ZASTAVA 101
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ZASTAVA 101

Udruženje ljubitelja automobila ZASTAVA 101 / Association of ZASTAVA 101 fans
 
HomeHome  Latest imagesLatest images  RegisterRegister  Log inLog in  

ZASTAVA 101 FORUM JE AKTIVAN, Registrujte se za pun pristup! ZASTAVA 101 FORUM IS ACTIVE! Register for full access.

 

 Prestarela instalacija - napon nestabilan, REŠENO

Go down 
2 posters
AuthorMessage
zastava101b
Član osnivačkog tima
Član osnivačkog tima
zastava101b


Broj poruka : 3470
Datum upisa : 2011-12-21
Godina : 36
Lokacija : Beograd

Prestarela instalacija - napon nestabilan, REŠENO  Empty
PostSubject: Prestarela instalacija - napon nestabilan, REŠENO    Prestarela instalacija - napon nestabilan, REŠENO  EmptyThu May 22, 2014 11:09 pm

Verujem da većina Stojadinaša sa vremešnim instalacijama pati od varijacija napona u instalaciji. Anomalije su počele da se javljaju u vidu paljenja GEN lampe na 3/4 snage iz čista mira isto tako i gašenje bez ikakve logike, odjednom, bez obzira na obrtaje, potrošače.Ja sam se sa ovom pojavom borio i konačno izborio. Alternator je Iskra 33A iz 1979. Testovi rađeni na 2000 o/min, parkirano vozilo. Sperj WD40 je bio prijatelj na svim spojnicama i kontaktima.

1. Varijacije su mi išle od 11 do 12.7 V i nikako preko. Odvezao sam auto kod mog prijatelja, električara koji je alternator rastavio do šrafića, ispitana je diodna ploča, sav oksid sa kontakata je očišćen, sva prljavština uklonjena sa SVIH delova. Nov regler Iskra, sređen rotor da se sija, provereni namotaji. Uklonjen kondenzator protiv smetnji koji je promenio vrednosti. Napon je konačno došao do 14.3V, ali užasno nestabilan na svako uključenje potrošača - varijacije 12.1 - 14.3V.

2. Čuvena razvodna račva ispod akumulatora se pokazala problematičnom. Zamenjena je mlađom i potpuno očuvanom, bez oksida i napon je skočio na 14.57V, ali kako se pale potrošači tako pada na 13.53 pa na 13.2 sa najvećim potrošačima. Potrošači stalno uključeni, konstantni obrtaji motora, a varijacije napona su se stalno menjale i bile nepravilne između 13.2 i 14.5.

3. Jedina komponenta koja je ostala je sam kabl koji je ispitan i nema prekid.Zaključak je bio da je možda sam kabl promenio svoja svojstva provođenja ili negde postao oslabljen. Onda smo jednostavno priključili dodatni vod (fabrička instalacija je ostala kako jeste), direktno od alternatora do same + kleme i problem je rešen. Bez potrošača 14.57 bez varijacija, kada se aktivira sve što ja imam na kolima, napon padne na 14V i posle nekoliko sekundi bude, bez varijacija, 14.2V
Back to top Go down
https://zastava101.serbianforum.info/t3348-istorijsko-naslee-zas
Miljan
Počasni ambasador i član osnivačkog tima
Počasni ambasador i član osnivačkog tima
Miljan


Broj poruka : 3293
Datum upisa : 2011-12-20
Godina : 37
Lokacija : Nis

Prestarela instalacija - napon nestabilan, REŠENO  Empty
PostSubject: Re: Prestarela instalacija - napon nestabilan, REŠENO    Prestarela instalacija - napon nestabilan, REŠENO  EmptyFri May 23, 2014 12:11 am

Ili jednostavno bacis taj alternator u kantu jer nije nizasta drugo i stavis krstenu Iskru NT od 45, 55 ili 65A.
Back to top Go down
https://zastava101.serbianforum.info
zastava101b
Član osnivačkog tima
Član osnivačkog tima
zastava101b


Broj poruka : 3470
Datum upisa : 2011-12-21
Godina : 36
Lokacija : Beograd

Prestarela instalacija - napon nestabilan, REŠENO  Empty
PostSubject: Re: Prestarela instalacija - napon nestabilan, REŠENO    Prestarela instalacija - napon nestabilan, REŠENO  EmptySun Jun 01, 2014 12:48 pm

Ovaj Alternator je odlicno sluzio 35 godina, a inace u pripremi je Iskra 55A
Back to top Go down
https://zastava101.serbianforum.info/t3348-istorijsko-naslee-zas
Sponsored content





Prestarela instalacija - napon nestabilan, REŠENO  Empty
PostSubject: Re: Prestarela instalacija - napon nestabilan, REŠENO    Prestarela instalacija - napon nestabilan, REŠENO  Empty

Back to top Go down
 
Prestarela instalacija - napon nestabilan, REŠENO
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
ZASTAVA 101 :: Elektrika / Electrics :: Auto - elektrika / Car electrics-
Jump to: