ZASTAVA 101
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ZASTAVA 101

Udruženje ljubitelja automobila ZASTAVA 101 / Association of ZASTAVA 101 fans
 
HomeHome  Latest imagesLatest images  RegisterRegister  Log inLog in  

ZASTAVA 101 FORUM JE AKTIVAN, Registrujte se za pun pristup! ZASTAVA 101 FORUM IS ACTIVE! Register for full access.

 

 Električna pumpa za gorivo

Go down 
5 posters
AuthorMessage
zastava101b
Član osnivačkog tima
Član osnivačkog tima
zastava101b


Broj poruka : 3470
Datum upisa : 2011-12-21
Godina : 36
Lokacija : Beograd

Električna pumpa za gorivo Empty
PostSubject: Električna pumpa za gorivo   Električna pumpa za gorivo EmptyTue Sep 16, 2014 6:38 pm

Posle eksperimentisanja i urnisane dve električne pumpe, evo rešenja za montažu centrifugalne, električne pumpe za gorivo.

U mom slučaju električna pumpa je ugrađena jer sam jako razočaran u performanse klasičnih mehaničkih pumpi za gorivo. Prva pumpa za gorivo je na mom Kecu trajala 25 godina, a onda sam napravio fatalnu grešku - filter za gorivo sam postavio pre pumpe - uzrok kvara: ventili u zvonu pumpe. Kada sam kupio novu, PTZ, i ona je stradala nakon svega 2 godine rada - pažljivim pregledom, ustanovio sam da je kvar potpuno isti, ventili. Izmestio sam ilter za gorivo na mesto preporučeno od strane kompanije FRAD - između pumpe i karburatora. Više mi pumpe nisu otkazivale,a li je došlo do druge vrste kvarova.

Mehanička pumpa Teleoptik - koja odlično pumpala gorivo, počela je da pušta ulje do bakelitnog izolatora. Nakon više izmena izolatora, dihtunga i silikona za dihtovanje, ustanovio sam da je telo pumpe potpuno deformisano! Kupio sam novu PTZ - više teleoptika nije bilo u prodaji, i doživeo nove probleme - putovao sam za selo po ekstremnoj vrućini, regionalnim putem Aranđelovac - Kragujevac. Primetio sam da mi pri vožnji uzbrdo počinje da opada snaga motora više nego što je normalno, i na kraju je počelo trzanje. Odmah sam stao, proverio sve i sve je bilo ok. Posle nekoliko km ista stvar se ponovila. Uzeo sam flašu vode i vrlo pažljivo ohladio pumpu za gorivo, i auto je nastavio da ide kako treba. Jasno kao dan, kvalitet membrane ne zadovoljava.

Kvalitet udarnih igli je takođe postao loš, pa su igle sve podložnije deformaciji.

Drugi problemi kao što su vraćanje goriva u rezervar i suvišno verglanje da bi auto dobio dovoljno benzina su postali dosadni. Gde ni novi delovi nisu pomagali. A rez kao da je napravljen uvođenjem ''Euro'' goriva.

Pošto mi je sve to dosadilo, ugradio sam električnu, centrifugalnu pumpu pritiska 0.2-0.4 BAR i dostigao savršenstvo - paljenje na pola ključa, snage uvek dovoljno.

Međutim, pumpe mi traju godinu dana i prestanu da vuku gorivo. Manjak vremena mi nije dozvolio da utvrdim gde grešim i odgovor se prvo javio u  HAYNES knjizi za Fiat 128 gde je jasno naznačeno da je 128 USA imao električnu pumpu smeštenu u zadnjem delu vozila, na gredi, odmah kod rezervoara.

Nakon upoređivanja tekstova po internetu, evo kako treba da izgleda pravilno montirana el. pumpa za gorivo:

Električna pumpa za gorivo 0606ch_09_fuel_system_z

Do samog rezervoara sa filterom pre pumpe...

Evo i najboljeg teksta o tome:

http://www.how-to-build-hotrods.com/electric-fuel-pump.html

Čim uhvatim vremena, teoriju ću primeniti u praksi, na svom Stojadinu.


Last edited by zastava101b on Tue Sep 16, 2014 9:44 pm; edited 1 time in total
Back to top Go down
https://zastava101.serbianforum.info/t3348-istorijsko-naslee-zas
Miljan
Počasni ambasador i član osnivačkog tima
Počasni ambasador i član osnivačkog tima
Miljan


Broj poruka : 3293
Datum upisa : 2011-12-20
Godina : 37
Lokacija : Nis

Električna pumpa za gorivo Empty
PostSubject: Re: Električna pumpa za gorivo   Električna pumpa za gorivo EmptyTue Sep 16, 2014 7:06 pm

Rotacione pumpe su tise, ali i osetljivije od membranskih, lako povuku vazduh i ako je rezervoar prljav ili korodirao iznutra lako se zapuse (u ulaznoj lulici postoji filter mrezica), zato je bitno da je rezervoar cist i da su sto nize montirane da gorivo prirodnim padom dolazi do njih, da se ne muce da vuku. Idealno mesto za montazu rotacione pumpe je na desnoj strani gredice na kojoj stoji hladnjak.

Električna pumpa za gorivo IMG_5685_resize

Membranske su veoma robusne i izdrzljive i mogu da rade bilo gde, na Skali mi stoji na mestu gde je kod starijih modela bobina i radi ko zmaj.

Električna pumpa za gorivo IMG_0972s

Na crvenom Yugu sam imao rotacionu koja je bila visoko postavljena i posle nekih godinu ipo dana je pocela da zeza i da nece da vuce, onda sam se zamenio i stavio na isto mesto membransku HARDI kao na Skali i radi odlicno.

Električna pumpa za gorivo IMG_1638_resize
Back to top Go down
https://zastava101.serbianforum.info
meto65
Ambasador u Makedoniji
Ambasador u Makedoniji
meto65


Broj poruka : 2086
Datum upisa : 2011-12-30
Godina : 58
Lokacija : Skopje, Macedonia

Električna pumpa za gorivo Empty
PostSubject: Re: Električna pumpa za gorivo   Električna pumpa za gorivo EmptyTue Sep 16, 2014 7:10 pm

Bravo Nole, stvarno je text ok, a i svidja mi se nacin kako je scve to povezano, jer planiram i ja da ugradim elektricnu benz pumpu, i meni je dojadilo da verglam vise kada ne vozim duze osmicu, ovako samo na kontakt , sacekas 3-4 secunde dok nabije gorivo u karb i pali na pola kljuca .

Odlican post thumbsup cheers2

Miljane da te pitam, koja je razlika u ceni izmedju rotacionih i membranskih el. benz pumpi? I jel isto vazi pritisak od 0,2-0,4 bara za obe?
Back to top Go down
Miljan
Počasni ambasador i član osnivačkog tima
Počasni ambasador i član osnivačkog tima
Miljan


Broj poruka : 3293
Datum upisa : 2011-12-20
Godina : 37
Lokacija : Nis

Električna pumpa za gorivo Empty
PostSubject: Re: Električna pumpa za gorivo   Električna pumpa za gorivo EmptyTue Sep 16, 2014 7:55 pm

Cene su razlicite, 25-60e, a pritisci su slicni kod svih.
Back to top Go down
https://zastava101.serbianforum.info
meto65
Ambasador u Makedoniji
Ambasador u Makedoniji
meto65


Broj poruka : 2086
Datum upisa : 2011-12-30
Godina : 58
Lokacija : Skopje, Macedonia

Električna pumpa za gorivo Empty
PostSubject: Re: Električna pumpa za gorivo   Električna pumpa za gorivo EmptyTue Sep 16, 2014 7:57 pm

Ali membranske su bolje od rotacionih, jel tako? da znam kada budem kupovao sta da kupim Wink
Back to top Go down
Miljan
Počasni ambasador i član osnivačkog tima
Počasni ambasador i član osnivačkog tima
Miljan


Broj poruka : 3293
Datum upisa : 2011-12-20
Godina : 37
Lokacija : Nis

Električna pumpa za gorivo Empty
PostSubject: Re: Električna pumpa za gorivo   Električna pumpa za gorivo EmptyTue Sep 16, 2014 8:19 pm

Da
Back to top Go down
https://zastava101.serbianforum.info
meto65
Ambasador u Makedoniji
Ambasador u Makedoniji
meto65


Broj poruka : 2086
Datum upisa : 2011-12-30
Godina : 58
Lokacija : Skopje, Macedonia

Električna pumpa za gorivo Empty
PostSubject: Re: Električna pumpa za gorivo   Električna pumpa za gorivo EmptyTue Sep 16, 2014 8:32 pm

Hvala Miljane brate thumbsup
Back to top Go down
Milos
Moderator
Moderator
Milos


Broj poruka : 147
Datum upisa : 2013-10-29
Godina : 27
Lokacija : Novi Beograd

Električna pumpa za gorivo Empty
PostSubject: Re: Električna pumpa za gorivo   Električna pumpa za gorivo EmptyTue Sep 16, 2014 8:41 pm

Membransku je dosta tesko naci kod nas a i ako nadjes, cena je dosta visoka u odnosu na rotacionu.
Ja vozim SBR Rusku rotacionu vec par meseci, oko 3000 din. je kostala u AutoDisku i za sada se odlicno pokazala, nije bucna, maltene se ni ne cuje cak i kada je motor ugasen.
Back to top Go down
Miljan
Počasni ambasador i član osnivačkog tima
Počasni ambasador i član osnivačkog tima
Miljan


Broj poruka : 3293
Datum upisa : 2011-12-20
Godina : 37
Lokacija : Nis

Električna pumpa za gorivo Empty
PostSubject: Re: Električna pumpa za gorivo   Električna pumpa za gorivo EmptyTue Sep 16, 2014 8:59 pm

Ne mora da znaci, ja sam ovu istu HARDI membransku platio 3500 na kupindu.
Back to top Go down
https://zastava101.serbianforum.info
jollyjumper
Ambasador partnerskog kluba
Ambasador partnerskog kluba
jollyjumper


Broj poruka : 321
Datum upisa : 2012-01-10

Električna pumpa za gorivo Empty
PostSubject: Re: Električna pumpa za gorivo   Električna pumpa za gorivo EmptyTue Sep 16, 2014 10:03 pm

Odlicna stvar, i ja se vec duze vreme resavam da kupim i ugradim, ali nikako. Ima i Japanskih pumpi, kostaju oko 3000., ljudi ih hvale. Trio Motors iz NS-a ih prodaje. Ne znam samo da li su membranske ili rotacione. Hvala na objasnjenjima, trebace. Moja mehanicka radi super, jedini problem koji imam je nakon duze voznje na plinu mora dosta da se vergla dok povuce, nakon toga pali bez problema...Nisam siguran da li je do pumpe, mozda je i do el. ventila.

Miljan je negde pisao kako se povezuju, Miljane, ako te ne mrzi, prekopiraj nam, molim te.
Back to top Go down
http://serbiancarfans.x10.mx
Miljan
Počasni ambasador i član osnivačkog tima
Počasni ambasador i član osnivačkog tima
Miljan


Broj poruka : 3293
Datum upisa : 2011-12-20
Godina : 37
Lokacija : Nis

Električna pumpa za gorivo Empty
PostSubject: Re: Električna pumpa za gorivo   Električna pumpa za gorivo EmptyTue Sep 16, 2014 10:13 pm

Prosto je, ko ima plin, povezuje se umesto elektroventila za benzin, ko nema, na + bobine i to je to.
Back to top Go down
https://zastava101.serbianforum.info
Sponsored content





Električna pumpa za gorivo Empty
PostSubject: Re: Električna pumpa za gorivo   Električna pumpa za gorivo Empty

Back to top Go down
 
Električna pumpa za gorivo
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Koje gorivo za maksimalan učinak?
» Električna anti-korozivna zaštita TRIO

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
ZASTAVA 101 :: Mehanika / Mechanics :: Motor / Engine-
Jump to: