ZASTAVA 101
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ZASTAVA 101

Udruženje ljubitelja automobila ZASTAVA 101 / Association of ZASTAVA 101 fans
 
HomeHome  Latest imagesLatest images  RegisterRegister  Log inLog in  

ZASTAVA 101 FORUM JE AKTIVAN, Registrujte se za pun pristup! ZASTAVA 101 FORUM IS ACTIVE! Register for full access.

 

 Vadjenje motora

Go down 
+5
Miljan
twist2open
Vladislav
vlash86
zastava101b
9 posters
Go to page : 1, 2  Next
AuthorMessage
Buki
101 - 55KS
101 - 55KS
Buki


Broj poruka : 53
Datum upisa : 2013-02-24
Godina : 30
Lokacija : Kikinda

Vadjenje motora Empty
PostSubject: Vadjenje motora   Vadjenje motora EmptyFri Feb 27, 2015 4:36 pm

Pozdrav svima, nisam se vec dosta dugo javljao Sad

Nego da predjem na stvar, sutra treba da izvadim motor iz mog stojadina(Zastava 101 c 1998 godiste),
Posto sam potpuno siguran da je vise od 80% vas to vec radilo, zanima me vase iskustvo, oko cega ste se mucili, sta moram da znam da bi ga izvadio bez da ga ostetim, sta od specijalnih alata mi treba i sve tako dalje, pisite sta znate Smile Hvala svima u napred..


P.s Ima plin( ako moze neke do ubaci samo kako najbezbednije da skinem uredjaj sa motora)
Back to top Go down
zastava101b
Član osnivačkog tima
Član osnivačkog tima
zastava101b


Broj poruka : 3470
Datum upisa : 2011-12-21
Godina : 36
Lokacija : Beograd

Vadjenje motora Empty
PostSubject: Re: Vadjenje motora   Vadjenje motora EmptyFri Feb 27, 2015 6:30 pm

Najbitnije je da imaš viseću dizalicu i kanal.Bez toga je ogromna muka.Moj ti je savet da izvadiš i hladnjak da ga ne bi oštetio.

Plin zavrni na boci ako imaš te ventile.Nisam sa plinom radio,pa tu nemam šta da dodam.
Back to top Go down
https://zastava101.serbianforum.info/t3348-istorijsko-naslee-zas
Buki
101 - 55KS
101 - 55KS
Buki


Broj poruka : 53
Datum upisa : 2013-02-24
Godina : 30
Lokacija : Kikinda

Vadjenje motora Empty
PostSubject: Re: Vadjenje motora   Vadjenje motora EmptyFri Feb 27, 2015 6:36 pm

Hvala Smile, da zatvoricu, a imam dizalicu, nemam kanal, ali imam neke kao podmetace, pa mogu da podignem auto na nekih 35 40 stepeni tako da nije problem da se zavucem ispod. Nego odakle da pocnem, tj sta prvo da skinem i odakle da krenem da ga rasparcavam Smile sta da skinem sta ne? Razz
Back to top Go down
vlash86
101 - 55KS
101 - 55KS
vlash86


Broj poruka : 498
Datum upisa : 2012-01-10

Vadjenje motora Empty
PostSubject: Re: Vadjenje motora   Vadjenje motora EmptySat Feb 28, 2015 2:15 am

Ispusti tecnost iz sistema, sva creva koja su spojena sa motorom od hladnjaka, malog hladnjaka i isparivaca za plin. Poskidaj kontakte i kablove skloni na stranu, sa glave motora usisnu pa onda izduvnu granu a kao sto rece Novica, skini hladnjak da ga ne ostetis i bilo bi dobro da skines i alnaser, bobinu, sirene i te gluposti sa veznog lima. Ako ne moras da skidas motor sa menjacem onda odlicno jer je to mnogo lakse, samo moras da pazis da kada oslobodis menjas sa traverzne da ne ostetis poluosovine tako sto ces podmetnuti ispod menjaca nesto da ne padne dole. Oslobodi menjac sa motora odsrafljivanjem 4 srafa na zvonu menjaca (kljuc 17). Povezi onda motor na dizalicu, podigni malo i skini preostala 2 nosaca ( onu kosku na sredini i glavni nosac sa desnog kosa ). To bi bilo ukratko oko skidanja, mozda sam nesto propustio ali uzivo bi bilo bolje da je neko tu da ti pokaze ko se time vec zezao u proslosti. U svakom slucaju bi bilo dobro da imas jos jedan par ruku kao pomoc, da ne kazem da bi bilo neophodno.
Back to top Go down
Buki
101 - 55KS
101 - 55KS
Buki


Broj poruka : 53
Datum upisa : 2013-02-24
Godina : 30
Lokacija : Kikinda

Vadjenje motora Empty
PostSubject: Re: Vadjenje motora   Vadjenje motora EmptySat Feb 28, 2015 10:04 am

Imam, pomocice mi teca, ni on nije mehanicar tako da ce biti zanimljivo, slikacu ja to sve pa cu vas obavestavati o napretku, inace skidam motor zato sto moram da menjam taj deo na limariji na koji se srafi taj donji nosac motora odnosno ovo:
Vadjenje motora NOSAC-MOTORA-BOCNI-ALUMINIJUMSKI-ZASTAVA-101-1300cm3_slika_L_7887085
pukao je, motor je prakticno na zamlji, drzi se samo na gornjem nosacu, a moram da njenjam i ceo lim kod balans stangle -.- naravno to necu ja raditi, posto bi to bilo katastrofa. A ujedno videcu i da uradim neku generalku motora i da malo ofarbam taj deo gde stoji motor.
Back to top Go down
vlash86
101 - 55KS
101 - 55KS
vlash86


Broj poruka : 498
Datum upisa : 2012-01-10

Vadjenje motora Empty
PostSubject: Re: Vadjenje motora   Vadjenje motora EmptySat Feb 28, 2015 10:14 am

To je slika bocnog nosaca motora, a donji je drugaciji.
Back to top Go down
Vladislav
101 - 55KS
101 - 55KS
Vladislav


Broj poruka : 416
Datum upisa : 2011-12-21
Godina : 31
Lokacija : Leskovac

Vadjenje motora Empty
PostSubject: Re: Vadjenje motora   Vadjenje motora EmptySat Feb 28, 2015 10:24 am

Mozda ne bi bilo lose da skines i haubu ako mozes, to ce ti puno olaksati obzirom da nemas kanal. Ostatak kao sto je vlash napomenuo, ali ako ga skidas sa menjacem, onda bi morao da oslobodis poluosovine, ja mislim da to mozes tako sto ces da oslobodis balans stanglu i ramena sa glavcine, i da ces onda moci da pomeris tocak ka spolja taman toliko da ispadne krst, i poluosovina je slobodna.
Back to top Go down
Buki
101 - 55KS
101 - 55KS
Buki


Broj poruka : 53
Datum upisa : 2013-02-24
Godina : 30
Lokacija : Kikinda

Vadjenje motora Empty
PostSubject: Re: Vadjenje motora   Vadjenje motora EmptySat Feb 28, 2015 10:44 am

Dobro, znate na sta mislim, nisam dobru sliku kopirao Very Happy skinucu haubu,kao i polu osovine.Videcu da sve skinem sto mogu, da bude lakse da se radi sa njim, uglavnom napravio sam ja neki plan rada, kao sto sam rekao kacicu slike kako napredujem Wink
Back to top Go down
Buki
101 - 55KS
101 - 55KS
Buki


Broj poruka : 53
Datum upisa : 2013-02-24
Godina : 30
Lokacija : Kikinda

Vadjenje motora Empty
PostSubject: Re: Vadjenje motora   Vadjenje motora EmptySat Feb 28, 2015 2:08 pm

Evo par slika, skinuo sam karburator, pustio sam antifriz skinuo sva creva, i iskljucio plin.
Motor nije cist samo da znate, a auto izgleda uzasno sad. Ali nije tako strasno kako izgleda Very Happy
Vadjenje motora 261i81f

Ovo je kako sam vezao motor da ne "ispadne" tokom slepanja Very Happy

Vadjenje motora Htelid

Ovo je taj nosac sto je pukao

Vadjenje motora 2n84mxk

Vreme me je prekinulo u radu, a i nisam imao sav potreban alat da nastavim Smile nego kako da ja skinem izduvnu granu? nemam autogeni aparat, ali imam wd Smile i koliko bi posla imao da skidam i menjac pre vadjenja motora ?


Back to top Go down
Vladislav
101 - 55KS
101 - 55KS
Vladislav


Broj poruka : 416
Datum upisa : 2011-12-21
Godina : 31
Lokacija : Leskovac

Vadjenje motora Empty
PostSubject: Re: Vadjenje motora   Vadjenje motora EmptySat Feb 28, 2015 4:00 pm

Za menjac ti treba oko 2 sata najvise, a ako nemas WD probaj sa kocionim uljem u par navrata, natopi krpicu i ostavi preko srafova, ono je retko ko djavo a opet je masno, pa lako prodire izmedju navoja i matice. A ako i tako nece, mora da radi brener. I kad postavis kljuc, stavi neku cev, kao kad skidas tocak, i lagano vuci, trebace ti manje snage.
Back to top Go down
Mitke
Facebook Moderator
Facebook Moderator
Mitke


Broj poruka : 746
Datum upisa : 2011-12-26
Godina : 34
Lokacija : Beograd

Vadjenje motora Empty
PostSubject: Re: Vadjenje motora   Vadjenje motora EmptySat Feb 28, 2015 7:31 pm

Sta ce ti aparat za skidanje izduvne grane?
Back to top Go down
vlash86
101 - 55KS
101 - 55KS
vlash86


Broj poruka : 498
Datum upisa : 2012-01-10

Vadjenje motora Empty
PostSubject: Re: Vadjenje motora   Vadjenje motora EmptySat Feb 28, 2015 8:49 pm

Kao sto rece Vladislav, skidaj haubu obavezno, ja navikao da je nemam u 99% slucajeva pa zaboravih na nju. Pre nego sto budes skidao poluosovine, balans stanglu itd... ispusti svo ulje iz menjaca ( odvrni sraf sa strane levog tocka na najnizoj tacki ), a kada budes vadio poluosovine iz menjaca, pripremi najlon kese koje ces navuci na krstove osovina i zavezi ih da ne ulazi prasina u njih i mesa se sa uljem, jer posle neces morati da se zezas sa pranjem istih. A to sto je puklo je mesto za kacenje donjeg nosaca motora i menjaca tj. "traverzna".

Izduvnu i usisnu granu drze isti srafovi izmedju njih i preporucio bih ti da imas strpljenja oko njih jer ne zelis da ti neki pukne ili da ti pukne brezon u glavi pa posle moras da busis sve i pravis nove navoje. Znaci samo lagano i prskaj wd-om ili kocionim uljem i popustice. I naravno obavezno ih zameni kada budes vracao sve nazad.

Toliko od mene za sada, a ako bude trebalo jos nesto tu sam
Back to top Go down
Buki
101 - 55KS
101 - 55KS
Buki


Broj poruka : 53
Datum upisa : 2013-02-24
Godina : 30
Lokacija : Kikinda

Vadjenje motora Empty
PostSubject: Re: Vadjenje motora   Vadjenje motora EmptySat Feb 28, 2015 10:40 pm

Hvala momci, naravno poslusacu vas u svakom slucaju, malo pre se vratio od automehanicara(bio po jos koji savet) i on mi ono narodski rekao: "Odvrnes sve srafove od nosaca i pustis ga da rokne, a onda kad rokne uzmes skoljku izdignes preko motora i gurnes je nazad" kaze tako je najlakse i najbrze Smile tu je sad i mali nedostatak alata Smile
Back to top Go down
twist2open
Ambasador partnerskog kluba
Ambasador partnerskog kluba
twist2open


Broj poruka : 670
Datum upisa : 2011-12-25
Godina : 47
Lokacija : Ljubljana

Vadjenje motora Empty
PostSubject: Re: Vadjenje motora   Vadjenje motora EmptySat Feb 28, 2015 11:59 pm

Ja sam izvadio motor tako, da sam ga podmetnuo, skinuo sve nosaće, haubu, oslobodio menjać i poskidao grane i sa prijateljem na ruke izvukao. Nije jako težak. A vraćao sam ga tako, da sam motor i menjać sklopio napolju, stavio na kolica, kao sto vidis na slici:

Vadjenje motora Img5381

Preporučujem da ga sklopiš napolju, jer ces jako tesko da uzubiš menjać, ako ti je motor u autu...
I onda je kolega podigao auto, a ja sam gurnuo kolica ispod auta. Auto smo dizalicama sa leve i sa desne strane spustali na kolica, do nivoa da smo mogli našrafiti nosaće...
Back to top Go down
http://zastava101-1973.webs.com/
Buki
101 - 55KS
101 - 55KS
Buki


Broj poruka : 53
Datum upisa : 2013-02-24
Godina : 30
Lokacija : Kikinda

Vadjenje motora Empty
PostSubject: Re: Vadjenje motora   Vadjenje motora EmptySun Mar 01, 2015 10:52 am

Daleko sam ja jos od vracanja motora Smile ali pricao sam sa tecom kaze da i on misli da ce biti lakse tako da ga spustimo na nesto pa da ga izvucemo Very Happy
Back to top Go down
Mitke
Facebook Moderator
Facebook Moderator
Mitke


Broj poruka : 746
Datum upisa : 2011-12-26
Godina : 34
Lokacija : Beograd

Vadjenje motora Empty
PostSubject: Re: Vadjenje motora   Vadjenje motora EmptySun Mar 01, 2015 1:49 pm

Ja sam vadio na ruke sa drugarom, izvlacili smo ga odozgo, no imas vise nacina pa kako ti je lakse Very Happy
Back to top Go down
Buki
101 - 55KS
101 - 55KS
Buki


Broj poruka : 53
Datum upisa : 2013-02-24
Godina : 30
Lokacija : Kikinda

Vadjenje motora Empty
PostSubject: Re: Vadjenje motora   Vadjenje motora EmptySun Mar 01, 2015 6:37 pm

Mislim da cu ga spustim na neku paletu.
Evo malo danasnjih slicica
Auspuh oslobodjen samo treba da se zavucem i skinem ga ;D
Vadjenje motora 14xcxnd

Vadjenje motora 2aescu8

Presao na skidanje homokinetickog i tu nastao problem

Vadjenje motora Rk0bc4

Ne mogu sponu da izvadim...
Vadjenje motora W2elwx

Vadjenje motora Vgaqu

Moj spasioc Very Happy

Vadjenje motora 24ov8kl

samo da kazem, nemam nista cime bi mogao da grejem sponu pa tako da je izvadim, imam cekic, probao sam i tako, ali ne mogu da udarim odozdo jer nemam kanal a ne mogu ni da podignem mnogo vise Sad imate neku ideju? i nisam udarao po srafu! Very Happy
Back to top Go down
Miljan
Počasni ambasador i član osnivačkog tima
Počasni ambasador i član osnivačkog tima
Miljan


Broj poruka : 3293
Datum upisa : 2011-12-20
Godina : 37
Lokacija : Nis

Vadjenje motora Empty
PostSubject: Re: Vadjenje motora   Vadjenje motora EmptySun Mar 01, 2015 9:27 pm

Odakle tebi na Skali takav auspuh kad treba dvocevka da bude affraid jel to neko menjao pre ?

Da bi izvadio homokineticki moras da odsrafis rame sa skoljke (kljuc 19) i balans stangle (22).
Back to top Go down
https://zastava101.serbianforum.info
jollyjumper
Ambasador partnerskog kluba
Ambasador partnerskog kluba
jollyjumper


Broj poruka : 321
Datum upisa : 2012-01-10

Vadjenje motora Empty
PostSubject: Re: Vadjenje motora   Vadjenje motora EmptySun Mar 01, 2015 9:37 pm

Mislio sam da je moj motorni prostor uzas prljav i prasnjav, ali ti si me pokopao skroz. boske

Lepsi zvuk ima ova grana...manjak snage, ali 101 Very Happy
Back to top Go down
http://serbiancarfans.x10.mx
Miljan
Počasni ambasador i član osnivačkog tima
Počasni ambasador i član osnivačkog tima
Miljan


Broj poruka : 3293
Datum upisa : 2011-12-20
Godina : 37
Lokacija : Nis

Vadjenje motora Empty
PostSubject: Re: Vadjenje motora   Vadjenje motora EmptySun Mar 01, 2015 9:49 pm

Meni se ne svidja zvuk sa ovom, lepsi sa dvocevkom Very Happy

Pa ovo nista nije, da vidis ti kakvi meni sve dolaze, mora prvo srafcigerom da ocistis ulje i blato da bi gedoru natakao na sraf. boske
Back to top Go down
https://zastava101.serbianforum.info
jollyjumper
Ambasador partnerskog kluba
Ambasador partnerskog kluba
jollyjumper


Broj poruka : 321
Datum upisa : 2012-01-10

Vadjenje motora Empty
PostSubject: Re: Vadjenje motora   Vadjenje motora EmptyMon Mar 02, 2015 12:17 am

Mozda ga na leto operem ako bude bio dobar. boske
Meni se ne dopada ono rezanje sa dvocevkom...prepoznas ga na kilometar boske
Back to top Go down
http://serbiancarfans.x10.mx
Buki
101 - 55KS
101 - 55KS
Buki


Broj poruka : 53
Datum upisa : 2013-02-24
Godina : 30
Lokacija : Kikinda

Vadjenje motora Empty
PostSubject: Re: Vadjenje motora   Vadjenje motora EmptyMon Mar 02, 2015 5:04 am

Menjana je cela grana Smile a prljav je zato sto je moj prepametni ocuh prosuo ulje po celom motoru -.- navodno ostavio je punu otvorenu bocu ulja na filteru za vazduh... A i jednom mi je crevo naprslo pa ima i od toga malo. Kad skinem bice jedno ribanje Smile
Back to top Go down
vlash86
101 - 55KS
101 - 55KS
vlash86


Broj poruka : 498
Datum upisa : 2012-01-10

Vadjenje motora Empty
PostSubject: Re: Vadjenje motora   Vadjenje motora EmptyMon Mar 02, 2015 6:59 pm

Nemoj da skidas usisnu i izduvnu granu dok ne izvadis motor napolje, jer ce ti biti lakse posle da skines a izduvnu granu mozes i da iskoristis kada budes vadio motor napolje, ako budes podizao motor. Osovine ne moras da vadis sa strane tocka, tu samo skini rame sa pracke i sa ramena svuci balans stanglu, a posle toga odsrafi 3 srafa kod menjaca i odatle izvuci osovine. Tako ti je lakse.

E da, skini i sajlu kvacila sa zvona, to sam zaboravio
Back to top Go down
Buki
101 - 55KS
101 - 55KS
Buki


Broj poruka : 53
Datum upisa : 2013-02-24
Godina : 30
Lokacija : Kikinda

Vadjenje motora Empty
PostSubject: Re: Vadjenje motora   Vadjenje motora EmptyMon Mar 02, 2015 7:53 pm

vlash ti pricas to za skidanje motora odozdo?
Back to top Go down
vlash86
101 - 55KS
101 - 55KS
vlash86


Broj poruka : 498
Datum upisa : 2012-01-10

Vadjenje motora Empty
PostSubject: Re: Vadjenje motora   Vadjenje motora EmptyMon Mar 02, 2015 8:13 pm

Za oba nacina obavi tako sto sam napisao. Samo je razlika u tome sto ako vadis motor podizanjem onda bi mogao da iskoristid izduvnu granu za dodatno kacenje
Back to top Go down
Sponsored content





Vadjenje motora Empty
PostSubject: Re: Vadjenje motora   Vadjenje motora Empty

Back to top Go down
 
Vadjenje motora
Back to top 
Page 1 of 2Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Zupcenje motora
» Termostat motora
» pitanje: vrsta motora i razlike
» Koja nesmrzavajuća tečnost za hlađenje motora?
» Karakteristike zastavinih motora

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
ZASTAVA 101 :: Mehanika / Mechanics :: Motor / Engine-
Jump to: