ZASTAVA 101
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ZASTAVA 101

Udruženje ljubitelja automobila ZASTAVA 101 / Association of ZASTAVA 101 fans
 
HomeHome  Latest imagesLatest images  RegisterRegister  Log inLog in  

ZASTAVA 101 FORUM JE AKTIVAN, Registrujte se za pun pristup! ZASTAVA 101 FORUM IS ACTIVE! Register for full access.

 

 Zamena ulja u kočnicama - Postupak

Go down 
AuthorMessage
zastava101b
Član osnivačkog tima
Član osnivačkog tima
zastava101b


Broj poruka : 3475
Datum upisa : 2011-12-21
Godina : 37
Lokacija : Beograd

Zamena ulja u kočnicama - Postupak Empty
PostSubject: Zamena ulja u kočnicama - Postupak   Zamena ulja u kočnicama - Postupak EmptySun Aug 18, 2013 10:58 pm

Ovo je deo održavanja koji ni jedan mehaničar ne želi da ispoštuje kada se od njega to traži.

Kao što znate, kočiono ulje DOT 3 koje koriste naši Stojadini je jako hidroskopno i ne samo da upija vodu direktno, već resorbije i vodenu paru. Takođe, ovo ulje je jako agresivno pa vremenom nagriza gumu, odvajajući sitne čestice koje naravno ostaju u samom kočionom sistemu. Takođe ono je i vrlo opterećeno temperaturnim promenama.

Kako vreme prolazi zbog gore pomenutih uticaja ovo ulje polako gubi svoje karakteristike, što rezultira gubitnom njegovog osnovnog svojstva - otpor na pritisak, tj. kada delujete na pedalu kočnice, sama tečnost (kočiono ulje) se ne sabija (tj. gotovo da se ne sabija), što podrazumeva direktan prenos pritiska iz glavnog kočionog cilindra na cilindre točkova.
Prisustvo atoma vode u ulju koji dospe do cilindra točka, usled grejanja počinje da ključa i tako stvara elastični parni čep.

Proizvođači propisuju da se ulje u sistemu menja nakon 3 godine stajanja ili korišćenja, jer nakon isteka 3 godine aditivi koji kontrolišu korozivnost (agresivnost) ulja prestaju da deluju i ovo ulje se pretvara u jako agresivnu tečnost - ako na ofarbanu površinu prospete novo AT ulje, a sa druge strane isluženo, jasno ćete primetiti da isluženo ulje brže i u većoj meri podiže farbu, za vreme koje nije pokazalo uticaj svežeg AT ulja na istim materijalom ofarbanu površinu.

Evo mog iskustva:
Nakon tri odine kada menjam ulje u kočionom sistemu, uvek staro ulje bude mrke boje sa dosta taloga (od samog ulja, gume, prašine, prirodnog propadanja starih kočionih cevi.
Nakon zamene postupkom koji ću opisati sam takođe i eliminisao vazduh iz instalacije tako da je pedala osteno tvrđa, ali i doziranje kočione siole bez servo uređaja daleko preciznije.

Postupak:
- Najvažnije je da nađete DOT 3 ulje što boljeg kvaliteta, ja isključivo koristim ZASTAVA RD ili U-2 FAM, a tačno 750ml mi je dovoljno, ali u zavisnosti od Vaše instalacije može Vam biti potrebno i više.

-Savetujem da pre celokupne procedure proverite sve cilindre, creva i cevi, po potrebi zamnite dotrajale delove, jer u suprotnom će cela procedura biti uzaludna i neispaltiva. Jer svuda gde ulje vlaži, iako ne ispušta pritisak osetno, vazduh, voda i prljavština ulaze u kočioni sistem i ugrožavaju Vašu bezbednost i upropaštavaju kočiono ulje.

-Medicinskim špricem isprazniti čantru do kraja i usput pokupiti prljavštinu koju je izbacio glavni kočioni cilindar, zatim čantru naliti do čepa svežim uljem i vratiti čep, ali ga ne stezati do kraja kako bi ulje brže teklo.

-Pre odvrtanja druk ventila na cilindru točka naprskati navoj WDom 40 i sačekati neko vreme kako bi skorela prljavština i korozija popustili koliko je god to moguće(svi uglavnom imamo čelične druk ventile).

-Pre popuštanja druk ventila na sisicu nataknite crevo od prskalice vetrobrana, dovoljno dugačko da siđe do poda, tj. ispod nivoa svežeg AT ulja u čaši. Ovim postupkom ćete sprečiti da AT ulje pršti po karoseriji, zaštiti, da instalacija ne povuče mnogo vazduha nazad u sistem ukolijko se ne sporazumete sa pomoćnikom, ali najvažnije, da sprečite rđanje šrafova koji spajaju rukavac zadnjeg točka i amortizera. Takođe, brbotanje AT ulja u čaši tokom drukanja Vam je signal da ima vazduha u instalaciji, a u crevu čaši ćete jasno primetiti kada se završava zapremina zaprljanog ulja.

-Za otpuštanje druk ventila koristite obavezno okasti ključ 8, kako biste što ravnomernije preneli silu na odvrtanje ventila i to laganim delovanjem u levu, pa u desnu stranu dok ventil ne popusti. Ako zapnete odjednom da ga odvrnete, ventil može ili pući ili oblajznuti, a mesingani ventil će sigurno pući. A za to vreme, Vaš pomoćnik neka lagano pritisne kočnicu, kako instalacija ne bi povukla vazduh, tako ćete uštedeti znatno vreme na ozračivanju cilindra.

-Onog trenutka kada Vam pomoćnik signalizira da je pedala počela da propada, i sišla do poda, on ne sme pustiti pedalu inače će vazud ući u instalaciju, vi zavrćete druk ventil, dajete uputstvo vašem pomoćniku da druka kočnicu, zatim mu komadujete da stisne jako, vi otpuštate druk ventil, kroz crevo će ići ulje, čim osetite da ste ispustili pritisak i kolega vam signalizirao da je pedala na podu, umereno zatežete druk ventil. Ovaj postupak ponavljate sve dok iz sistema ne poče izlaziti potpuno čisto ulje. Tada još dva puta uz dobro drukanje i jak pritisak na papučicu ispustite pritisak, ali ne do kraja i možete preći na sledeći točak.

- VAŽNO: SVE VREME MORATE PRATITI NIVO KOČIONOG ULJA U ČANTRI, preventivno dopunjavajte čantru čim nivo siđe ispod polovine, jer AKO ČANTRA OSTANE BEZ ULJA i glavni kočioni cilindar povuče vazduh, MNOGO ĆE VAM VREMENA TREBATI DA OZRAČITE kočioni sistem.

-Nakon završenih radova, postarajte se da svaki druk ventil ima svoju zaštitnu kapicu.

-Pre nego što pređete na drugi točak, naprskajte druk ventil WDom 40 kako biste uklonili ostatke AT ulja koji bi Vam zagorčali naredne radove na kočionom sistemu.

Verujem da su Vam majstori uvek govorili kako je kočiono ulje trajno i da sveže ulje može oštetiti kočioni sistem, verujte, to su sve gluposti (osim ako vam ne zapadne neko bofl ulje), što su mi potvrdili literatura - Kondić - Ćorić i Servisno uputstvo Zastava 101, ali i ozbiljni mehaničari stare škole kao i inženjeri sa ETFa koji se bave hidrauličnim sistemima.
A generalna preporuka je da se kočiono ulje menja treće godine u letnjem periodu, kada je napolju suvo, a vlažnost vazduha minimalna.
Back to top Go down
https://zastava101.serbianforum.info/t3348-istorijsko-naslee-zas
zastava101b
Član osnivačkog tima
Član osnivačkog tima
zastava101b


Broj poruka : 3475
Datum upisa : 2011-12-21
Godina : 37
Lokacija : Beograd

Zamena ulja u kočnicama - Postupak Empty
PostSubject: Re: Zamena ulja u kočnicama - Postupak   Zamena ulja u kočnicama - Postupak EmptySun Aug 18, 2013 11:21 pm

Tradicionalna alternativa moje verzije postupka je potpuno pražnjenje kočionog sistem pa ponovno punjenje- u isto vreme se podiže auto i otvaraju se sva 4 druk ventila i druka se kočnica dok se ne izbaci što se izbaciti može.
Baš smo Miljan i ja diskutovali o ovoj varijanti pre neki dan.
Ja taj postupak nikako ne preporučujem jer je neekonimičan vremenski,u napornom radu, i što se ulja tiče, a opet, dosta starog ulja ostaje u instalaciji i cilindrima.
Back to top Go down
https://zastava101.serbianforum.info/t3348-istorijsko-naslee-zas
 
Zamena ulja u kočnicama - Postupak
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Zamena creva za glicerin
» Pokazivač pritiska ulja
» Zamena lezajeva u alternatoru
» zamena prednjih amortizera
» DIY Zamena remena i natezača

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
ZASTAVA 101 :: Mehanika / Mechanics :: Vešanja i kočnice / Suspension and brakes-
Jump to: