ZASTAVA 101
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ZASTAVA 101

Udruženje ljubitelja automobila ZASTAVA 101 / Association of ZASTAVA 101 fans
 
HomeHome  Latest imagesLatest images  RegisterRegister  Log inLog in  

ZASTAVA 101 FORUM JE AKTIVAN, Registrujte se za pun pristup! ZASTAVA 101 FORUM IS ACTIVE! Register for full access.

 

 Ugradnja univerzalnih elektricnih podizaca stakala na NT vrata (Yugo)

Go down 
AuthorMessage
YUgisa
Ambasador partnerskog kluba
Ambasador partnerskog kluba
YUgisa


Broj poruka : 1313
Datum upisa : 2012-09-07
Godina : 34
Lokacija : Subotica

Ugradnja univerzalnih elektricnih podizaca stakala na NT vrata (Yugo) Empty
PostSubject: Ugradnja univerzalnih elektricnih podizaca stakala na NT vrata (Yugo)   Ugradnja univerzalnih elektricnih podizaca stakala na NT vrata (Yugo) EmptySat Jan 25, 2014 6:59 pm

Ugradio sam univerzalne elektricne podizace stakala na mog Yuga pa rekoh mozda ce jos nekom biti zanimljivo da vidi kako to izgleda i da vidi neke smernice pri ugradnji ako se odluci. Princip je vrlo slican i za ostala Zastavina vozila kao i stari tip prozora, glavna stvar je samo odredjivanje polozaja elektricnog motora i provlacenja sajli kako bi sve stalo pod tapacirung i da ne udara u nista.

Pre svega je potrebno demontirati tapacirung sa vrata sto, skine se rucica prozora, rukohvat i eventualno u zavisnosti kako su postavljeni zvucnici, skine se mrezica preko i onda se skine tapacirung. Pored toga potrebno je demontirati metalnu lajsnu koja je na A stubu odmah pored vrata kako bi se omogucio pristup iza tepiha.

Pre nego sto pocnete sa daljim radom, predlazem da podmazete sajlu (gusto ulje) i sine tj vodjicu prozora (grafitna mast, nju preporucujem pre tavat jer je trajnija, neka moja iskustva sa tavat je da vremenom ispari) kao i da kedere prozora podmazete (postoje sprejevi na silikonskoj bazi za takve stvari ili prosto glicerin sa kojima mnogi mazu i kedere oko vrata zimi da se ne zalepe vrata). Tu nemam neki poseban savet sem da spustite skroz prozor, izvucete crevo od sajle iz vrata, napunite ga sa uljem i onda stavite prst na njega i podignete prozor, tako ce sajla da udje nazad u to crevo (prst treba staviti jer sajla izgura ulje), nakon toga skinete prst, sipate opet ulje i onda vrtite da spustite prozor dole bez stavljanja prsta jer se tako stvori vakum. Ovo kad ponovite par puta videcete da ce se cela sajla podmazati i da ce curiti ulje iz nje Wink To ovako izgleda:
Ugradnja univerzalnih elektricnih podizaca stakala na NT vrata (Yugo) Wvjd

Kad ste to zavrsili, mozete pristupiti ugradnji. Ukoliko kupite univerzalne elektricne podizace, dobija se kompletna instalacija, tako da je jedina stvar provuci tu instalaciju i sve se spaja na dzekove sem dve zice, to su masa i plus o cemu cu kasnije.

Za pocetak, potrebno je skinuti tepih od A stuba pa to izgleda ovako:
Ugradnja univerzalnih elektricnih podizaca stakala na NT vrata (Yugo) Zhwc

U zavisnosti da li ste provlacili deblje zice za zvucnike ili imate centralnu bravu, zavisi i tezina provlacenja, ali usustini demontirajte plasticnu zastitu od zica i onda prvo provucite zice kroz karoseriju od A stuba pa onda kroz tu plastiku i onda kroz vrata. Ja imam samo zice od centralne brave pa sam uspeo da provucem sve zice sa fabrickim stopicama sem jedne zice u levim (vozacevim) vratima, posto tamo ide vise zica jer postoji prekidac i za leva i desna vrata. Nakon provlacenja svih zica, montirate plastiku za dzek tj samo stopice ustekate u tu plastiku. Kad provucete sve zice i namestite, onda samo vratite tu plasticnu izolaciju od zica sto spaja vrata sa A stubom i ja predlazem da zice od plusa i mase dovucete do table, sto znaci da demontirate istrument tablu. Sad postoje razlike da li je stari tip ili je novi tip, ja ih nikad nisam skidao jer imam GSI tablu tako da se snadjite oko toga. Neki ce vam preporuciti da stavite plus i minus direkt na akumulator, ja vam to ne preporucujem jer pre svega ako tako povezete gorece osvetljenje u prekidacima od podizaca a drugo iz nekih bezbednosnih razloga, moze neki lopov da stisne sa necime kroz malo odskrinut prozor pa da ga spusti, mada realno moze i da otkljuca preko brave ali ipak ;)Iza table imate jedan debeo snop koji izlazi kroz protivpozarni zid, on se nalazi u jednoj gumi i u vrlo je lako uz srafciger progurati te dve zice kroz tu gumu pored fabrickog snopa. Kod mene nije tako uradjeno jer ja imam dosta vanstandardne instalacije i nemam sajlu pa sam provukao sve te zice kroz otvor za sajlu. Ono od PP zida do mase kod akumulatora, vodi jedan snop zica (u crnom buziru) pa tuda mozete izvuci masu. Ja vam preporucujem da masu provucete i postavite je na karoseriju kod akumulatora uz O stopicu kroz koju prolazi saraf:
To ovako izgleda:
Ugradnja univerzalnih elektricnih podizaca stakala na NT vrata (Yugo) Dbpb

Ono sto ostaje problem je vezivanje plusa, znaci treba da se uradi preko releja. Taj relej mozete postaviti iza table ili ako zelite da sve bude kao fabricki onda kad zicu provucete kroz PP zid, pratite snop zica koji ide ispod soferke na desnu stranu kod fabrickih osiguraca i releja, tu postavite relej i onda vucete zicu nazad ispod soferke pa u snop sto ide kod akumulatora i onda najbolje da postavite zicu na sam akumulator. Povezivanje releja se ovako radi:
Ugradnja univerzalnih elektricnih podizaca stakala na NT vrata (Yugo) 31wi

Sto znaci da treba dovesti i masu na njega kao i plus sa kontakt brave za startovanje motora. Sad to moracete sami da otkrijete na koju zicu da povezete. Treba vam relej sa 4 pina ali moze i sa 5. Instalacija podizaca ima svoj osigurac ali ja sam iskoristio priliku pa sam ga postavio uz relej i svu instalaciju sam smestio na ovaj nacin i posto sam vec spomenuo da imam dosta dodatne instalacije, ja sam provukao ceo jedan nov buzir pa to izgleda ovako:
Ugradnja univerzalnih elektricnih podizaca stakala na NT vrata (Yugo) L75i

Nakon sto ste to povezali, mozemo se posvetiti "mehanici". U kompletu podizaca postoji mnogo razlicitih adaptera pa usustini trebate iskombinovati koji vam pasu. Imate manje koji idu direkt umesto rucice i onda jedan veci koji se stavlja na mali adapter i na njega se postavlja motor:
Ugradnja univerzalnih elektricnih podizaca stakala na NT vrata (Yugo) 7mjy
Ugradnja univerzalnih elektricnih podizaca stakala na NT vrata (Yugo) I2gs

Ja sam postavio dve podloske iza adaptera da adapter ne upadne previse unutra i na taj nacin da ispadne iz mehanizma od podizaca i takodje sam ga zalepio super lepkom posto sam cuo da se ti zubci potrose. Ja sam taj veci adater i skratio da ne bi strcao iz tapacirunga, postoje krace verzije ali mi to opet bilo prekratko.

Nakon toga mozete izabrati polozaj i putanju sajli i motora, to ce zavisiti od duzine sajli, ja drugaciju poziciju nisam mogao da nadjem jer ili kaci u tapacirung ili udara u vodjicu od prozora:
Ugradnja univerzalnih elektricnih podizaca stakala na NT vrata (Yugo) 09l3

Takodje trebate gledati i da mozete da ga pricvrstite. U setu ima sve, tako da je samo potrebno izbusiti rupe od 3mm u vratima. Uz neku kvalitetnu burigiju, to nije veci problem uraditi takodje jedno silo za obelezavanje rupa ce vam olaksati posao, jer je dovoljno samo malo ubusiti rupu u farbi i onda burgija nece da kliza. Preporucujem da podignete prvo prozor pre busenja da ne bi slucajno probusili staklo Very Happy

Nakon toga ostaje vam da pricvrstite nosace prekidaca na vrata. Kod starog tipa mogu se nosaci postaviti preko rupe od rucice pa se sve lepo sakrije, moze tako i kod novog tipa na zalost na mom Yugu su postojali ugradjeni podizaci vec kod bivseg vlasnika i on je prekdiace busio na tapacirung pa sam ja stavio nosace preko tih rupa a rupu od rucice sam preklopio sa adapterima koji su dati u setu:
Ugradnja univerzalnih elektricnih podizaca stakala na NT vrata (Yugo) Dxy1

Postoje razlicite debljine tih adaptera preko rupe za rucicu ako ih budete stavljali, izaberite ih naspram toga koliko viri mehanizam rucice kroz tapacirung, kod mene su prosli srednji pod dubini. Kod mene u setu su postojale nalepnice za sablon koliko je velik taj poklopac pa sam ih ja zalepio sa zadnje strane tapacirunga i onda busio tapacirung rupu do rupe sa malom burgijom od 3mm a nakon toga kad sam izbio napolje to uzeo sam burgiju od 14mm i obradio ivicu, to je ovako izgledalo:
Ugradnja univerzalnih elektricnih podizaca stakala na NT vrata (Yugo) Q1me
Ugradnja univerzalnih elektricnih podizaca stakala na NT vrata (Yugo) Zvg6
Ugradnja univerzalnih elektricnih podizaca stakala na NT vrata (Yugo) E9g5
Ugradnja univerzalnih elektricnih podizaca stakala na NT vrata (Yugo) Ordj
Ugradnja univerzalnih elektricnih podizaca stakala na NT vrata (Yugo) Pqy3

Za nosace prekidaca postoje isto papirni sabloni, tako da izaberete poziciju (ja sam odabrao ovu na NT jer tako najbolje naleze na tapacirungu posto je obao) i izbusite 4 rupice:
Ugradnja univerzalnih elektricnih podizaca stakala na NT vrata (Yugo) Xm7s

Posto se razlikuju levi i desni, obratite paznju na to kao i da polozaj rotacije sablona jer nisu isti rasponi rupa na nosacima. Ukoliko tu postavite nosace, bice potrebno izbusiti rupe u tapacirungu da bi prosli dzekovi od prekidaca, ja to nisam radio jer su vec postojale rupe.

Na kraju samo provucete dzekove kroz tapacirung i nosace, postavite prekdiace na njih i gurnete prekidace na nosac i na kraju sve izgleda ovako:
Ugradnja univerzalnih elektricnih podizaca stakala na NT vrata (Yugo) Rged

I ovako to izgleda u akciji:


Verujem da ce neke interesovati marka, ova je u pitanju (ne moze prostije Very Happy):
Ugradnja univerzalnih elektricnih podizaca stakala na NT vrata (Yugo) 5ryc

I ovo se nalazi u kutiji:
Ugradnja univerzalnih elektricnih podizaca stakala na NT vrata (Yugo) M1oe

Uputstvo nije nikakvo sto ide uz podizace i govori samo o nacinu postavke, tj kako i koliko je dozvoljeno uvrnuti sajle pri ugradnji, ja vam savetujem da gledate da su sto manje uvijene.

Ako neko ima nekih pitanja, moze slobodno da pita Wink

Pripremio i sastavio: YUgisa
Back to top Go down
http://boyracermotorsport.forum315.com/
 
Ugradnja univerzalnih elektricnih podizaca stakala na NT vrata (Yugo)
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Zamena zuba petih vrata
» Restauracija stakala prednjih žmigavaca 101 ST
» Vidi i budi vidljiv - Ugradnja releja za svetla
» Podmazivanje brava vrata
» Podešavanje vrata na zastavi 101

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
ZASTAVA 101 :: Slobodne teme / Forum free :: Uradi sam / DIY-
Jump to: