ZASTAVA 101
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ZASTAVA 101

Udruženje ljubitelja automobila ZASTAVA 101 / Association of ZASTAVA 101 fans
 
HomeHome  Latest imagesLatest images  RegisterRegister  Log inLog in  

ZASTAVA 101 FORUM JE AKTIVAN, Registrujte se za pun pristup! ZASTAVA 101 FORUM IS ACTIVE! Register for full access.

 

 Zamena gumica u glavnom kočionom cilindru,da ili ne

Go down 
+3
Milos
Dokic
Mitke
7 posters
AuthorMessage
Dokic
Priznanje za doprinos 101 Klubu
Priznanje za doprinos 101 Klubu
Dokic


Broj poruka : 1158
Datum upisa : 2011-12-20
Godina : 37
Lokacija : Boljetin,Donji Milanovac

Zamena gumica u glavnom kočionom cilindru,da ili ne Empty
PostSubject: Zamena gumica u glavnom kočionom cilindru,da ili ne   Zamena gumica u glavnom kočionom cilindru,da ili ne EmptyMon Dec 01, 2014 8:53 am

Evo ovako,primetio sam da je ulje u kočnicama dosta mutno,pa sam isto špricem izvukao iz posude i nasuo novo.
Pre nego što sam to uradio,palile su mi se lampice upozorenja na kontrolnoj tabli,sad je to prestalo.
Papučica kočnice i pre i posle toga ume da ponekad propadne koji mm više nego što treba,ne stalno.
Na prednjim i zadnjim cilindrima nema nikakvog curenja,što sam vizuelnim pregledom utvrdio.
Razmišljam da pretresem gumice u GK cilindru,pa tražim savete i mišljenja o tome,da li da promenim gumice u istom ili da kupim drugi jednostavno?
Inače(za one koji nisu upoznati),još uvek je sve sem ulja fabrički kod cilindra,113000+ km predjenih i 6 godina starosti.
Back to top Go down
zastava101b
Član osnivačkog tima
Član osnivačkog tima
zastava101b


Broj poruka : 3470
Datum upisa : 2011-12-21
Godina : 36
Lokacija : Beograd

Zamena gumica u glavnom kočionom cilindru,da ili ne Empty
PostSubject: Re: Zamena gumica u glavnom kočionom cilindru,da ili ne   Zamena gumica u glavnom kočionom cilindru,da ili ne EmptyMon Dec 01, 2014 12:08 pm

Mutnoća AT ulja je normalna pojava ako se ulje ne menja redovno-Fiat 128 dokumentacija kaže da se Dot3 ulje mora menjati na svake 3 godine jer je to period trajanja anti-korozivnih i anti-abrazivnih aditiva (oni štite gumene delove).Što se tiče propadanja pedale,ono se može javiti i kada prestare kočiona creva i počnu da se šire. Kočioni sistem na 101 je nesavršen zbog loših delova pa svaki drugi nov GK cilindar boluje od propuštanja ulja:stisneš jako kočnicu i zadržiš je sa istom silom noge minut,ne puštaš papuču i stisneš nogom još malo jače,pedala će malo da propadne.I tako ponavljaš bez puštanja papupeče i u 99% slučajeva će pedala doći do poda.Ovo je invazivni test kada loši pojedinačni cilindri,creva i cevi počinju da cure.
A ako ništa ne procuri,kada se pusti pedala i ponovo pritisne,sve će biti ok i pedala na starom mestu.
Što se tiče gumica,to je loša praksa sada jer gumice nemaju kvalitet,a ni odlivci cilindara nisu dobrh pa se brzo troše.Tako da pare u džep i kupi najkvalitetniji GK cilindar.

Miljane,da li je Skala 2008. Imala kontrolor pritiska ulja u kočionom sistemu koji je povezan sa tablom?
Back to top Go down
https://zastava101.serbianforum.info/t3348-istorijsko-naslee-zas
Mitke
Facebook Moderator
Facebook Moderator
Mitke


Broj poruka : 746
Datum upisa : 2011-12-26
Godina : 34
Lokacija : Beograd

Zamena gumica u glavnom kočionom cilindru,da ili ne Empty
PostSubject: Re: Zamena gumica u glavnom kočionom cilindru,da ili ne   Zamena gumica u glavnom kočionom cilindru,da ili ne EmptyMon Dec 01, 2014 1:44 pm

Dokicu batali se gumica, sve je skart, i mozda ne bude kako treba, a moje misljenje je da to nije za zezanje. Pare u dzep, kupis nov, meteli je dobar koliko sam obavesten, i to je to.

Nole nisam Miljan, ali mogu da odgovorim Very Happy Ako mislis na to da se pali lampica kada fali kocionog ulja, onda ima.
Back to top Go down
Miljan
Počasni ambasador i član osnivačkog tima
Počasni ambasador i član osnivačkog tima
Miljan


Broj poruka : 3293
Datum upisa : 2011-12-20
Godina : 37
Lokacija : Nis

Zamena gumica u glavnom kočionom cilindru,da ili ne Empty
PostSubject: Re: Zamena gumica u glavnom kočionom cilindru,da ili ne   Zamena gumica u glavnom kočionom cilindru,da ili ne EmptyMon Dec 01, 2014 4:05 pm

Ima davac nedovoljnog nivoa ulja u kocionom sistemu, a za pritisak ne, nijedan auto nema davac pritiska kocionog ulja, jer se pritisak ostvaruje tek kad pritisnes pedalu kocnice.

Ja nisam video da ima da se kupe gumice za novi tip glavnog kocionog, niti sam ga rasturao nekad, ja to menjam komplet, oko 2500 din je nov.
Back to top Go down
https://zastava101.serbianforum.info
Dokic
Priznanje za doprinos 101 Klubu
Priznanje za doprinos 101 Klubu
Dokic


Broj poruka : 1158
Datum upisa : 2011-12-20
Godina : 37
Lokacija : Boljetin,Donji Milanovac

Zamena gumica u glavnom kočionom cilindru,da ili ne Empty
PostSubject: Re: Zamena gumica u glavnom kočionom cilindru,da ili ne   Zamena gumica u glavnom kočionom cilindru,da ili ne EmptyMon Dec 01, 2014 5:18 pm

Pitao sam u radnji danas,Knić je 3000 dinara,a Meteli 2800 dinara.
Kaže mi čovek da ima 2 vrste,sa 2+3 i 2+4 izvoda,kakve to veze ima?
I danas mi se opet javilo na tabli upozorenje,prvo kad sam duuuugo išao uzbrdo(put ka Majdanpeku i posle dok sam izlazio iz Majdanpeka),a posle i na ravnom mi je palio lampice upozorenja,a papučica šta znam,kao da je maaalko mekša,možda i umišljam. Ali kad zakočim naglo,ukopava u mestu.
Back to top Go down
Milos
Moderator
Moderator
Milos


Broj poruka : 147
Datum upisa : 2013-10-29
Godina : 27
Lokacija : Novi Beograd

Zamena gumica u glavnom kočionom cilindru,da ili ne Empty
PostSubject: Re: Zamena gumica u glavnom kočionom cilindru,da ili ne   Zamena gumica u glavnom kočionom cilindru,da ili ne EmptyMon Dec 01, 2014 6:28 pm

2+4 je za Floridu valjda, mozda i gresim.
Back to top Go down
zastava101b
Član osnivačkog tima
Član osnivačkog tima
zastava101b


Broj poruka : 3470
Datum upisa : 2011-12-21
Godina : 36
Lokacija : Beograd

Zamena gumica u glavnom kočionom cilindru,da ili ne Empty
PostSubject: Re: Zamena gumica u glavnom kočionom cilindru,da ili ne   Zamena gumica u glavnom kočionom cilindru,da ili ne EmptyMon Dec 01, 2014 6:57 pm

Davač pritiska je bio sastavni deo opreme za export modele nekad,pa se zapitah da ga nisu vratili 2008.To je što piše "signal neispravnosti kočnica" u starom rukovanju i održavanju.
Dokiću,imaš li dovoljno At ulja u čantri?Ako imaš,možda ti je crko' plovak,pa ga otkači i provozaj se,ako se opet pali,možda je signal ručne dobio spoj.

Uporedi fizički cilindar sa svojim. Ja vozim Knić,godinama,samo ima manu sa navojima za cevi,nisu baš dobro urađeni,pa je bilo muke.

Moj ti je savet da kupiš cilindar,ali da ne diraš ništa ako nemaš propadanja.Može da se desi da ti ušlo vazduha ako si samo čantru drenirao,a nisi ispuštao na točkovima.
Back to top Go down
https://zastava101.serbianforum.info/t3348-istorijsko-naslee-zas
Miljan
Počasni ambasador i član osnivačkog tima
Počasni ambasador i član osnivačkog tima
Miljan


Broj poruka : 3293
Datum upisa : 2011-12-20
Godina : 37
Lokacija : Nis

Zamena gumica u glavnom kočionom cilindru,da ili ne Empty
PostSubject: Re: Zamena gumica u glavnom kočionom cilindru,da ili ne   Zamena gumica u glavnom kočionom cilindru,da ili ne EmptyMon Dec 01, 2014 7:23 pm

Nije to postojalo nikad, jer teoretski nije moguce izvesti, posto u sistemu ne postoji pritisak dok se ne pritisne pedala kocnice, a ako bi se tad aktivirao radio bi isto sto i prekidac stop svetla, kod nekih automobili i jeste tako izveden prekidac stop svetla (Fica, Golf...).
Signal neispravnosti kocnica je u stvari signal nedovoljnog nivoa kocione tecnosti i signal istrosenosti kocionioh obloga, sto su ranije imali export modeli, a kasnije svi.

Odvojen je signal rucne i signal nedovoljnog nivoa odavno.
Back to top Go down
https://zastava101.serbianforum.info
Vladislav
101 - 55KS
101 - 55KS
Vladislav


Broj poruka : 416
Datum upisa : 2011-12-21
Godina : 31
Lokacija : Leskovac

Zamena gumica u glavnom kočionom cilindru,da ili ne Empty
PostSubject: Re: Zamena gumica u glavnom kočionom cilindru,da ili ne   Zamena gumica u glavnom kočionom cilindru,da ili ne EmptyMon Dec 01, 2014 8:57 pm

Jedina vozila koja sam ja video da imaju merac pritiska (2 komada za prednje i zadnje tockove) u kocionom sistemu su kamioni i autobusi, al i oni imaju pneumatski sistem za kocenje, pa postoji odredjeni pritisak u sistemu za sve vreme voznje za razliku kod hidraulicnog. Smile
Back to top Go down
alexandarltd
101 - 55KS
101 - 55KS



Broj poruka : 185
Datum upisa : 2012-12-06

Zamena gumica u glavnom kočionom cilindru,da ili ne Empty
PostSubject: Re: Zamena gumica u glavnom kočionom cilindru,da ili ne   Zamena gumica u glavnom kočionom cilindru,da ili ne EmptyTue Dec 02, 2014 1:24 am

Proveri onaj zuti test prekidac na cepu ,kojim se kada ga pritisnes proverava ispravnost lampice.
Tu ponekad hoce vlaga da pravi kontakt ,ili negde drugde dobija kontakt.
Novice,autor te literature gde to pise je verovatno pobrkao pritisak ulja u motoru i kocnicama.
Back to top Go down
zastava101b
Član osnivačkog tima
Član osnivačkog tima
zastava101b


Broj poruka : 3470
Datum upisa : 2011-12-21
Godina : 36
Lokacija : Beograd

Zamena gumica u glavnom kočionom cilindru,da ili ne Empty
PostSubject: Re: Zamena gumica u glavnom kočionom cilindru,da ili ne   Zamena gumica u glavnom kočionom cilindru,da ili ne EmptyWed Dec 03, 2014 9:33 am

Drugovi,ne bih ja tvrdio nešto štó nije. Postojao je uređaj preuzet sa Fiata 128 koji je u suštini prekidač koji se aktivira kada dođe do poremećaja pritiska između prednjih i zadnjih točkova. Konstrukcijski GK stvara podjednak pritisak u instalaciji prednjih i zadnjih kočnica,mala je verovatnoća da pritisak opadne u obe instalacije,tako da prekidač radi kao šiber koji se izravnava pritiskom ulja kada je pedala pritisnuta.Čim postoji problem,palila se ista sijalica kao za ručnu. Pogledajte u temi o časopisima iy DDRa,označio sam broj gde je tekst o pomenutom uređaju. Haynes 128 ga opisuje u sekciji o kočnicama. Pišem sa telefona,inače bih postavio slike.

Takođe,dok sam radio sa dedom u servisu,dosta Conforta nam je dolazilo, na dva koja su 79to je postojao i vakuumski prekidač na samom servu koji je palio istu sijalicu kada nema dovoljno vakuuma za servo iz nekog razloga. O tome nisam našao ništa u literaturi

Evo linka koji sam uspeo da iskopiram iz literature,samo na telefonu ne mogu da ga otvorim,pa da vam kažem tačnu stranu,listajte i videćete jedan od tekstova o Z 1100 govori baš o davaču http://www.scribd.com/mobile/doc/233108490
Back to top Go down
https://zastava101.serbianforum.info/t3348-istorijsko-naslee-zas
alexandarltd
101 - 55KS
101 - 55KS



Broj poruka : 185
Datum upisa : 2012-12-06

Zamena gumica u glavnom kočionom cilindru,da ili ne Empty
PostSubject: Re: Zamena gumica u glavnom kočionom cilindru,da ili ne   Zamena gumica u glavnom kočionom cilindru,da ili ne EmptyWed Dec 03, 2014 9:49 am

Lepo je cuti nesto novo i interesantno.
Ja sam se naradio vozila svih marki i to nisam video.Ne racunam Citroene i hidrauliku.
Hvala ti i postavi slike da vidim,bas me interesuje kako izgleda.
Btw,meni mnogi ne veruju da je postojao Confort 1300,a ja ih vozao i popravljao.
Back to top Go down
zastava101b
Član osnivačkog tima
Član osnivačkog tima
zastava101b


Broj poruka : 3470
Datum upisa : 2011-12-21
Godina : 36
Lokacija : Beograd

Zamena gumica u glavnom kočionom cilindru,da ili ne Empty
PostSubject: Re: Zamena gumica u glavnom kočionom cilindru,da ili ne   Zamena gumica u glavnom kočionom cilindru,da ili ne EmptyWed Dec 03, 2014 10:36 am

To je naša Zastava,kao što na kraju ispade da je 76te postojao Lux 1300,a 79te se mogao poručiti SC 1300.Čim uhvatim vremena,izdvojiću tekst iz časopisa i skenirati Haynes sekciju o tome
Back to top Go down
https://zastava101.serbianforum.info/t3348-istorijsko-naslee-zas
Miljan
Počasni ambasador i član osnivačkog tima
Počasni ambasador i član osnivačkog tima
Miljan


Broj poruka : 3293
Datum upisa : 2011-12-20
Godina : 37
Lokacija : Nis

Zamena gumica u glavnom kočionom cilindru,da ili ne Empty
PostSubject: Re: Zamena gumica u glavnom kočionom cilindru,da ili ne   Zamena gumica u glavnom kočionom cilindru,da ili ne EmptyWed Dec 03, 2014 2:39 pm

Ja ovo nikad ni na jednoj Zastavi nisam video, mozda je Fiat imao.

Imao je komsija beli Confort 1300 sa jednogrlim 24 i 44kW, sredjivao sam mu karb pre 6-7 godina, IPM 32 MGV 25/250.
Back to top Go down
https://zastava101.serbianforum.info
zastava101b
Član osnivačkog tima
Član osnivačkog tima
zastava101b


Broj poruka : 3470
Datum upisa : 2011-12-21
Godina : 36
Lokacija : Beograd

Zamena gumica u glavnom kočionom cilindru,da ili ne Empty
PostSubject: Re: Zamena gumica u glavnom kočionom cilindru,da ili ne   Zamena gumica u glavnom kočionom cilindru,da ili ne EmptyWed Dec 03, 2014 11:30 pm

Taj davač pritiska sam zapravo video uživo samo jednom kao kinac i to na Poliju, i nije mi bilo jasno šta predstavlja do pre par meseci. Prema opisima opreme zaključujem da su taj davač imali englezi i stari export modeli za nemačko,švajcarsko i francusko tržište.

Otvaram novu temu o 1300 modelima u sekciji motor.Mislim da smo malo teksta posvetili tome.
Back to top Go down
https://zastava101.serbianforum.info/t3348-istorijsko-naslee-zas
Dokic
Priznanje za doprinos 101 Klubu
Priznanje za doprinos 101 Klubu
Dokic


Broj poruka : 1158
Datum upisa : 2011-12-20
Godina : 37
Lokacija : Boljetin,Donji Milanovac

Zamena gumica u glavnom kočionom cilindru,da ili ne Empty
PostSubject: Re: Zamena gumica u glavnom kočionom cilindru,da ili ne   Zamena gumica u glavnom kočionom cilindru,da ili ne EmptyFri Dec 05, 2014 9:07 am

Samo od sebe se(za sad ) rešilo pitanje lampica,više se na pale,išao sam 2 puta za Majdanpek i eto sad za Beograd,prošao preko 400 km i ništa. Jedina razlika u odnosu na pre je toplije vreme vožnje nego kad su se palile lampice.
Ali svakako je ulje zamenjeno,izvučeno iz čantre špricem i sipano novo,čisto.
Pratiću još,pa čemo videti šta će dalje biti.
Back to top Go down
Sponsored content





Zamena gumica u glavnom kočionom cilindru,da ili ne Empty
PostSubject: Re: Zamena gumica u glavnom kočionom cilindru,da ili ne   Zamena gumica u glavnom kočionom cilindru,da ili ne Empty

Back to top Go down
 
Zamena gumica u glavnom kočionom cilindru,da ili ne
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Zamena lezajeva u alternatoru
» zamena prednjih amortizera
» DIY Zamena remena i natezača
» Zamena creva za glicerin
» Zastava 101 - zamena zupcastog kaisa

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
ZASTAVA 101 :: Mehanika / Mechanics :: Vešanja i kočnice / Suspension and brakes-
Jump to: