ZASTAVA 101
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ZASTAVA 101

Udruženje ljubitelja automobila ZASTAVA 101 / Association of ZASTAVA 101 fans
 
HomeHome  Latest imagesLatest images  RegisterRegister  Log inLog in  

ZASTAVA 101 FORUM JE AKTIVAN, Registrujte se za pun pristup! ZASTAVA 101 FORUM IS ACTIVE! Register for full access.

 

 Restauracija svetlosnih signala Z 101

Go down 
3 posters
AuthorMessage
zastava101b
Član osnivačkog tima
Član osnivačkog tima
zastava101b


Broj poruka : 3470
Datum upisa : 2011-12-21
Godina : 36
Lokacija : Beograd

Restauracija svetlosnih signala Z 101 Empty
PostSubject: Restauracija svetlosnih signala Z 101   Restauracija svetlosnih signala Z 101 EmptyWed Oct 24, 2012 5:45 pm

S obzirom da se dugo bavim stojadinima, ovaj problem nije svojstven za Skala, Special i Borleti table, već za Teleoptikove sa PRESS i GEN natpisima.

Naime, posle mnogo godina službe PRESS I GEN, kao i signal ručne kočnice sa CONFORTA i signal sva 4 žmigavca pređu iz crvene u belu ili narandžastu boju. Razlog su godine službe... Ova pojava se lako leči CRVENIM PERMANENTNIM markerom koji se nanese sa zadnje strane znaka, a odmah po nanošenju izjednačava papirnom maramicom kako bi boja bila ujednačena na celoj površini signala. Dve ruke su više nego dovoljne, a sve preko toga izaziva nejednakost boje. Tako će signali PRESS, GEN, RUČNA, SVA 4 ŽMIGAVCA ponovo sijati svojom pravom bojom.
Za ovaj zahvat prporučujem STADLER markere.


Z 101 signali, ŽMIGAVCA, SVETLA I DUGOG SVETLA boluju od suprotne pojave, potamnjivanje do crne boje i neprozirnosti. Ova pojava nema povratni efekat i jedini lek je zamena obojenih pločica novijima ili sa starijih BORLETTI tabli koji imaju normalnu prozirnost. Neke starije table BORLETTI imaju pojavu da signal dugog svetla pređe u ljubičastu boju, što se može srediti teget permanentnim markerom na gore opisan način, ALI ljubičasti ton uvek ostaje, te ja tu korekcije ne preporučujem.

Takođe stare TELEOPTIK table sa kopijom BORLETTI kazaljke brzinomera (crvene) imaju manu da kazaljke blede na braon, varijanta kojoj nema leka a da izgleda lepo, i da blede na roze i na belo, rešava se kao PRESS i GEN. PAŽNJA ako koristite farbu ili sprej za kazaljku brzinomera, menjate njenu strogo propisanu težinu drastično, tada rizikujete da Vaš brzinomer bude netačan...

Za loše osvetljenje nstrumenata krivo je matiranje bele plastike kućišta table. Ovo se popravlja pažljivim poliranjem voskom za auto u obliku paste. Ali efekat ne daje 100 posto kapaciteta kao kad je tabla bila nova, ali umnogome povećava vidljivost.

Eto mog iskustva, nadam se da će nekome poslužiti.
Back to top Go down
https://zastava101.serbianforum.info/t3348-istorijsko-naslee-zas
Miljan
Počasni ambasador i član osnivačkog tima
Počasni ambasador i član osnivačkog tima
Miljan


Broj poruka : 3293
Datum upisa : 2011-12-20
Godina : 37
Lokacija : Nis

Restauracija svetlosnih signala Z 101 Empty
PostSubject: Re: Restauracija svetlosnih signala Z 101   Restauracija svetlosnih signala Z 101 EmptyWed Oct 24, 2012 7:49 pm

I kod novijih Teleoptik tabli sa simbolom umesto PRESS i GEN natpisa postoji isti problem.

Kod madjarskih MMG nema tog problema.
Back to top Go down
https://zastava101.serbianforum.info
zastava101b
Član osnivačkog tima
Član osnivačkog tima
zastava101b


Broj poruka : 3470
Datum upisa : 2011-12-21
Godina : 36
Lokacija : Beograd

Restauracija svetlosnih signala Z 101 Empty
PostSubject: Re: Restauracija svetlosnih signala Z 101   Restauracija svetlosnih signala Z 101 EmptyWed Oct 24, 2012 10:32 pm

Te Madjarske table su ispale jako dobro.
Ja imam zamerku na prvu seriju tih tabli kada su isle na GT, sto su stavljali crvenu kazaljku brzinomera kao na Borletti i sto nisu ubacili signalnu sijalicu za upaljena svetla, pp da se ocekivalo da ce svetlo stici od osvetljenja instrumenata do signala...Tako mi deluju
Back to top Go down
https://zastava101.serbianforum.info/t3348-istorijsko-naslee-zas
Miljan
Počasni ambasador i član osnivačkog tima
Počasni ambasador i član osnivačkog tima
Miljan


Broj poruka : 3293
Datum upisa : 2011-12-20
Godina : 37
Lokacija : Nis

Restauracija svetlosnih signala Z 101 Empty
PostSubject: Re: Restauracija svetlosnih signala Z 101   Restauracija svetlosnih signala Z 101 EmptyWed Oct 24, 2012 10:45 pm

Nisam nikad video madjarske sa crvenom kazaljkom, jel imas neku sliku ?
Back to top Go down
https://zastava101.serbianforum.info
zastava101b
Član osnivačkog tima
Član osnivačkog tima
zastava101b


Broj poruka : 3470
Datum upisa : 2011-12-21
Godina : 36
Lokacija : Beograd

Restauracija svetlosnih signala Z 101 Empty
PostSubject: Re: Restauracija svetlosnih signala Z 101   Restauracija svetlosnih signala Z 101 EmptyWed Oct 24, 2012 10:47 pm

Na žalost ne, držao sam je u rukama, pa smo je Skyconf i ja raspakovali. Ja sam zadržao kazaljku, mnogo je lepo urađena Borletti finoća obrade a crvenija je od Borletti
Back to top Go down
https://zastava101.serbianforum.info/t3348-istorijsko-naslee-zas
jollyjumper
Ambasador partnerskog kluba
Ambasador partnerskog kluba
jollyjumper


Broj poruka : 321
Datum upisa : 2012-01-10

Restauracija svetlosnih signala Z 101 Empty
PostSubject: Re: Restauracija svetlosnih signala Z 101   Restauracija svetlosnih signala Z 101 EmptyTue Nov 06, 2012 12:45 pm

Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad


Last edited by jollyjumper on Wed Feb 22, 2017 3:48 am; edited 1 time in total
Back to top Go down
http://serbiancarfans.x10.mx
zastava101b
Član osnivačkog tima
Član osnivačkog tima
zastava101b


Broj poruka : 3470
Datum upisa : 2011-12-21
Godina : 36
Lokacija : Beograd

Restauracija svetlosnih signala Z 101 Empty
PostSubject: Re: Restauracija svetlosnih signala Z 101   Restauracija svetlosnih signala Z 101 EmptyThu Mar 07, 2013 9:23 pm

Radio sam na reparaciji moje doskorašnje instrument table. Osvetljenje sam rešavao sa dve dodatne sijalice od 3 W, međutim, taj rad mi je naneo poprilično štete - ispucalost plastike i desnog pleksiglasa od grejanja i hlađenja tokom zimske vožnje...

Kao što sam već pisao, evo krivca lošem osvetljenju table - masna prašina koja se tokom godina zalepi na refleksiono kućište - rešenje je pranje nežnim sunđerom i sredstvom za pranje sudova, a zadtim pažljivim voskiranjem, bezbojnim vosak mlekom za karoseriju - ''Turtle wax original'' sam ja koristio. Ova prašina se ne mož
e na prvu loptu ni ugledati jer se izuzetno ravnomerno raspoređuje, tek kada se malo obriše kućište

Restauracija svetlosnih signala Z 101 Dsci0001f.th

Na osnovu pozitivnog iskustva sa sistemom osvetljenja primenjenog na SIAP tablu - dodavanje signalne sijalice za upaljenen farove na svoje mesto, tako da faktički služi kao treća sijalica za osvetljenje. Isti posao vrši, a na fabričkoj je instalaciji, kod standardne Teleoptik table sam uklonio spoljne zidove signala uključenih farova


Restauracija svetlosnih signala Z 101 Dsci0002yw.th

Zatim se preko sijalice uz malo ubeđivanja i super lepka ubaci zeleno zvono radi lepšeg osvetljenja


Restauracija svetlosnih signala Z 101 Dsci0003ln.th

Zanimljivo mi je iskustvo da osvetljenje table bez zelenih zvona čini narandžastu sijalicu znatno slabije vidljivom noću u odnosu na zeleno osvetljenje

Back to top Go down
https://zastava101.serbianforum.info/t3348-istorijsko-naslee-zas
Sponsored content





Restauracija svetlosnih signala Z 101 Empty
PostSubject: Re: Restauracija svetlosnih signala Z 101   Restauracija svetlosnih signala Z 101 Empty

Back to top Go down
 
Restauracija svetlosnih signala Z 101
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Restauracija Oldschool znakova / Restoration Oldschool badges
» Restauracija felni
» Fiat 128 RALLY restauracija
» FIAT 128 COUPE restauracija
» Restauracija stakala prednjih žmigavaca 101 ST

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
ZASTAVA 101 :: Slobodne teme / Forum free :: Uradi sam / DIY-
Jump to: