozi. Neke od ovih opcija su bolje za okolinu, neke za vaš novčanik, neke za vaše zdravlje - a svaka ponaosob za vaš auto. Jednostavna obrnuta proporcija, što manje vozite duže će vam vozilo trajati.
Sledeća stvar koja je bitna je da idete što manje na kraće relacije. Ovo iz razloga što su kraća putovanja teška za auto, i povećava se njegovo propadanje i dotrajavanje. Motor tada nema mogućnost da dostigne punu radnu temperaturu. Ovo je loše zbog toga što je jedan od nusprodukata sagorevanja unutar motora voda. Kada motor dostigne radnu temperaturu, ta voda ispari i nestane. Prilikom kraćeg rada, ta voda ostaje unutar motora i izduvnog sistema vašeg vozila. Pošto svakako imate druga dva elementa potrebna za rđu (kiseonik i metal), stvorili ste idealnu podlogu za koroziju. Osim ovoga, voda razblažuje ulje, koje tada ne podmazuje motor dovoljno efikasno. Ukoliko već ne možete da izbegnete ova kraća putovanja, menjajte ulje češće, recimo na 4 ili 5 hiljada pređenih kilometara.
Jedan od osnovnih preduslova za dug vek vašeg vozila je da pametno kupujete. Izaberite proveren model, sa dobrom reputacijom i za koji sa lakoćom možete nabaviti rezervne delove. Nažalost, dosta dobrih vozila završi na otpadu zbog nemogućnosti nabavke rezervnih delova. Najbolje je razgovarati sa nekim ko je stručan, a u isto vreme neutralan, i tako saznati koji proizvođači obezbeđuju dovoljno rezervnih delova za svoje starije modele.
U toku vožnje učinite svom vozilu uslugu i vozite nežno. Ovo podrazumeva da ubrzavate postepeno, kočite na vreme i polako, i ne opterećujete motor dok se ne zagreje. Ukoliko je napolju minus, dajte vozilu nekoliko minuta da se zagreje pre nego što ga pokrenete. Zatim vozite još nekoliko minuta polako, da bi se ulje zagrejalo i podmazivalo u potpunosti sve komponente.
U redu je da vozite nekoliko minuta sa upaljenim nekim upozoravajućim svetlima, ali postoje tri koja nikako ne smete zanemariti: lampica za nivo ulja u motoru, pokazatelj temperature motora i upozorenje za ručnu kočnicu. Naviknite se da redovno pratite pogledom ove signalne lampice i gledajte da se što pre zaustavite i rešite problem što je pre moguće - u suprotnom vas to može koštati mnogo živaca a i novca za popravku motora.
Nepotreban teret je ono što stvara dodatne muke vašem motoru - rešite ga se! On utiče na sve: od kočenja do problema sa izduvnim sistemom. Dakle, utiče na to da se vaše vozilo generalno brže troši. Zato je najbolje da odmah pregledate vaš auto i utvrdite šta je to što ne treba da bude u njemu. Takođe, ono što smo već spominjali u ranijim tekstovima, otklonite na spoljašnosti vozila sve što mu otežava kretanje i povećava napor motora. Dakle, dodaci za prtljag na krovu i slične stvari koje ne koristite aktivno otklonite, zato što osim što povećavaju potrošnju goriva, ubrzavaju i propadanje vašeg motora.
Održavanje vozila - iako se nalazi na sredini ovog teksta, možda je i najvažnije u celoj ovoj priči o životnom veku vašeg vozila. Preskakanje propisanih servisnih intervala je najbrži način da predate vaše vozilo na auto otpad. Promena ulja, kao i svih filtera obezbeđuju da vaše vozilo ima sve preduslove da radi bez problema: čist vazduh i čisto gorivo, kao i ulje odgovarajućih karakteristika. Takođe, obavljanje pregleda i van redovnog servisa može da omogući uočavanje problema pre nego što prerastu u nešto ozbiljnije. Za redovne servisne intervale proverite priručnik proizvođača - to je ona knjižica koju većina nas ne otvori nikad. Na kraju priručnika imate naznačene servisne intervale i šta sve je sve preporučeno da se odradi u okviru njih.
Iako će različite tečnosti u vašem vozilu biti menjane prilikom redovnih servisa, ipak ćemo ih spomenuti posebno. Bez obzira da li redovno vozite vaše vozilo ili uglavnom stoji parkirano, tečnost gubi na kvalitetu. Svaka od njih je od velike važnosti za dugovečnost motora, menjačkog, upravljačkog ili kočionog sistema. Dovoljna količina tečnosti ne obezbeđuje normalno funkcionisanje vozila, zato što vremenom gubi važne karakteristike, kao što je mogućnost hlađenje i podmazivanja, kao i mogućnost sprečavanja korozije i zamrzavanja. Ovde pre svega mislimo na ulje u motoru, za menjač, za kočnice, kao i antifriz. Ovde posebno moramo naznačiti značaj promene ulja za menjač, koje često vlasnici zapostavljaju, a popravka ih može koštati veoma mnogo. Proverite koji je interval promene kod vašeg modela, i promenite ovo ulje na 100000 pređenih kilometara, čak i ako ne piše ništa u priručniku.
Obavezno, ukoliko imate manji problem sa autom, proverite ga na vreme. Ne samo da može da preraste u nešto mnogo ozbiljnije, nego će vam možda stvoriti dodatni izdatak za šlepanje ukoliko vam se auto zaustavi na putu, a da ne govorimo o tome koliko će vas ovo koštati živaca. Ovo ima i drugu stranu, koja nije vezana za vaše finansije: bezbednost. Proverite da li je kod vašeg vozila sve što je povezano sa ovim ispravno (kao što su kočnice, kuka za vuču, poluosovine i ceo mehanizam oko točkova, vazdušni jastuci, sigurnosni pojasi, itd,.). Iako svako od nas želi da mu auto traje što duže, bitnije je ipak da vlasnik nadživi auto.
Jedan od preduslova da vam sve funkcionise kako treba je da nađete mehaničara koji je pouzdan. Uzmite ovo kao partnerski odnos - on dobija novac, vi dobijate auto koji je ispravan. Dobar poslovni odnos sa vašim mehaničarom vam u mnogome olakšava donošenje odluka, nećete imati sumnje u ono što vam kaže da bi bilo najbolje za vaš auto. Naći pouzdanog mehaničara najlakše možete ukoliko tražite preporuke od starih mušterija. Isto tako možete pitati prijatelje ili poznanike za savet.
Bitno je i da sa vašim mehaničarem definišete planove u vezi vozila. Ne želi svako da mu vozilo traje više stotina hiljada kilometara, pa mehaničari uglavnom polaze od pretpostavke da ne želite ni vi ukoliko mu ne naglasite. Međutim, ukoliko mu naglasite, verovatno će provesti više vremena pregledajući ga kada ga donesete. Kao i u svakom poslu, i kod mehaničara postoji mogućnost previđanja određenih problema koji mogu biti fatalni po vaš auto, a šanse za ovo će se minimalizovati ukoliko ga motivišete da posveti više vremena vašem vozilu.
Veliki neprijatelj vašeg vozila je so; ukoliko ne možete da je izbegnete, perite vaš auto redovno. So načinje karoseriju vašeg auta i ubrzava propadanje delova koji su već počeli ranije da korodiraju.
Sledeća tema su garaže. One su sjajna stvar - omogućiće vam da izbegnete desetominutno struganje leda i snega sa vašeg vozila svako jutro. Ovo ima i funkcionalnih prednosti, odnosno štiti vaše vozilo od atmosferskih uticaja, kao što su izloženost suncu, oluji i drugim vremenskim nepogodama. Međutim postoji velik izuzetak od ovog pravila: zagrejane garaže. Naš savet je da ih izbegavate. One mogu ubrzati propadanje vašeg vozila zbog toga što toplota ubrzava oksidaciju, u narodu poznatiju kao rđanje. Recimo, uđete u garažu sa snegom i ledom, oni se otope i voda i so se pomešaju na zagrejanoj karoseriji: idealan scenario za koroziju!