ZASTAVA 101
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ZASTAVA 101

Udruženje ljubitelja automobila ZASTAVA 101 / Association of ZASTAVA 101 fans
 
HomeHome  Latest imagesLatest images  RegisterRegister  Log inLog in  

ZASTAVA 101 FORUM JE AKTIVAN, Registrujte se za pun pristup! ZASTAVA 101 FORUM IS ACTIVE! Register for full access.

 

 interval štelovanja ventila

Go down 
5 posters
AuthorMessage
kosta978
101 - 55KS
101 - 55KS



Broj poruka : 26
Datum upisa : 2012-09-05
Lokacija : Pirot

interval štelovanja ventila Empty
PostSubject: interval štelovanja ventila   interval štelovanja ventila EmptyWed Mar 27, 2013 1:40 pm

Drugari
Interesuje me koiji je redovan interval štelovanja ventila
Naime, meni je na satu 35.000 km i ventili da sad nisu nikad štelovani, bar koliko ja znam. Moj ujak je bio prethodni vlasnik i on je terao auto na prvi servis na 6000 km i prema izveštaju to nije rađeno.
Konsultovao sam se sa jednim majstorom i on mi kaže da ne diram ništa dok ne počni da se čuju (to je bilo prošle godine)
Međutim, sad pomalo čujem ventile u pojedinim režimima vožnje (poznajem taj zvuk). Da kažem da motor nije nikad diran (paljenje naštelovano fabrički)
Ja sam štelovao ventile na ladi i to mi nije nikakav problem, međutim za ovaj poso mi trebaju podloške, koje nemam.
Imam dva pitanja:
1. Da li da štelujem ventile, (naravno ne ja već majstor) ili da ne diram ništa
2. Ako dam nekom da mi našteluje ventile kako da znam da će to uraditi dobro (ja bi to uradio sam ali nemam odgovarajući alat)
Ovo pitam jeer znam da se na ladi po uputstvu ventili kontrolišu na 10k km, ja sam to radio na 15k km i to je bilo bez greške.
međutim, rekli su mi da kod ovog motora zbog drugačijeg sistema razvoda to nije potrebno raditi toliko često.
Ponavljam, ventili do sad nikad nisu štelovani
Back to top Go down
zastava101b
Član osnivačkog tima
Član osnivačkog tima
zastava101b


Broj poruka : 3469
Datum upisa : 2011-12-21
Godina : 36
Lokacija : Beograd

interval štelovanja ventila Empty
PostSubject: Re: interval štelovanja ventila   interval štelovanja ventila EmptyWed Mar 27, 2013 2:12 pm

Uputstvo kaže na 10K, ali pošto materijali nisu kao što su bili , a majstori gadljivi na taj posao, nije dobro raditi toliko često...
30k je po mom mišljenju poprilična kilomertaža i trebalo bi da nađeš nekoga ko će uraditi pažljivu proveru i eventualno štelovanje.
Back to top Go down
https://zastava101.serbianforum.info/t3348-istorijsko-naslee-zas
kosta978
101 - 55KS
101 - 55KS



Broj poruka : 26
Datum upisa : 2012-09-05
Lokacija : Pirot

interval štelovanja ventila Empty
PostSubject: Re: interval štelovanja ventila   interval štelovanja ventila EmptyWed Mar 27, 2013 3:11 pm

E to je i problem naći majstora ko će da se bakće s time. Ja bi mogao i sam to da uradim, ali nemam pravi alat (onu viljušku za skidanje pločica)
Back to top Go down
Miljan
Počasni ambasador i član osnivačkog tima
Počasni ambasador i član osnivačkog tima
Miljan


Broj poruka : 3293
Datum upisa : 2011-12-20
Godina : 37
Lokacija : Nis

interval štelovanja ventila Empty
PostSubject: Re: interval štelovanja ventila   interval štelovanja ventila EmptyWed Mar 27, 2013 4:09 pm

Nema sanse da se na 10k steluju, to mozda na 45-ici, a na SOHC nikako, u literaturi taj podatak ne postoji nigde, a SOHC motori prelaze 50-70k bez diranja ventila.

Ja sam stelovao prvi put na 38k i samo par ventila je imalo 0.1-0.15 povecan zazor, a da bi se culi treba preko 0.2 od propisane vredosti da se poveca.
Back to top Go down
https://zastava101.serbianforum.info
Mitke
Facebook Moderator
Facebook Moderator
Mitke


Broj poruka : 746
Datum upisa : 2011-12-26
Godina : 34
Lokacija : Beograd

interval štelovanja ventila Empty
PostSubject: Re: interval štelovanja ventila   interval štelovanja ventila EmptyWed Mar 27, 2013 4:44 pm

Proveri paljenje, nema sanse da se ventili rasteluju tako brzo, i nema potreba da se steluje tako cesto. Ja do 70.000 dok nisam menjao dihtung kucista bregaste nisam stelovao ventile, i nikad se nisu culi cheers2
Back to top Go down
zastava101b
Član osnivačkog tima
Član osnivačkog tima
zastava101b


Broj poruka : 3469
Datum upisa : 2011-12-21
Godina : 36
Lokacija : Beograd

interval štelovanja ventila Empty
PostSubject: Re: interval štelovanja ventila   interval štelovanja ventila EmptyWed Mar 27, 2013 6:14 pm

Servisno uputstvo iz 1975, i sva starija rukovanja i odrzavanja to kazu.
Back to top Go down
https://zastava101.serbianforum.info/t3348-istorijsko-naslee-zas
YUgisa
Ambasador partnerskog kluba
Ambasador partnerskog kluba
YUgisa


Broj poruka : 1313
Datum upisa : 2012-09-07
Godina : 34
Lokacija : Subotica

interval štelovanja ventila Empty
PostSubject: Re: interval štelovanja ventila   interval štelovanja ventila EmptyWed Mar 27, 2013 7:43 pm

Tako i ja znam iz tih starijih upustava, istina pise izvrsiti proveru i po potrebi nastelovati.
Back to top Go down
http://boyracermotorsport.forum315.com/
kosta978
101 - 55KS
101 - 55KS



Broj poruka : 26
Datum upisa : 2012-09-05
Lokacija : Pirot

interval štelovanja ventila Empty
PostSubject: Re: interval štelovanja ventila   interval štelovanja ventila EmptyThu Mar 28, 2013 11:20 am

Najverovatnije ću ih sam prekontrolisati, pa ako vidim da na nekom ima odstuapnja, videću da im promenim pločice.
inače i ja sam pročitao u nekom servisnom uputstvu da je štelovanje na 10k km ali mi malo neverovatno da je toliko malo.
Back to top Go down
Sponsored content





interval štelovanja ventila Empty
PostSubject: Re: interval štelovanja ventila   interval štelovanja ventila Empty

Back to top Go down
 
interval štelovanja ventila
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
ZASTAVA 101 :: Mehanika / Mechanics :: Motor / Engine-
Jump to: