Slika u prilogu je iz
juna 2012.Pored
nove prodavnice rezervnih delova za svih „Zastavinih modela“ (prodavnica otvorena u oktobru 2012.),
imaju i novi sajt -
http://www.zastavasa.rs Sajt se ažurira do te mere da možete pogledati
stanje zaliha (auto delova) -http://www.zastavasa.rs/index.php/specijalizovana-prodavnica-autodelova/cenovnikautodelovaCentrala: +381 25 22199, +381 25 450 903, +381 25 22191
Somborska fabrika osnovana je 1969. godine.
Posle dolaska „Fijata“ ova fabrika ostala je jedina koja je nastavila proizvodnju nekadašnjeg „Zastavinog“ programa, a to su višenamenska vozila „Florida poli“ i „Skala poli“, kao i specijalna vozila „Florida pekar“, sanitet, hladnjača i pogrebna vozila, kao i vozila za prevoz svih vrsta tereta do 690 kilograma.
Većinski vlasnici su grupa „Zastava“ (90 odsto kapitala) i Fond za razvoj (oko devet odsto vlasništva).
U fabrici trenutno je zaposleno 175 radnika, prosek radnog staža je oko 25 godina. Nije sigurno da li još uvek kompletna vozila silaze sa trake, ili samo rade nadogradnje, prikolice, bilbordi. Međutim, sudeći po slici u prilogu, nešto od proizvodnje vozila ipak se odvija.
Obzirom na državnu ambivalentnost prema sopstvenim fabricima, radnicima a i prema sopstvenoj ekonomiji, iznenađen sam da se bilo kakva proizvodnja nastavlja. Verujem da ih sam inat drži u život.
Tokom 2008. godine održane su tri aukcije, sve neuspešne. U prvom pokušaju početna cena bila je 14 miliona evra, a na zadnjoj licitaciji je početna cena bila 8 miliona evra. Kako kažu, bio je zainteresovan kupac iz Engelske, ali on je odustao. Somborci imaju hale na 2,5 hektara, a ukupan fabrički prostor prostire se na 9,5 hektara.
Kapacitet fabrike je 10.000 vozila godišnje a kako kažu sa manjim ulaganjima ta brojka može biti povećana na 30.000. Sa trake fabrike od 1969. godine do 23. decembra 2010. sišlo je tačno 120.125 višenamenskih vozila.
Rekordna proizvodnja bila je 1989. godine kada je tržištu isporučeno 9.000 specijalnih automobila, a bilo je zaposleno 850 radnika.
U 2009. godini proizvedeno je 156 vozila, u 2010. stotinak (ma da se raznorazni brojevi vrte). Te 2010. godine uz otpremnine otišlo je oko 60 zaposlenih.
2011. godine su proizveli bar 70 vozila, a neke su valjda započete 2010.
Nadležni su redovno tokom 2010. godine najjavljivali da posle 40 godina preti im kraj proizvodnje.
Navodno, sada „svoju šansu moraju potražiti kroz pronalazak strateškog partnera iz kruga kooperanata italijanskog 'Fijata' “. Šta god to značilo.
Poslednja nada je (navodno) bila najavljena poseta stručnog tima iz „Stole“ (
http://www.stola.it/en/index.php), jednog od većih „Fijatovih“ komponentaša (godišnji promet preko 250 miliona evra). Nakon što je 14. decembra 2010. predsednik grupe „Stola“ Roberto Đinata u prisustvu Mlađana Dinkića izrazio zadovoljstvo onim što je u Somboru video, poseta tih stručnjaka se trebala realizovati u januaru ili februaru 2011.
- Quote :
- - Kada je „Fijat“ došao u Kragujevac, obećao sam da ću učiniti sve da strateškog partnera nađemo i za ovu fabriku. Sada smo doveli „Stolu“, takođe iz Torina, koja proizvodi komponente za „Fijat“. Mislimo da je jako dobro da fabrika u Somboru bude uključena u proizvodnju delova za „Fijatova“ vozila koja se proizvode u Kragujevcu. Ali kompanija „Stola“ takođe proizvodi specijalna vozila, kao što je to do sada radila i somborska fabrika. Nadamo se da će u januaru u Sombor stići inženjerska ekipa „Stole“ koja će snimiti stanje opreme i proizvodnih hala. Da li će biti zainteresovani za somborsku fabriku, videće se narednih meseci - kazao je posle razgovora s Italijanima ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić.
Predsednik i vlasnik kompanije „Stola“ Roberto Džinata potvrdio je da je zainteresovan za saradnju sa Somborcima.
- Jedan deo bio bi proizvodnja specijalnih vozila, a drugi proizvodnja komponenti za „Fijatova“ vozila. Pre naše konačne odluke čeka nas dosta posla oko sagledavanja stanja u samoj fabrici, ali i razgovori sa „Fijatom“ o uslovima saradnje - izjavio je Džinata, ne precizirajući tačno kada bi „Stola“ mogla doneti konačnu odluku o eventualnim ulaganjima u somborsku fabriku.
Izvor: Blic (2011. god)
Koliko se zna, ništa od toga.
Kao i sa „Zastava kamionima“ i IVEKOM, nadležni nemaju komentar.