ZASTAVA 101
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ZASTAVA 101

Udruženje ljubitelja automobila ZASTAVA 101 / Association of ZASTAVA 101 fans
 
HomeHome  Latest imagesLatest images  RegisterRegister  Log inLog in  

ZASTAVA 101 FORUM JE AKTIVAN, Registrujte se za pun pristup! ZASTAVA 101 FORUM IS ACTIVE! Register for full access.

 

 Radi kao dizel !!!!

Go down 
+3
Miljan
alexandarltd
meto65
7 posters
AuthorMessage
meto65
Ambasador u Makedoniji
Ambasador u Makedoniji
meto65


Broj poruka : 2086
Datum upisa : 2011-12-30
Godina : 58
Lokacija : Skopje, Macedonia

Radi kao dizel !!!! Empty
PostSubject: Radi kao dizel !!!!   Radi kao dizel !!!! EmptySun Apr 12, 2015 8:43 pm

Ama sam uskrs imao danas doh1 crybaby ........

Bio sam na Sar Planini jutros i sve bilo pet.....
Na povratku taman sam stigao nadomak Skopja upalila mi se sijalica ulja. Stao sam odmah pored autoputa i ugasio auto. Sacekao da se malo ohladi motor, dam kontakt i upali odmah. Ulja ima u motoru , nije do MAX vec na sredini. Presao sam oko 5.000 km sa ovim ukljem i planirao da ga menjam, ali rekoh ajde , izdrzace.
Pregledao sam kabel od stopne za ulje sve je bilo u redu. Temp motora je bila optimum, oko 60 C. Vozio sam oko 120 km/sat.
Rekao ajde mozda je neki spoj od zice. Upalio sam auto i krenuo polako..... prva , druga, treca, cetvrta i nisam presao ni 20-300 m cuo se malo neki zvuk od motora, a onda malo jace. Odmah sam stao i ugasio motor. Ocigledno nesto nije valjalo , i to stvarno nesto. sacekao sam malo i samo kresnuo da cujem zvuk motora, normalno otvorio haubu i cuo se zvuk kao u dizel motora, gore u poklopcu motora, kod ventila. Odmah sam ugasio auto i zvao rodjaka da me odslepa do Skopja, do kuce.

Pitanje glasi : Sta bi to moglo da bude i jeli veliki kvar? Savet??? Miljane upomoc !!!!!!
Back to top Go down
alexandarltd
101 - 55KS
101 - 55KS



Broj poruka : 185
Datum upisa : 2012-12-06

Radi kao dizel !!!! Empty
PostSubject: Re: Radi kao dizel !!!!   Radi kao dizel !!!! EmptyMon Apr 13, 2015 12:07 am

Kad izvadis razvodnik paljenja ,ispod njega imas zupcanik koji pokrece mala bregasta ,a on pokrece uljnu pumpu i razvodnik.U njemu prosviraju nutovi u koje se uzubljuje pumpa i motor ostane bez pritiska ulja.
Bregasta lupa jer ne dobija ulje , ali daj Boze da nisi sredio lezajeve radilice,jer motor bez pritiska ne sme da radi .Mozda si imao srece posto je motor stariji i ima povecane zazore,ali u svakom slucaju pretrpeo je makar minimalna ostecenja.Izvuci spic klestima stari zupcanik ,ubaci novi , nasteluj paljenjei izmeri pritisak ulja ili makar proveri zvuk , da li vruc pali lampicu na leru i da li nestaje lupanje.Srecno.


Last edited by alexandarltd on Tue Apr 14, 2015 11:37 am; edited 1 time in total
Back to top Go down
Miljan
Počasni ambasador i član osnivačkog tima
Počasni ambasador i član osnivačkog tima
Miljan


Broj poruka : 3293
Datum upisa : 2011-12-20
Godina : 37
Lokacija : Nis

Radi kao dizel !!!! Empty
PostSubject: Re: Radi kao dizel !!!!   Radi kao dizel !!!! EmptyMon Apr 13, 2015 12:27 am

Ili je zupcanik ili uljna pumpa otisla.
Back to top Go down
https://zastava101.serbianforum.info
meto65
Ambasador u Makedoniji
Ambasador u Makedoniji
meto65


Broj poruka : 2086
Datum upisa : 2011-12-30
Godina : 58
Lokacija : Skopje, Macedonia

Radi kao dizel !!!! Empty
PostSubject: Re: Radi kao dizel !!!!   Radi kao dizel !!!! EmptyThu Apr 16, 2015 12:44 pm

Izvadio sam razvodnik i zupcanik, e sad zubi unutra koje pokrecu uljnu pumpu kod mene su ravni , mislim do pola su dobri , msm na onaj deo odozgo gde ulazi vreteno od razvodnika, ali sa donje strane gde ulazi pumpa su ravni, a kad sam probao sa vratenom od razvodnika da probam jel su dobri , bilo je ok.

Znaci ili su izedeni zubi , ili su zubi na retena od pumpe otisli,ali poceo sam sa manjim zlom odozgo prema dolje pa cu vidjeti sta i kako.

Znaci zelim savet oko zuba od zupcanika .......

Hvala svima koji ucestvuju u diskusiji
Back to top Go down
alexandarltd
101 - 55KS
101 - 55KS



Broj poruka : 185
Datum upisa : 2012-12-06

Radi kao dizel !!!! Empty
PostSubject: Re: Radi kao dizel !!!!   Radi kao dizel !!!! EmptyThu Apr 16, 2015 12:56 pm

Uljna pumpa ne ulazi do kraja.Zupcanik mora celom duzinom imati nutove,a tebi je izlizan taj deo koji pokrece pumpu.Promeni zupcanik.
Back to top Go down
meto65
Ambasador u Makedoniji
Ambasador u Makedoniji
meto65


Broj poruka : 2086
Datum upisa : 2011-12-30
Godina : 58
Lokacija : Skopje, Macedonia

Radi kao dizel !!!! Empty
PostSubject: Re: Radi kao dizel !!!!   Radi kao dizel !!!! EmptyThu Apr 16, 2015 1:29 pm

Znam , to sam primetio,
Hteo sam editujem post, sin je upravo doneo zupcanik i namestili smo ga.
Jel mogu sad da palim auto? Da probam jesam li resio problem? Msm da se nije nesto sjb pumpa pa da mi zaj.. i ovaj zupcanik...
odnosno sta dalje
Back to top Go down
alexandarltd
101 - 55KS
101 - 55KS



Broj poruka : 185
Datum upisa : 2012-12-06

Radi kao dizel !!!! Empty
PostSubject: Re: Radi kao dizel !!!!   Radi kao dizel !!!! EmptyThu Apr 16, 2015 1:38 pm

Nasteluj paljenje i pali.Proveri sve sto sam ti gore naveo.
Back to top Go down
meto65
Ambasador u Makedoniji
Ambasador u Makedoniji
meto65


Broj poruka : 2086
Datum upisa : 2011-12-30
Godina : 58
Lokacija : Skopje, Macedonia

Radi kao dizel !!!! Empty
PostSubject: Re: Radi kao dizel !!!!   Radi kao dizel !!!! EmptyThu Apr 16, 2015 1:56 pm

Hocu thumbsup

Hvala ti puno brate
Pisat cu sta sam uradio bye1
Back to top Go down
meto65
Ambasador u Makedoniji
Ambasador u Makedoniji
meto65


Broj poruka : 2086
Datum upisa : 2011-12-30
Godina : 58
Lokacija : Skopje, Macedonia

Radi kao dizel !!!! Empty
PostSubject: Re: Radi kao dizel !!!!   Radi kao dizel !!!! EmptySun Apr 19, 2015 2:29 pm

Jutros sam nastelovao paljenje, upalio motor, lampica od ulja se odmah ugasila i ne pali se ni kad je motor zagrejan. Dakle to smo resili sa sinom.
Ali......... Kad motor radi na na leru i preko 2.000 obrtaja lupa kao i pre. Inace na 1.200-2.000 radi savrseno i tiho, nema nikakvog zvuka, vuce kao i pre, perfektno radi, samo lupanje je ostalo. Mislim da je u bregastoj .
Saveti, resenje ..... ?
Back to top Go down
alexandarltd
101 - 55KS
101 - 55KS



Broj poruka : 185
Datum upisa : 2012-12-06

Radi kao dizel !!!! Empty
PostSubject: Re: Radi kao dizel !!!!   Radi kao dizel !!!! EmptySun Apr 19, 2015 2:55 pm

Izmeri pritisak ulja manometrom.Probaj na leru da skidas kabl po kabl sa svecica, da cujes da li se menja zvuk.Najcesce stradaju leteci lezajevi i oni menjaju zvuk zavisno od broja obrtaja.Ako se zvuk utisa kad skines kabl na toj klipnjaci je ostecen lezaj.Nemoguce je ovako iz prve odrediti sta je, pogotovo kad ne cujem motor.Mogao je da se osteti bilo koji deo koji se podmazuje pod pritiskom,ukljucujuci lezajeve male bregaste.
Back to top Go down
meto65
Ambasador u Makedoniji
Ambasador u Makedoniji
meto65


Broj poruka : 2086
Datum upisa : 2011-12-30
Godina : 58
Lokacija : Skopje, Macedonia

Radi kao dizel !!!! Empty
PostSubject: Re: Radi kao dizel !!!!   Radi kao dizel !!!! EmptySun Apr 19, 2015 4:29 pm

Mislim da se zvuk cuje gore kod bregaste, mada mozda i gresim, jer se zvuk moze prenjeti i od odozdo , ipak je to metal koji prenosi zvuk, ali ne vjerujem da je za tako malo vremena otisao neki lager dole na klipnjacama

I kako da izmerim pritisak ulja , sa kojim manometrom ? Ja imam onaj satic od Lade za pritisak ulja, ali nemam racvu da ga povezem , tek sad cu kupiti racvu uskoro, tada je nisam mogao naci, sad sam je nasao ali kad se napravio belaj doh1
Back to top Go down
Miljan
Počasni ambasador i član osnivačkog tima
Počasni ambasador i član osnivačkog tima
Miljan


Broj poruka : 3293
Datum upisa : 2011-12-20
Godina : 37
Lokacija : Nis

Radi kao dizel !!!! Empty
PostSubject: Re: Radi kao dizel !!!!   Radi kao dizel !!!! EmptySun Apr 19, 2015 4:52 pm

Ja sam prilicno siguran da su otisli lezajevi radilice, oni odmah stradaju cim ostanu bez podmazivanja, a bregasta nece tako brzo, drugar je presao 100-ak km sa naopako okrenutim dihtungom glave i bregasta nije imala uopste podmazivanje, pa nije stradala.
Back to top Go down
https://zastava101.serbianforum.info
alexandarltd
101 - 55KS
101 - 55KS



Broj poruka : 185
Datum upisa : 2012-12-06

Radi kao dizel !!!! Empty
PostSubject: Re: Radi kao dizel !!!!   Radi kao dizel !!!! EmptySun Apr 19, 2015 5:09 pm

I ja bih to rekao.Lupanje izazivaju delovi koji se krecu pravolinijski ,ili su povezani sa delovima koji se krecu pravolinijski.Najcesce su to klipnjace.
Kontrolni (mehanicki) manometar ima skoro svaki mehanicar.Odvijes davac pritiska ulja i zavijes manometar.
Back to top Go down
meto65
Ambasador u Makedoniji
Ambasador u Makedoniji
meto65


Broj poruka : 2086
Datum upisa : 2011-12-30
Godina : 58
Lokacija : Skopje, Macedonia

Radi kao dizel !!!! Empty
PostSubject: Re: Radi kao dizel !!!!   Radi kao dizel !!!! EmptySun Apr 19, 2015 5:15 pm

Koliko kostaju lezaji radilice i jel se mora skidati motor za da se zamene Miljane?
Back to top Go down
Miljan
Počasni ambasador i član osnivačkog tima
Počasni ambasador i član osnivačkog tima
Miljan


Broj poruka : 3293
Datum upisa : 2011-12-20
Godina : 37
Lokacija : Nis

Radi kao dizel !!!! Empty
PostSubject: Re: Radi kao dizel !!!!   Radi kao dizel !!!! EmptySun Apr 19, 2015 5:18 pm

Kostaju oko 15e i menjaju se odozdo, skida se karter.
Back to top Go down
https://zastava101.serbianforum.info
meto65
Ambasador u Makedoniji
Ambasador u Makedoniji
meto65


Broj poruka : 2086
Datum upisa : 2011-12-30
Godina : 58
Lokacija : Skopje, Macedonia

Radi kao dizel !!!! Empty
PostSubject: Re: Radi kao dizel !!!!   Radi kao dizel !!!! EmptySun Apr 19, 2015 8:23 pm

Hvala puno Miljane thumbsup
Back to top Go down
meto65
Ambasador u Makedoniji
Ambasador u Makedoniji
meto65


Broj poruka : 2086
Datum upisa : 2011-12-30
Godina : 58
Lokacija : Skopje, Macedonia

Radi kao dizel !!!! Empty
PostSubject: Re: Radi kao dizel !!!!   Radi kao dizel !!!! EmptyThu Apr 30, 2015 11:11 pm

Jedan mi rece da moze i od male bregaste tako da se cuje, ali meni nejasno to , sto , ako je nesto takvo , onda se cuje konstantno, a ovo kod mene se ne cuje od 1.000 obrtaja do 2.000 , jedino na leru i iznad 2.000 obrtaja, a zvuk ne mogu da odredim tacno, jer metal je to, prenosi se zvuk, cuje se kao kod bregaste, ali ne znam.............. scratch

Ne znam koje delove da kupujem, dal letece i lezece u kompletu ili da prvo vidim gore kod bregaste, uh
........ nedostaje mi auto puno Sad
Back to top Go down
Mitke
Facebook Moderator
Facebook Moderator
Mitke


Broj poruka : 746
Datum upisa : 2011-12-26
Godina : 34
Lokacija : Beograd

Radi kao dizel !!!! Empty
PostSubject: Re: Radi kao dizel !!!!   Radi kao dizel !!!! EmptyMon May 04, 2015 8:35 pm

A da odes kod majstora nekog, da se skine karter, da se vidi sta je problem?
Back to top Go down
zastava101b
Član osnivačkog tima
Član osnivačkog tima
zastava101b


Broj poruka : 3470
Datum upisa : 2011-12-21
Godina : 36
Lokacija : Beograd

Radi kao dizel !!!! Empty
PostSubject: Re: Radi kao dizel !!!!   Radi kao dizel !!!! EmptyMon May 04, 2015 8:45 pm

Uzmi stetoskop,natakni olovku na crevo,upali auto i olovku stavljaj na šrafove bregaste,ako tu čuješ zvuk,to je.U suprotnom,lezi pod auto i olovku stavljaj na šrafove kartera i tu ćeš čuti ako ima lupanjd-onda su ležajevi.
Back to top Go down
https://zastava101.serbianforum.info/t3348-istorijsko-naslee-zas
meto65
Ambasador u Makedoniji
Ambasador u Makedoniji
meto65


Broj poruka : 2086
Datum upisa : 2011-12-30
Godina : 58
Lokacija : Skopje, Macedonia

Radi kao dizel !!!! Empty
PostSubject: Re: Radi kao dizel !!!!   Radi kao dizel !!!! EmptyTue May 05, 2015 5:54 pm

Pitao sam komsiju koji je mehanicar, on kaze da zvuk dolazi od bregaste, e sad, jel postoji lager neki na samoj bregastoj, i dali mogu zameniti ja to ??
tacno se gore cuje na deo prema zamajcu, znaci u bregastoj, tamo gde stoji termostat za vodu...........
prema akumulatoru , na taj deo mislim........... inace sada ne tropa na leru, samo se cuje nad 2.000 obrtaja..........
pomagajte sa savetima drugovi ,
hvala......

p.s. Inace sve je top, i kompresija i pritisak ulja, merio sam ........... uhhhhhh, auto ide ko da mu nista nije, samo sto tropa gore 6366777
Back to top Go down
Milos
Moderator
Moderator
Milos


Broj poruka : 147
Datum upisa : 2013-10-29
Godina : 27
Lokacija : Novi Beograd

Radi kao dizel !!!! Empty
PostSubject: Re: Radi kao dizel !!!!   Radi kao dizel !!!! EmptyTue May 05, 2015 6:29 pm

Je l' ovakav zvuk?

Back to top Go down
meto65
Ambasador u Makedoniji
Ambasador u Makedoniji
meto65


Broj poruka : 2086
Datum upisa : 2011-12-30
Godina : 58
Lokacija : Skopje, Macedonia

Radi kao dizel !!!! Empty
PostSubject: Re: Radi kao dizel !!!!   Radi kao dizel !!!! EmptyTue May 05, 2015 8:50 pm

Snimit cu sutra pa cu poslati da cujete.........

Nije takav zvuk ko na snimku.....

Strasnije se cuje, lupa nekako , ne znam,,,,,,,

Snimit cu sutra pa cu postaviti ovde......... uh
Back to top Go down
numanja
101 - 55KS
101 - 55KS



Broj poruka : 152
Datum upisa : 2012-01-09

Radi kao dizel !!!! Empty
PostSubject: Re: Radi kao dizel !!!!   Radi kao dizel !!!! EmptyWed May 06, 2015 1:05 am

da probam i ja da pripomognem,po svemu kako pricas su lezajevi na radilici,da je bregasta,na leru bi ti losije radio,a kad bi dao gas,onda bi isao normalno.imas kod mene u temi,ja sam skidao bregastu i lezajeve od radilice,pa vidi kako izgleda ostecena bregasta,najjeftinije ti je da skines poklopac od ventil dekle i da pregledas sve bregove od bregaste,time ces iskljuciti da li je bregasta ili nije,ako ne vidis nikakva ostecenja na bregovima,onda na zalost moras da skidas karter,isto imas kod mene u temi kako izgleda lezaj kada zariba,ja sam imao taj problem, da na leru radi normalno,ali cim das gas pocne da lupka,bas kao i stari dizel motori
Back to top Go down
zastava101b
Član osnivačkog tima
Član osnivačkog tima
zastava101b


Broj poruka : 3470
Datum upisa : 2011-12-21
Godina : 36
Lokacija : Beograd

Radi kao dizel !!!! Empty
PostSubject: Re: Radi kao dizel !!!!   Radi kao dizel !!!! EmptySat May 09, 2015 9:52 pm

Ako lupa kod termostata,to može biti aksijalni luft koji se manifestuje udaranjem bregaste u mali,bočni poklopac.Debljinom tog dihtunga se može peglati.Svakako,tu mora mehaničar da interveniše.
Back to top Go down
https://zastava101.serbianforum.info/t3348-istorijsko-naslee-zas
Sponsored content





Radi kao dizel !!!! Empty
PostSubject: Re: Radi kao dizel !!!!   Radi kao dizel !!!! Empty

Back to top Go down
 
Radi kao dizel !!!!
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Sirena ne radi
» Unutrasnje osvetljenje ne radi.
» kolilo je para potrebno da bi se sredio trap i motor radi povecanja konjske snage i vesanja

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
ZASTAVA 101 :: Mehanika / Mechanics :: Motor / Engine-
Jump to: