ZASTAVA 101
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ZASTAVA 101

Udruženje ljubitelja automobila ZASTAVA 101 / Association of ZASTAVA 101 fans
 
HomeHome  Latest imagesLatest images  RegisterRegister  Log inLog in  

ZASTAVA 101 FORUM JE AKTIVAN, Registrujte se za pun pristup! ZASTAVA 101 FORUM IS ACTIVE! Register for full access.

 

 Antikorozijska zastita limarije

Go down 
3 posters
AuthorMessage
twist2open
Ambasador partnerskog kluba
Ambasador partnerskog kluba
twist2open


Broj poruka : 670
Datum upisa : 2011-12-25
Godina : 47
Lokacija : Ljubljana

Antikorozijska zastita limarije Empty
PostSubject: Antikorozijska zastita limarije   Antikorozijska zastita limarije EmptySun Nov 18, 2012 6:24 pm

Evo, da ne prljamo temu gosn. Danilu, ovde cemo da diskutujemo o zastiti patosa, odnosno lima generalno.

Znaci moje je misljenje da je produkt, kojim se zalivaju pukotine na asfaltu ( crna smola na osnovu benzina) jako dobro resenje, upravo zbog toga sto nikad potpuno ne osuši, te je zbog toga zgodno, jer jako dobro odbija vodu, vremenom ne puca i ostaje elastican 25+ godina. Evo primera. Naravno stavlja se preko lakirane povrsine.

Antikorozijska zastita limarije Dsc05685

Antikorozijska zastita limarije Dsc05686

Auto je bio zasticen tim proizvodom pre 1990 godine, i ta zastita je i dandanas lepljiva i radi svoj posao, sto ne bih mogao da tvrdim ni za jedan vosak koji je trenutno u prodaji. Jeste da je prljavo resenje ali, jednom pa zauvek. Isto mislim da je dobro sa time premazati i blatobrane pa onda na neki fin makadam da se zalepi prasina, i preko svega toga plasticna podkrila.

Kakva su vasa iskustva?
Back to top Go down
http://zastava101-1973.webs.com/
zastava101b
Član osnivačkog tima
Član osnivačkog tima
zastava101b


Broj poruka : 3470
Datum upisa : 2011-12-21
Godina : 36
Lokacija : Beograd

Antikorozijska zastita limarije Empty
PostSubject: Re: Antikorozijska zastita limarije   Antikorozijska zastita limarije EmptySun Nov 18, 2012 6:26 pm


Moje iskustvo sa zaštitom patosa se svodi na klasične BODY pištolj-zaštite, ali molim i druge da pišu više.

Specifičnost koju sam primenio je punjenje sajtni i duplih limova mešavinom motornog ulja i grafitntne masti, nakon završetka procesa sušenja klasičnih zaštitnih sredstava, i zaista, krpljeni delovi koji bi inače mnogo kraće trajali, traju jako dugo.

Pored ovoga koristim neku staru električnu zaštitu kupljenu u servisu ZES u Zemunu pre nekih 7 godina. Taj aparat ima razne certifikate o funkcionalnosti, u stvarnosti fino usporava površinsku koroziju, a najdelotvorniji je na mestima gde sam postavio anode....
Back to top Go down
https://zastava101.serbianforum.info/t3348-istorijsko-naslee-zas
zac
101 - 55KS
101 - 55KS
zac


Broj poruka : 28
Datum upisa : 2012-11-14
Godina : 49
Lokacija : Zemun

Antikorozijska zastita limarije Empty
PostSubject: Re: Antikorozijska zastita limarije   Antikorozijska zastita limarije EmptySun Nov 18, 2012 8:06 pm

Evo dva moja posta, sa drugih foruma, koje sam kopirao ovde..... celokupno objasnjenje postupka antikorozivne zastite.. cheers2

Evo da napisem i ja koju rec o antikorozivnoj zastiti automobila. Kao prvo, Zastava je prilicno oskudno fabricki zasticivala vozila, pa je najbolje kada se to uradi na novom autu dok je sve cisto i novo, i dok nema korozije.
Ja sam svog Jugica zastitio prakticno isti dan dada sam ga i doterao iz salona, i to na sledeci, provereni nacin koji moj otac praktikuje od `68. godine i nikada nismo imali problem sa limarijom, naravno pod uslovom da se odradi na novo.
Potreban materijal za zastitu Juga ili keca je: 3 kg. cvrste tovatne masti (sinteticke, ja sam koristijo Mobil, ne secam se tacno oznake sa kutije), zatim 1 litar sintetickog ulja 5w30-40.
U jednu kantu prespete mast i u to sipate ulje. Mikserom za moleraj, onaj sto se montira na busilicu, sve to dobro izmiksirate da dobijete masu slicnu guscoj farbi (znaci kad zamocite strafciger da masa tece sa njega u kontinuitetu u tankom mlazu).
Kada je smesa pripremljena, prelazi se na rasturanje celog enterijera auta (tepisi, tapacirunzi i ostalo sto ne smeta.
Sve cepove na tehnoloskim rupama treba skinuti i po ivici zadihtovati "glistom" od sirove gume i cepove vratiti na mesto. Rupe za odvod vode iz sajtni, treba zatvoriti sirovom gumom. Takodje pregledati sva punktovana mesta na sasiji i gde god se vidi da ima otvor, isti zatvoriti "zivom" gumom.
Kada ste sigurni da su svi otvori i "pukotine" zatvoreni, prelazite na fazu sipanja pripremljene mase od tov.masti i ulja, kroz tehnoloske rupe sa unutrasnje strane sajtni. Sipate celu kolicinu od 4.litre, prvo u jednu sajtnu. Vratite vozacevo sediste i ostrije provozate auto, da se masa oblije skroz u unutrasnjosti sajtne....jos je bolje ako imate neki nagib na koji ce te auto naterati u razlicitim pravcima. Kada se zavrsi sa prvom sajtnom, otvara se jedna od rupa za izlaz vode, i u neku posudu se izliva visak mase. Postupak se ponavlja za sledecu sajtnu, naravno pre toga se ponovo zadihtuje ona rupa kroz koju ste ispustili visak.
Kada se zavrsi i druga sajtna i iz nje izlije visak, prelazi se na prednju poprecnu gredu (pracku), zatim na zadnju gredu, gde se kaci zadnji gibanj.
Kada su sve horizontalne supljine zasticene-oblivene, na kraju ce vam ostati oko 1-1.5 litara tecnost, sve rupe i dalje neka ostanu zatvorene sirovom gumom. Prelazi se na zastitu vertikalnih sipljina (stubova), to je najlakse, ako ne posedujete kompresor, uraditi sa pumpom za voce i vecom diznom da bi se gusta tecnos mogla spricati. Stubovi se nalivaju kroz tehnoloske rupe a moze i da se skine prekidac unutrasnjeg osvetljena na A-stubu i fiksni deo brave na B-stubovima.
Kroz rupe se sprica na gore, pa se masa sama razliva ka dole i opet vraca u sajtne.
Kada ste odradili sve stubove, izlite ponovo masu kroz rupu za odliv vode iz sajtne.....ostace vam oko 0.7-1 litra smese.
Sa tom preostalom kolicinom se stite kadice vrata i vrata gepeka, u ovom slucaju je nanosite krivom cetkom (cetka za radijatore)

Na kraju postupka, odcepite sve otvore za odliv vode iz supljina, a sirovu gumu sa cepova na tehnoloskim rupama ne dirate.
Ovaj metod je poprilicno spor, trebace vam oko dva dana igranja, bar je meni toliko trebalo Rolling Eyes ali posle ovako odradjenog posla, mirni ste 15-tak godina sa limarijom.
na kraju jos preporuka: ovaj postupak treba ponoviti na svakih 6-7 godina. Ja sam na isti nacin zastitio Juga i Logana, cim sam ih doterao iz salona.
Izvinjavam se na malo opsirnijem objasnjenju, ali se nadam da ce nekom biti od pomoci. Cheers




Postupak zastite koji praktikujemo otac i ja vise od 40 godina, pre nego su voskovi i postojali...za sada se pokazalo kao veoma dobro resenje. Dokaz za ti je sto nikada nismo radili limariju ni na jednom autu. Svi su kupovani kao novi, i odmah po kupovini i zasticeni... Very Happy
Naravno, najbolji efekti antikorozivne zastite se postizu na novom automobilu, posto su tada sve supljine i kriticni coskovi (dzepovi) cisti i bez korozije, na starom automobilu postupak je nesto slozeniji i komplikovaniji !!!
Da krenemo redom:

- Nov auto-

Potreban materijal je 4kg. tovatne masti i 3 litre. sintetickog ulja, moze najeftinije, ali treba da je sintetika zbog neogranicenog roka trajanja. Izvadi se ceo enterijer iz auta, poskidaju se tapacirunzi sa svih vrata. Zatim se svi tehnoloski otvori, sa donje strane, koji sluze za izliv vode iz supljina zatvore sa sirovom gumom, takodje i veci tehnoloski otvori se zatvore sa lepljivom trakom ili gumenim cepovima, ako ga ima. Zatim se priprema smesa ulja i tov. masti. U cistu kantu se istrese 4 kg. tov masti, zatim se u kantu sipa 2 litre sintetickog ulja. Sa mesalicom, onom sto koriste moleri i keramicari za mesanje lepka...a stavlja se u steznu glavu busilice... ta smesa dobro izmesa, i postepeno se dodaju jos 2 lit. ulja...kada je smesa umucena treba da bude malo redja od meda.... Zatim sa automobil dize sa jedne strane na klocne...da bude nagnut sto vise ka boku.... Na onoj spustenoj strani auta se kroz A-stub, na mestu gde je prekidac unutrasnjeg svetla, sipa se trecina napravljene smese kroz cuveni levak za gorivo (sa harmonika crevom) , druga trecina se sipa u srednji stub, i to tako sto se (kod keca skida fiksni deo brave prednjih vrata i kroz taj otvor naliva) kod Juga moze isto, a moze i sa zadnjeg dela..iza zadnjeg bocnog tapacirunga, trcu trecinu sipate kroz tehnoloski otvor poprecnog nosaca ("pracke") ispod noznih komandi, isto se odradi i za poprecnu gredu ispod prednjih sedista.... Kada nalijete svih 7 litara smese, trebalo bi da je sajtna (uzduzni noseci elementi) napunjena do ivice tehnoloskog otvora sa unutrasnje strane, u kabini..... tada spustite auto, da deo tecnosti ode u poprecnu gredu (pracku) ispod komandnih pedala...vratite privremeno sediste i provozate auto vrlo kratko sa par ostrijih kocenja, da bi masa oblila celu sajtnu i podsajnu. Kada se to izmucka, stavlja se lavor sa prednje strane sajtne..iza pr. tocka i sa otvora za izliv vode iz sajtne, skinete onu sirovu gumu kojom ste otvor zadihtovali....masa krece da curi, ostavite da se dobro ocedi, zatim lavor premestite i na zadnji otvor na sajtni, da i tu izadje sav visak mase. Otprilike ce vam izaci oko 6, 5 litara, znaci oko 0.5 lit. je ostalo u stubovima i sjtni.... Sa iscurelom masom postupak ponavljate za drugu sajtnu.... identicnim postupkom kao predhodnu....Kada zavrsite to, ispustite sav visak iz sajtni u neki sud-lavor.... otprilike ce vam ostati oko 5-5.5 litara smese. Zatim prelazimo na zadnju gredu -nosac gibnja.... potrebno je izvuci odbojne gume iz otvora na gredi i dobro ocistiti ivicu koja leza na lim, ako je prljava (kod novog auta je sve cisto) Napraviti "glistu" od sirove gume i obmotati oko slica odbojnika, tako da dihtuje kada se guma vrati u traverznu- gredu.... , zacepe se sirovom gumom i par otvora manjeg precnika na gredi, koji sluze za izliv eventualne vode.... Kada sve dobro zadihtujete, smesu sipate u gredu odozgo, kroz otvore koji se vide ispod naslona zadnjkeg sedista, a vode u gredu.... Gredu bi trebalo da napunite sa tih preostalih 5-5.5 litara smese. Kada je napunite, dignete auto na jednu stranu, skinete zadnji tocak, lavor ispod glavcine, a u pravcu amortizera i odbojne gume, i lagano svucete odbojnik da izadje visak... to se mora uraditi i sa druge strane, posto greda ima najnize tacke bas tu kod odbojnika, pa da bi sav visak izasao iz tih djepova, mora se skidati i druga strana. Kada ispustite sav visak, ostace vam oko 3.5-4 litre smese...prelazimo na prednji deo auta.... isto sa sirovom gumom zatvarate sve otvore na donjem prednjem veznom limu, celu kolicinu sipate u pr. donji vezni lim (prednji poprecni nosac) i posle malo buckanja ispustite visak... Za uzduzne nosace levo i desno ispod gornje ivice prednjih krila, uzmete najobicniju rucnu pumpu za gume (ja imam staru koju koristim samo za to) , u nju napunite ispod klipa smesu, vratite klip i kroz crevo, koje predhodno uvicete u uzduznu traverznu ... izduvat smesu...deo smese ce kroz poprecni nosac oticu u sajtnu i "pracku" Kada sve zatvorene supljine zavrsite, od preostale smese ostaje dovoljno za zastitu kadica prednjih, zadnjih i petih (trecih) vrata..... Sav visak koji vam na kraju ostane-iscuri u lavor, mozete ostavi u prazne flase od ulja, pa za neku godinu , i to sipte u supljine...

-Stari auto-

Na starom autu sve supljine su vec prilicno isprljane prasinom-natalozenim blatom i korozijom, pa se treba obaviti pred-postupak ciscenja. Ovaj postupak se radi u letnjem periodu, kada su temperature visoke. Predhodno rasturen auto kao za predhodni postupak... Crevom i vodom se isperu sve supljine i dzepovi na autu , ja kao pomoc koristim cetku za pranje flasa, koju zavezem za parce armature duzine oko 1m. Kad detaljno isperete sajtne (uzduzne nosace) i grede (poprecne nosace) ostavite auto par dana da se dobro osusi na suncu...najbolje otvoren. Kada se dobro osuse sve supljine, sledi zatvaranje svih tehnoloskih otvora sa donjih strana uzduznih i poprecnih nosaca, zatim se u sve supljine uliva antirost, da bi koliko toliko skinuo postojecu koroziju i da sav oksid predje u sulfat gvozdja i na taj nacin zaustavi korozija... I posle antirosta je potrebno susenje par dana na suncu..... Posle dobrog susenja se vrsi zastita koju sam opisao za nov auto.

Razlika u kolicinama smese je zbog razlicitih automobila..pisao sam i o zastiti Logana...
Back to top Go down
Sponsored content





Antikorozijska zastita limarije Empty
PostSubject: Re: Antikorozijska zastita limarije   Antikorozijska zastita limarije Empty

Back to top Go down
 
Antikorozijska zastita limarije
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Farbanje i zastita
» napuklina limarije
» delovi limarije
» Održavanje limarije u zimskom periodu
» Električna anti-korozivna zaštita TRIO

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
ZASTAVA 101 :: Mehanika / Mechanics :: Karoserija / Coachwok-
Jump to: