ZASTAVA 101
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ZASTAVA 101

Udruženje ljubitelja automobila ZASTAVA 101 / Association of ZASTAVA 101 fans
 
HomeHome  Latest imagesLatest images  RegisterRegister  Log inLog in  

ZASTAVA 101 FORUM JE AKTIVAN, Registrujte se za pun pristup! ZASTAVA 101 FORUM IS ACTIVE! Register for full access.

 

 Razvodnik za elektronsko i old school karbovi

Go down 
5 posters
AuthorMessage
zastava101b
Član osnivačkog tima
Član osnivačkog tima
zastava101b


Broj poruka : 3470
Datum upisa : 2011-12-21
Godina : 36
Lokacija : Beograd

Razvodnik za elektronsko i old school karbovi Empty
PostSubject: Razvodnik za elektronsko i old school karbovi   Razvodnik za elektronsko i old school karbovi EmptyThu Mar 15, 2012 12:09 pm

Tokom radova naišao sam na interesantan podatak, naime iskusni trkač i mehaničar , koji drži karb servis ceo život, mi je ukazao na činjenicu da stariji karbovi kao što je moj HOLLEY EUROPEA imaju značajno jači vakuum priključak koji usisava od trenutka paljenja i na taj način odmah daje značajno ranije paljenje što uzrokuje nefunkcionalnost sistema i lošiji rad motora.
Ove argumente zaista mogu i da potvrdim, jer od onog trenutka kada sam ubacio el. paljenje, više nikada nisam mogao precizno da naštelujem paljenje i izbegnem detonacije i buku ventila tokom voznje. Izmenio sam nekoliko razvodnika, problem je ostao isti.
Posle isključivanja ovog sistema korekcije paljenja, kec zaista lepše i mekše prima gas, bez detonacija i lepo ubrzava. Čak i za nijansu bolje nego pre.

Pozivam Miljana, sa kojim sam već razgovarao, i sve druge kolege da napišu svoja iskustva po ovom pitanju. Verujem da ce većini biti korisna ova priča
Back to top Go down
https://zastava101.serbianforum.info/t3348-istorijsko-naslee-zas
Miljan
Počasni ambasador i član osnivačkog tima
Počasni ambasador i član osnivačkog tima
Miljan


Broj poruka : 3293
Datum upisa : 2011-12-20
Godina : 37
Lokacija : Nis

Razvodnik za elektronsko i old school karbovi Empty
PostSubject: Re: Razvodnik za elektronsko i old school karbovi   Razvodnik za elektronsko i old school karbovi EmptyThu Mar 15, 2012 12:49 pm

Vakuum nije jaci, isti je potpuno (jer svuda ispod leptira vlada jednak potpritisak) jedino sto se kod MGV12 rupica nalazi odmah iznad leptira i razvodnik dobija vakuum tek kad je gas pritisnut (dovoljno je par milimetara pritisnuti gas i rupica ostaje ispod leptira, i dobija vakuum).

Ranije paljenje nego inace nije moguce dobiti jer hod membrane, a samim tim i polugice vakuumskog korektora je oko 5mm, jedina razlika je sto i na leru vakuum deluje na korektor predpaljenja. Kod dosta karburatora je tako i fabricki reseno, kod nekih automobila, crevo ide i direktno sa usisne grane, kod prikljucka za servo.

Kad sam kupio nov Weber 2006. godine koji nije imao fabricki izvod za razvodnik kao MGV12, ne znajuci da moze da se poveze crevo na onaj drugi izlaz izbusio sam rupicu na telu karburatora i kucistu leptira, potpuno identicno fabrickoj izvedbi, znaci kao fabrika da ga je radila, povezao sve i to je radilo normalno.
Onda sam na nekom forumu procitao da su neki ljudi imali problema sa detonacijama i velikom potrosnjom goriva, i da su problem resili prebacivanjem creva na drugi izvod na kome vakuum postoji i na leru. Probao sam to i bilo je osetne razlike, bolje ide, bolje prima gas, manje trosi i crevo je od tad ostalo na tom mestu. Na jos desetak auta sam tu povezao i kod svih se osetilo poboljsanje.
Znaci, uzmimo ovako, crevo povezano na fabricko mesto, podeseno paljenje i podesen ler gas, motor usisava odredjenu kolicinu goriva na leru, prebaci se crevo na drugi izvod na kome postoji vakuum i na leru, razvodnij daje ranije paljenje, motor povecava broj obrtaja, sto znaci da treba da smanjimo ler gas, a samim tim i kolicinu usisanog goriva.

VELIKA GRESKA je da ljudi steluju paljenje sa spojenim vakuum crevom, to nije ispravno i daje lose rezultate, manje snage i vecu potrosnju. Znaci odspojeno i zapuseno crevo, stelovanje na 10 stepeni, i tek onda spajanje crevena, mora da daje odlicne rezultate.
Back to top Go down
https://zastava101.serbianforum.info
markoni
Ambasador partnerskog kluba
Ambasador partnerskog kluba
markoni


Broj poruka : 85
Datum upisa : 2011-12-25

Razvodnik za elektronsko i old school karbovi Empty
PostSubject: Re: Razvodnik za elektronsko i old school karbovi   Razvodnik za elektronsko i old school karbovi EmptyThu Mar 15, 2012 5:32 pm

Danas sam zamenio karburator , bio je Weber 32ICEV61 sa Fiat Una , difuzor 22m , stavio sam IPM 32MGV22 sa Zastave 101 mediteran 1300 , karburator je u dobrom stanju dosao je relativno cist samo sam sa sprejem za ciscenje karburatora produvao sve kanale za svaki slucaj i montirao na auto , ja ovo nisam znao do danas sve sto ste napisali , ovaj weber sto je bio na autu ima vakum kao MGV12 i meni je bilo nastelovano paljenje prema njemu i to sa prikljucenim crevom za vakum , sto nisam znao ni taj detalj da treba da se odspoji kada se podesava paljenje , a 32MGV22 ima vakum ispod leptira sto znaci da on stalno vuce vakum , tako da sam u razgovoru sa Miljanom ustanovio da mi je paljenje na leru sada ranije nego sto treba i moze normalno da krene ali kada dam jaci gas kao da preskoci ima prekid i posle ide normalno , problem je samo pri dodavanju gasa , i sad treba da ponovo nastelujem paljenje prema ovom karburatoru sa odspojenim vakum crevom , najverovatnije cu sutra da to uradim samo da se cujem sa majstorom , i nadam se da cemo uspeti da ustelujemo kako treba , javljam sta sam uradio .
Back to top Go down
zastava101b
Član osnivačkog tima
Član osnivačkog tima
zastava101b


Broj poruka : 3470
Datum upisa : 2011-12-21
Godina : 36
Lokacija : Beograd

Razvodnik za elektronsko i old school karbovi Empty
PostSubject: Re: Razvodnik za elektronsko i old school karbovi   Razvodnik za elektronsko i old school karbovi EmptyFri Mar 16, 2012 10:53 am

Ok, sada druga problematika.
Posto moj HOLLEY ima stari sistem protiv zagusivanja rada motora pod sauhom (a nema kanal da postavim vakuum sa novijih modela), a drugi vakuum mi je spojen na iber koji je u kucistu filtera.

Napravio sam T raskrsnicu od aluminijumske raskrsnice za zadnje kocnice. Direktan vod ide do razvodnika, a bocni ide na vakuum.

Interesuje me misljenje iskusnijih kolega o ovoj problematici.
Back to top Go down
https://zastava101.serbianforum.info/t3348-istorijsko-naslee-zas
doktor
101 - 55KS
101 - 55KS
doktor


Broj poruka : 171
Datum upisa : 2011-12-25

Razvodnik za elektronsko i old school karbovi Empty
PostSubject: Re: Razvodnik za elektronsko i old school karbovi   Razvodnik za elektronsko i old school karbovi EmptyFri Mar 16, 2012 11:05 am

I mene intersira!
Moje iskustvo sa dvogrlom, povezivao sam vakum sa razvodnika na taj prikljucak koji ide do filtera, potpuno isto se ponasha ako je ukljucen ili iskljucen! BTW vakum razvodnika radi!
Back to top Go down
zastava101b
Član osnivačkog tima
Član osnivačkog tima
zastava101b


Broj poruka : 3470
Datum upisa : 2011-12-21
Godina : 36
Lokacija : Beograd

Razvodnik za elektronsko i old school karbovi Empty
PostSubject: Re: Razvodnik za elektronsko i old school karbovi   Razvodnik za elektronsko i old school karbovi EmptySat Mar 17, 2012 2:39 pm

Danas sam sproveo testiranje na putu.
Kao i do sada Miljan je bio potpuno upravu, a i rad inyenjera se potvrdio. VAKUUMSKI KOREKTOR PREDPALJENJA JE ZAISTA OPERATIVNO NAJBOLJE REŠENJE ZA MOTOR Z 101.

Prihvatanja gasa u obicnoj vožnji su manje-više slična, ALI ubrzanja i sportska vožnja su nebo i zemlja. Sa priključenim korektorom, kec se propinje i prihvata gas odmah i sa punim iskorišćenjem usisavanja.

Jedini uslov je, kao što je Miljan rekao, naštelovano paljenje sa skinutim i zapušenim vakuum crevom.
Back to top Go down
https://zastava101.serbianforum.info/t3348-istorijsko-naslee-zas
markoni
Ambasador partnerskog kluba
Ambasador partnerskog kluba
markoni


Broj poruka : 85
Datum upisa : 2011-12-25

Razvodnik za elektronsko i old school karbovi Empty
PostSubject: Re: Razvodnik za elektronsko i old school karbovi   Razvodnik za elektronsko i old school karbovi EmptySun Mar 18, 2012 11:10 pm

Ja sam juce nastelovao paljenje na 10 stepeni , i razlika je primetna , mnogo bolje prima gas i ubrzava , mirnije radi , i to je to , ne diram nista vise Very Happy
Back to top Go down
meto65
Ambasador u Makedoniji
Ambasador u Makedoniji
meto65


Broj poruka : 2086
Datum upisa : 2011-12-30
Godina : 58
Lokacija : Skopje, Macedonia

Razvodnik za elektronsko i old school karbovi Empty
PostSubject: Re: Razvodnik za elektronsko i old school karbovi   Razvodnik za elektronsko i old school karbovi EmptyTue Jan 07, 2014 8:10 pm

Naterali ste me opet da radim na autu Very Happy ,
znaci da pitam, jel treba samo crevo da zapusim ili i izvod od razvodnika?
I koji je to cetvrti zub na razvodnom vretenu? Majstor mi danas rece da treba da ga stavim na cetvrti zub, to jest da mi vakum dodje prema PVL ?  scratch , da bih mogao lakse da stelujem predpaljenje, ima mesta kaze i za levo i za desno da se pomera razvodnik da mi ne bude vakum prema kabelu od 1 svecice  Evil or Very Mad 
Back to top Go down
Miljan
Počasni ambasador i član osnivačkog tima
Počasni ambasador i član osnivačkog tima
Miljan


Broj poruka : 3293
Datum upisa : 2011-12-20
Godina : 37
Lokacija : Nis

Razvodnik za elektronsko i old school karbovi Empty
PostSubject: Re: Razvodnik za elektronsko i old school karbovi   Razvodnik za elektronsko i old school karbovi EmptyTue Jan 07, 2014 8:21 pm

Ako vadis crevo, zapusis samo njega (ubodes ga na brezon od poklopca ventila), a vakum na razvodniku treba da bude okrenut ka pumpi za gorivo.
Back to top Go down
https://zastava101.serbianforum.info
meto65
Ambasador u Makedoniji
Ambasador u Makedoniji
meto65


Broj poruka : 2086
Datum upisa : 2011-12-30
Godina : 58
Lokacija : Skopje, Macedonia

Razvodnik za elektronsko i old school karbovi Empty
PostSubject: Re: Razvodnik za elektronsko i old school karbovi   Razvodnik za elektronsko i old school karbovi EmptyTue Jan 07, 2014 8:46 pm

Ok Miljane, sutra nosim auto na stroboskop, za svaki slucaj Smile , pa cu videti sta cu da uradim i javicu normalno sta sam uradio, i da paljenje bude na 10 stepeni, jel'da? ( mada mislim da je na 10 stepeni )
Back to top Go down
Miljan
Počasni ambasador i član osnivačkog tima
Počasni ambasador i član osnivačkog tima
Miljan


Broj poruka : 3293
Datum upisa : 2011-12-20
Godina : 37
Lokacija : Nis

Razvodnik za elektronsko i old school karbovi Empty
PostSubject: Re: Razvodnik za elektronsko i old school karbovi   Razvodnik za elektronsko i old school karbovi EmptyTue Jan 07, 2014 9:10 pm

10 do 12
Back to top Go down
https://zastava101.serbianforum.info
Sponsored content





Razvodnik za elektronsko i old school karbovi Empty
PostSubject: Re: Razvodnik za elektronsko i old school karbovi   Razvodnik za elektronsko i old school karbovi Empty

Back to top Go down
 
Razvodnik za elektronsko i old school karbovi
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Old school saveti za zimu / Old school tips for winter
» elektronsko paljenje

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
ZASTAVA 101 :: Mehanika / Mechanics :: Motor / Engine-
Jump to: