ZASTAVA 101
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ZASTAVA 101

Udruženje ljubitelja automobila ZASTAVA 101 / Association of ZASTAVA 101 fans
 
HomeHome  Latest imagesLatest images  RegisterRegister  Log inLog in  

ZASTAVA 101 FORUM JE AKTIVAN, Registrujte se za pun pristup! ZASTAVA 101 FORUM IS ACTIVE! Register for full access.

 

 Bio jednom jedan otpad…

Go down 
+4
Miljan
meto65
danilo101
zastava101b
8 posters
AuthorMessage
zastava101b
Član osnivačkog tima
Član osnivačkog tima
zastava101b


Broj poruka : 3470
Datum upisa : 2011-12-21
Godina : 36
Lokacija : Beograd

Bio jednom jedan otpad… Empty
PostSubject: Bio jednom jedan otpad…   Bio jednom jedan otpad… EmptySun Feb 05, 2012 12:53 am

Pre nekih desetak godina, dok se radilo na mom kecu, zafalio nam je oldschool deo za keca – plastične stranice gepeka su bile u pitanju. Tadašnji limar koji mi je ojačavao zadnje koševe me je odveo kod njega u jedno selo kraj Valjeva kako bismo skinuli stranice sa nekog ‘’krša’’.
Kada smo stigli na odredište, zinuo sam kada sam video mini otpad oldschool kečeva, sećam se I dalje šta je sve tu bilo I gotovo svi su bili kompletni ali ne I sa svim detaljima:
-Zeleni B iz ‘79
-Sahara žuti LUX iz ‘77
-Meksiko plavi standard ’77 ili ‘78
-Sahara žuta školjka od STANDARDA
-Teget plavi CONFORT ‘80to
- Sahara žuti CONFORT, bez bližih podataka
- Teget plavi B, slupan od napred ‘79to
-Beli STANDARD ’73, italijan, prevrnut na levu stranu i podupret daskom – bez motora
- Isečeni u komade – više standarda (3 ili 4)sećam se crvenih enterijera i tapacira, krila i branika, tabli nabacanih na gomili
-Pored kečeva, jedna 128, ‘88
- 3 fiće (jedan kontraš koji se skroy oljuštio od stajanja i cela karoserija je korodirala)

I šlag na tortu crvei FIAT 128 iz 1969, u jadnom stanju, u žbunu koprive – naglašavam zbog nastavka priče.

Iz nekog razloga, majstor nas je požurivao i tamo smo otišli samo dva puta. Sećam se kako sam grozničavo skidao bočne migavce, metalne znakove C stuba, zadnji branik (kajem se što ne skinuh sa 128).
Osim vremena, problem su bile i moje godine, kliko nisam imo pojma šta sve treba da skidam, i kojm redom kako bih se uklopio u to malo vremena, takođe problem su bile i zmije, mada se nisam obazirao ni na njih ni na saća osa, stršljenova i druge akrepe koji su se naselili.
Jednog proleća- poslednja poseta otpadu, ugledao sam da na fiatu 128, koji se jedva video iz koprive i dalje stoji originalna maska!
Bez razmišljanja, stisnuo sam petlju, navukao rukave i nogavice što uže i uskočio u koprive kao da uskačem u bazen sa vodom – nezaboravno iskustvo, ali ulov je bio više nego odličan, jako dobra maska – koju sam nekoliko godina furao na mom kecu, Veglia-borletti instrumenti. Pošto je autu bila skinuta šoferka, SVE je na njoj propalo, volana nije bilo, ablender je otišao u istoriju zajedno sa tablom. Žalim za unutrašnjim retrovizorom i leptir staklima, ali jbg.
Prednja leva vrata su se odvalila koliko je stub istrulio, a patos je bio debljine papira i poprilično iscepan..
Motor je bio oskrnavljen i nezaštićen, tako da se ni jedan štaf nosača nije mogao odviti gedorama, čak ni sa nastavcima.
Sećam se i CARELLO farova sa belom gumom koja je zatvarala prazan prostor između maske i fara, koji su bili puni vode i mahovine, jer su sijalice bile povađene,a farovi ostali otvoreni.

Naredne godine kada sam putovao za Valjevo, bio sam već formiran Stojadinaš sa listom delova koje sam nameračio da skidam sa kečeva.
Kada sam stigao u to selo, ostao sam u šoku, SVA KOLA SU BILA ZAPALJENA i POTPUNO IZGORELA, nekoliko dana pre mog dolaska, i prodata na kilo, tako da je livada ostala prazna i crna. Jedino što je ostalo od svega je bio garavi prednji trap od Fiata 128 koji se odvalio pri utovaru (zbog težine motora koji je i dalje stajao na svom mestu) a da stvar bude zanimljiva, farovi su i dalje stajali, crni, i ispucali, ali i dalje u jednom komadu.

Eto, prilika koju sam propustio da se snabdem i sivim maskama i crvenim sedištima, i svim i svačim... Svaka škola košta.
Back to top Go down
https://zastava101.serbianforum.info/t3348-istorijsko-naslee-zas
danilo101
SPECIAL
SPECIAL
danilo101


Broj poruka : 1722
Datum upisa : 2011-12-22
Godina : 27
Lokacija : vranje

Bio jednom jedan otpad… Empty
PostSubject: Re: Bio jednom jedan otpad…   Bio jednom jedan otpad… EmptySun Feb 05, 2012 1:34 am

ja da sam bio tamo,ne bi nista skidao,sve bi ih pokupio pa pravac vranje........Very Happy
Back to top Go down
meto65
Ambasador u Makedoniji
Ambasador u Makedoniji
meto65


Broj poruka : 2086
Datum upisa : 2011-12-30
Godina : 58
Lokacija : Skopje, Macedonia

Bio jednom jedan otpad… Empty
PostSubject: Re: Bio jednom jedan otpad…   Bio jednom jedan otpad… EmptySun Feb 05, 2012 9:50 am

Prelepa prica,san svakog od nas, ali nazalost sa tuznim krajem, steta 4275502



:goodpost:
Back to top Go down
zastava101b
Član osnivačkog tima
Član osnivačkog tima
zastava101b


Broj poruka : 3470
Datum upisa : 2011-12-21
Godina : 36
Lokacija : Beograd

Bio jednom jedan otpad… Empty
PostSubject: Re: Bio jednom jedan otpad…   Bio jednom jedan otpad… EmptySun Feb 05, 2012 12:41 pm

Sto je najgore, zaista stanje kola nije bilo lose i moglo se zaista npraviti nesto od njih. Limar ih je kupovao kad je udarila kriza 90tih za bud zasto i lagerovao za "buduce radove" i preprodaju, ali nikada nije realizovao tu pricu.
Secam se da je konkretno beli standard imao ceo patos, bez korozije...
Sve je to pitanje novca, svaki dan razmisljam o FIATu 128 iz Nisa, kako bih ga kupio, ali onda pitanje, sta dalje sa njim?Za jos jednu restauraciju nemam ni para, a ni snage, mog keca sam toliko puta rasturao i iznova sastavljao, da mi se zavrti u glavi kako pomislim na kutije srafova i sitnica Smile i naravno ciscenje posle radova.
Back to top Go down
https://zastava101.serbianforum.info/t3348-istorijsko-naslee-zas
Miljan
Počasni ambasador i član osnivačkog tima
Počasni ambasador i član osnivačkog tima
Miljan


Broj poruka : 3293
Datum upisa : 2011-12-20
Godina : 37
Lokacija : Nis

Bio jednom jedan otpad… Empty
PostSubject: Re: Bio jednom jedan otpad…   Bio jednom jedan otpad… EmptySun Feb 05, 2012 12:47 pm

Ono sto meni treba, kad god trazim nema nigde na otpadima, a nezanimljivih delova koji se mogu naci na svakom cosku koliko hoces. Letos sam bio sa drugarom na otpadu sa preko 150 vozila, i to sva 95% kompletna, i u dosta dobrom stanju, boljem od mnogih registrovanih koja se voze, Stojadini, Yugici, Fice, Tristaci, Lade, Trabanti, Pezejci...
Od toliko auta, vrlo je tesko naci noviji od 85-6 god, samo Yugici do '90, ostali mozda 10-tak komada, dve-tri Skale '88-90, jedan Poly '95, jedan Tempo '96. i to je bio najnoviji auto na otpadu.
E da, bio je potpuno kompletan Trabant sa predjenih 17000km i fabrickim najlonom u unutrasnjosti eek nije mi jasno koja budala je to doterala na otpad, NOV auto bukvalno, ali nazalost, kompletne automobile ne prodaju. doh1

Bio jednom jedan otpad… 12072011353 Bio jednom jedan otpad… 12072011354 Bio jednom jedan otpad… 12072011355
Back to top Go down
https://zastava101.serbianforum.info
danilo101
SPECIAL
SPECIAL
danilo101


Broj poruka : 1722
Datum upisa : 2011-12-22
Godina : 27
Lokacija : vranje

Bio jednom jedan otpad… Empty
PostSubject: Re: Bio jednom jedan otpad…   Bio jednom jedan otpad… EmptySun Feb 05, 2012 1:38 pm

i de ti rece da je ovaj otpad..... Very Happy
Back to top Go down
zastava101b
Član osnivačkog tima
Član osnivačkog tima
zastava101b


Broj poruka : 3470
Datum upisa : 2011-12-21
Godina : 36
Lokacija : Beograd

Bio jednom jedan otpad… Empty
PostSubject: Re: Bio jednom jedan otpad…   Bio jednom jedan otpad… EmptySun Feb 05, 2012 1:47 pm

Ima jedna čuvena priča koju sam čuo na skupu ZFCa, mislim da je Doca pričao.
Neki lik je kupio NOVOG 101SPECIAL 1979, i pošto je uvek vozio druga kola, taj SP mu je bio hobi auto i stajao je u garaži sa nekih 20 000km, sa sve najlonima na patosu i sedištima. Kada je krenulo staro za novo, njegova ćerka je smarala da hoće Funta i ćerka i žena su čoveku probili mozak dok na kraju on nije predao SPECIALA, takvog kakav je, na presu u Železniku.

To je jako česta pojava u BGu, koliko slika ''zabranjenih'' otpada sam video, gde niko nije uspeo naći vezu za izvlačenje delova.
Takođe, ja stanujem u kraju koji ima jako puno podzemnih garaža u starim zgradama, kako koji starac umre, a sve su vojna lica u penziji, ostavi iza sebe po oldtajmera, ulickanog do maksimuma, mnogi čak i sa petokrakama na tablicama.
Podmladak jednostavno te oldtajmere ili prodaje ili, češće, da Parking servisu da ga oteraju na otpad...Tako sam video kako između ostalih nestaje TAUNUS 15M, kao nov...
Back to top Go down
https://zastava101.serbianforum.info/t3348-istorijsko-naslee-zas
meto65
Ambasador u Makedoniji
Ambasador u Makedoniji
meto65


Broj poruka : 2086
Datum upisa : 2011-12-30
Godina : 58
Lokacija : Skopje, Macedonia

Bio jednom jedan otpad… Empty
PostSubject: Re: Bio jednom jedan otpad…   Bio jednom jedan otpad… EmptySun Feb 05, 2012 2:04 pm

To bi sve trebalo giljitoni , dati SP na presu doh1 crybaby , mislim to je van pameti , a i sva ta druga auta o kojima pricas,pojesce oni jednog dana svoje guzice zbog gluposti koje su napravili, neka ih samo, automrzsci , ja bih to sve boxing
Back to top Go down
Miljan
Počasni ambasador i član osnivačkog tima
Počasni ambasador i član osnivačkog tima
Miljan


Broj poruka : 3293
Datum upisa : 2011-12-20
Godina : 37
Lokacija : Nis

Bio jednom jedan otpad… Empty
PostSubject: Re: Bio jednom jedan otpad…   Bio jednom jedan otpad… EmptySun Feb 05, 2012 2:10 pm

danilo101 wrote:
i de ti rece da je ovaj otpad..... Very Happy

MAKSI CO DOO, Aleksinac, otkupno-sabirni centar sekundarnih sirovina, 18210 Zitkovac - Donji Adrovac, 018/4844634
Back to top Go down
https://zastava101.serbianforum.info
jollyjumper
Ambasador partnerskog kluba
Ambasador partnerskog kluba
jollyjumper


Broj poruka : 321
Datum upisa : 2012-01-10

Bio jednom jedan otpad… Empty
PostSubject: Re: Bio jednom jedan otpad…   Bio jednom jedan otpad… EmptyMon Feb 06, 2012 3:59 am

Ok,ovi malomozgasi koji teraju kola na otpad su mi jasni...ali su mi nejasni ovi koji ih presuju....presuju ih kompletne,umesto bar delove da skinu i zarade na njima...ili ako su kola u ok stanju da ih prodaju cela...idiotizam i niko ne reciklira staklo,presuju ih sa staklom i plastikom idioti.
Back to top Go down
http://serbiancarfans.x10.mx
Miljan
Počasni ambasador i član osnivačkog tima
Počasni ambasador i član osnivačkog tima
Miljan


Broj poruka : 3293
Datum upisa : 2011-12-20
Godina : 37
Lokacija : Nis

Bio jednom jedan otpad… Empty
PostSubject: Re: Bio jednom jedan otpad…   Bio jednom jedan otpad… EmptyMon Feb 06, 2012 12:08 pm

Ma njih to ne interesuje, nit znaju. wallbash
Back to top Go down
https://zastava101.serbianforum.info
markoni
Ambasador partnerskog kluba
Ambasador partnerskog kluba
markoni


Broj poruka : 85
Datum upisa : 2011-12-25

Bio jednom jedan otpad… Empty
PostSubject: Re: Bio jednom jedan otpad…   Bio jednom jedan otpad… EmptyMon Feb 06, 2012 1:24 pm

Ljudi , ne znam kako je kod vas u drugim gradovima/drzavama , ali na ulicama BG-a svakim danom sve manje zastava , svi pohrlili da daju auto za "novog" Zunta koji je model star 13 godina i ne opravdava svoju cenu , i kupuju strane polovne upuvke koji su presli ko zna koliko , ima dosta otpada po BG-u i ima najvise Z101 , Yugo i neka 8-ca , i kada odem da trazim neki deo a znam 100% da imaju , kada pitam nema , ili kad im kazem da cu ja da skinem znam gde se nalazi , onda jos bezobraznije odgovore NEMA! , ja ne znam gde zavrsavaju ti automobili i delovi , ali cinjenica je da za koju godinu biti mnogo manje delova , a i mnogo manje zastava na ulicama , cesto razmisljam sta ce mo da radimo za 10-15 god . da li ce biti uopste tih automobila na ulicama i delova.
Back to top Go down
zastava101b
Član osnivačkog tima
Član osnivačkog tima
zastava101b


Broj poruka : 3470
Datum upisa : 2011-12-21
Godina : 36
Lokacija : Beograd

Bio jednom jedan otpad… Empty
PostSubject: Re: Bio jednom jedan otpad…   Bio jednom jedan otpad… EmptyMon Feb 06, 2012 1:38 pm

FAS je vrlo svesno uveo ovaj vid reciklaze kako bi sto vise ljudi kupilo novog Kunta koji se jako kilavo prodaje od kako smo izgubili trziste Afrike.
Veliki problemi nas ocekuju jer niko nece da zadrzava delove na otpadu, vec se sve prodaje na kilo...

U VA je bio lep otpad, sve vozila iz Slovenije, dugo godina su imali odlicne delove limarije, delove motora, felne, sedista sa najlonima, itd. Medjutim kako se otvorilo trziste za reciklazu, a kriza dosla, otpad je zatvoren, a SVI delovi su otisli na presovanje.
Sve u svemu, bice jako nezgodno. Mada u okolini Lazarevca otpadi i dalje drza delove, kao i jedan otpad u Baricu. Videcemo sta ce biti.

Jedino sto znam je da su najvise nagrabusili vlasnici Skale 55 poslednje generacije, kada uzmemo u obzir promene koje su izvrsene za tu seriju...
Back to top Go down
https://zastava101.serbianforum.info/t3348-istorijsko-naslee-zas
meto65
Ambasador u Makedoniji
Ambasador u Makedoniji
meto65


Broj poruka : 2086
Datum upisa : 2011-12-30
Godina : 58
Lokacija : Skopje, Macedonia

Bio jednom jedan otpad… Empty
PostSubject: Re: Bio jednom jedan otpad…   Bio jednom jedan otpad… EmptyMon Feb 06, 2012 2:57 pm

Isti slucaj je i u Makedoniji . Otpada ima , ali sve je manje delova za stojadine , osmice i yuge, za pisljivi sitni deo moram da prodjem 5-6 otpada i opet da ne nadjem ono sto mi treba . Standard keceve ima najvise, pa i Yuge, ali Skale su retka pojava, za Poly-ja i da ne pricam, Specijala jos nisam sreo nazalost, bar sto se tice ovde u Stipu, u Skoplju mozda ima , ali to je 100 km u jednom pravcu daleko od mene, vise ce me kosta benzin i putarina nego deo koji mi treba sad , jedino da napravim spisak od delova i da ostanem tamo 2 dana kako bi pretrazio sve. Inace limarije i izduva i drugih delova i sitnica jos uvek ima po prodavnicama auto-delova koji su specijalizovani za Zastava program, by the way to je prilicno loseg kvaliteta jer vecina tih delova je Made in Turkey,China ili pravljeno po kojekakvim podrumima , ali sta je tu je, kolko puta sam stavljao polovan deo sa otpada koji je bar 5 X bolji od novog dela, tako da sada prvo idem po otpadima a posle u auto-shop.
Eto takva je situacija u MKD, mada mislim da u Srbiji ima puno vise delova i boljeg kvaliteta su sigurno a i jeftinije, na pr. ovde ne mogu da se nadju sanke , kad pitam prodavac se cudi sta li je to eek , automat za sva 4 zmigavca isto, stopna od ulja sa 2 davaca za sat i lampicu odfloride nikad cuo , i da ne nabrajam dalje, jer spisak bi bio poveci , a tek mogu da zamislim za koju godinu.
Iako su uvezeni dosta auta iz inostranstva ,ovde se zbog ekonomske krize i dalje voze Zastavina vozila jer su jevtiniji za odrzavanje pa ljudi kupuju sa otpada delove jer kostaju puno manje , medjutim ima i takvih dilera na otpadima koji su svesni toga, pa prodaju neki deo koji se teze nalazi puno skuplje nego sto je njegova realna cena angry2
Back to top Go down
Starie
101 - 64KS
101 - 64KS
Starie


Broj poruka : 771
Datum upisa : 2012-01-09
Lokacija : Slovenija

Bio jednom jedan otpad… Empty
PostSubject: Re: Bio jednom jedan otpad…   Bio jednom jedan otpad… EmptyMon Feb 06, 2012 11:07 pm

Čovjeku ovake priće ozbiljno zamoravaju večer...
U svim slučajevima sam se rodio 10 godina prekasno... Kad pomislim što sve je bilo na ulicama prije 2002. godine. Uskoro na svakem parkiralištu bila je minimalno jedna Zastava (čak i najveći dio stojadina).
Pri nas su u 2002. godine općine počele da bacaju neregistrovana vozila iz parkirališta na otpad, ako ih njihovi vlasniki ne budejo registrovali ili preselio privatnom posjedu.
Tada je bio veči dio stojadina (koji je tada još uvijek postajao u Sloveniji) bacan na otpad.

Sjećam se da su bili večinoma stojadini složeni u tri etaže, jedan na drugom. Tada sam molio tatu, da ideva s biciklom jedan điro, samo da sam mogao iti tamo i uzeti nekih malih djelova. Veći dio znakovi i brojila. Tada mi je bilo 11 godina i nisam mogao da napravim ništa (da odnjem veče djelove).
Vozila nisu bila kao nova, al svejedno bila su u dobrom stanju i kompletna i takva i drugačija. Sječam se jednog svetlog plavog 101 sa crvenimi sedeži i srebrnom maskom (okrugli farovi). Uzeo sam samo zadnju i bočne znakove i brojilo (na zadnjem delu, gdje je elektronsko vezje piše made in Italy).

Uzete djelove još uvijek imam, a što jer je bilo još puno više traženih djelova kojih nisam uzeo. I sad, ako želiš nešto kupiti, vrlo teško dobiješ i skupo je, jer toga nema još.


Na slikama, koje je postavio Miljan, vidim da u Srbiji još ima na otpdima vozila '80 godina. Na otpadima pri nas u Sloveniji, vrlo teško je naći nešto starije od '90 godina. Večinoma so avti 1994 - 2001 godište.
Od 2004. godine do sada, sam vidjeo na odpadima pri nas samo 5 (pet) stojadina! Možda i ukupno 10 Yuga i Z128.

U reviji 2000. godine piše da je najviše registrovanih automobila u Sloveniji Zastava Yugo. Negdje oko 10. mjesta je stojadin.
Sada u 2012 ja sam uskoro jedini na cesti sa stojadinom, i svaki put kad idem na benzinsko stanico ili neko trgovino, puno ljudi dođe i gleda stojadina, čudi se kao da je neki Ferrari... thumbup 8214044


Na žalost nemam ni jedne fotografije onih kupa stojadina na otpadu. Tada nisam ni čuo da postoji digitalni fotoaparat, i bio sam previše mlad.

Slika mene i jednog rjetkih Zastav na otpadu... Bio jednom jedan otpad… Sam0045
Back to top Go down
http://starie.inc@gmail.com
Djoleee
101 - 55KS
101 - 55KS



Broj poruka : 418
Datum upisa : 2012-01-30

Bio jednom jedan otpad… Empty
PostSubject: Re: Bio jednom jedan otpad…   Bio jednom jedan otpad… EmptyMon Feb 06, 2012 11:44 pm

@Starie
Verujem da je u sloveniji sad ogroman problem naci delove (eh, koliko je keceva iz slovenije samo ovde zavrsilo, mogu da mislim koliko ih je tamo otislo pod presu).
Ali, tu smo da pomognemo, kod nas delova jos uvek ima, pretpostavljam da nije neki problem da se posalje u slo, tako da, kad nesto treba, kazes, pa cemo da se organizujemo.. cheers2
Back to top Go down
Starie
101 - 64KS
101 - 64KS
Starie


Broj poruka : 771
Datum upisa : 2012-01-09
Lokacija : Slovenija

Bio jednom jedan otpad… Empty
PostSubject: Re: Bio jednom jedan otpad…   Bio jednom jedan otpad… EmptyTue Feb 07, 2012 1:49 pm

Nadam se, da nikad ne budem trebao ništa smile1
Ovdje se dobi neke osnovne djelove (filteri, bezinska pumpa, vodena pumpa, djelovi razvodnika paljenja), a kad bi trebalo naći neke klipove, karoserijske djelove (branik, blatnik, vezni lim...) tega se ne može naći.
Ako mi bude nešto trebalo poslje nekih godina, nadam se da budejo još uvijek postajli Zastava fan clubi i forumi, da vam kažem za neke djelove. cheers2
Back to top Go down
http://starie.inc@gmail.com
Sponsored content





Bio jednom jedan otpad… Empty
PostSubject: Re: Bio jednom jedan otpad…   Bio jednom jedan otpad… Empty

Back to top Go down
 
Bio jednom jedan otpad…
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Filip Grujic "Bila jednom jedna fabrika" DMB (21 maj)
» Putovanje sa zastavom 101: Cetiri drzave, tri mora, dva glavna grada i jedan kec

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
ZASTAVA 101 :: Slobodne teme / Forum free :: Slobodno vreme / Free time-
Jump to: