ZASTAVA 101
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ZASTAVA 101

Udruženje ljubitelja automobila ZASTAVA 101 / Association of ZASTAVA 101 fans
 
HomeHome  Latest imagesLatest images  RegisterRegister  Log inLog in  

ZASTAVA 101 FORUM JE AKTIVAN, Registrujte se za pun pristup! ZASTAVA 101 FORUM IS ACTIVE! Register for full access.

 

 Sile/tvrdoca amortizera

Go down 
AuthorMessage
YUgisa
Ambasador partnerskog kluba
Ambasador partnerskog kluba
YUgisa


Broj poruka : 1313
Datum upisa : 2012-09-07
Godina : 34
Lokacija : Subotica

Sile/tvrdoca amortizera Empty
PostSubject: Sile/tvrdoca amortizera   Sile/tvrdoca amortizera EmptyTue Jan 14, 2014 11:39 am

Ajd da napisem nesto iz svoje "struke", primere sila tj tvrdoce amortizera razlicitih proizvodjaca namenjeni za Zastavu. Pre nego sto svi krenu u teoretisanje kako su neki udobniji, a neki sportski, reci cu da su izneseni podatci maksimalne sile koje postizu amortizeri i da nisu bas najprecizniji podatak za odmeravanje osobina amortizera u tom smislu koji je udobniji a koji sportskiji ali eto cisto da pokazem da nije svejedno koji amortizer se koristi i da nije to sve isto Wink Udobnost nije moguce bas proceniti iz datih podataka, ali performanse se jos i mogu, sto je veca tvrdoca na pritisak, to je sportskiji osecaj i veca stabilnost auta na pravcu dok sto je veca sila na izvlacenje to je sportskiji osecaj tj veca stabilnost pri brzim promenama pravca ali to je jako grubo receno. Takodje kod nekih proizvodjaca postoje varijacije izmedju parova amortizera u silama a kod nekih cak i par amortizera nije imao jednake sile pa cu takve proizvodjace da obelezim sa zvezdicom pored naziva i takodje sam napisao onu tvrdju verziju i napisacu u zagradi da li su gasni (visokog pritiska) amortizeri i koliko parova sam merio. I sve sile su za nove prednje amortizere:

Posto moram da zastitim podatke od konkurencije, necu iznositi silu u N nego cu izraziti koliko su amortizeri tvrdji ili meksi od fabrickih amortizera Pristina:

Delphi (1 par)
-0% veca tvrdoca na pritisak
-0% manja tvrdoca na izvlacenje

Sachs* (3 para)

-28,5% veca tvrdoca na pritisak
-10% manja tvrdoca na izvlacenje

Schwarz (3 para)
-50% veca tvrdoca na pritisak
-35% veca tvrdoca na izvlacenje

Lip/QH (12 parova)
-24% veca tvrdoca na pritisak
-37% veca tvrdoca na izvlacenje

"Crveni" Zastava Sport (1 par)

-24% veca tvrdoca na pritisak
-37% veca tvrdoca na izvlacenje

BMR Bilstein (17 parova, gasni)
-200% veca tvrdoca na pritisak
-70% veca tvrdoca na izvlacenje

Monroe (1 par)
-0% veca tvrdoca na pritisak
-50% veca tvrdoca na izvlacenje

Monroe* (1 par, gasni)

-100% veca tvrdoca na pritisak
-7% veca tvrdoca na izvlacenje

Tvrdo kao kamen od jedne firme* (1 par)
-115% veca tvrdoca na pritisak
-50% veca tvrdoca na izvlacenje

"Gewinde" za grad od gore pomenute firme* (1 par)
-10% manja tvrdoca na pritisak
-70% veca tvrdoca na izvlacenje

BMR Bilstein kopija (2 para, gasni)
-43% veca tvrdoca na pritisak
-0% veca tvrdoca na izvlacenje

Lip/QH kopija* (1 par)
-10% manja tvrdoca na pritisak
-27% manja tvrdoca na izvlacenje

Bilstein B6 za trke (2 para, gasni)

-270-370% veca tvrdoca na pritisak
-0-70% veca tvrdoca na izvlacenje


Za trke necu da kazem tacne mere vec samo orjentacione kako ne bi mogao nikako da preracuna sile od strane dobrih matematicara posto postoje tacni podataci na internetu Very Happy Takodje postoji par varijacija ali su upadaju u date parametre. Takodje pre nego sto neko krene sa antireklamom, kopije nisam nikad nikome ugradio Wink

Postoje jos neki proizvodjaci kao npr originalni Bilstein amortizeri, Osrav, MaxPro, Supra, Optimal i verovatno jos neki za koje nisam cuo. Mada sa Suprom jesam imao iskustva i znam da su u sklopu QH firme pa me ne bi cudilo da su kao Lip amortizeri.

Sa zadnjim amortizerima sam imao mala iskustva ali sa kojima sam imao iskustva, zadnji imaju iste ili jako slicne osobine kao prednji od istog proizvodjaca.


Pripremio i sastavio: YUgisa
Back to top Go down
http://boyracermotorsport.forum315.com/
YUgisa
Ambasador partnerskog kluba
Ambasador partnerskog kluba
YUgisa


Broj poruka : 1313
Datum upisa : 2012-09-07
Godina : 34
Lokacija : Subotica

Sile/tvrdoca amortizera Empty
PostSubject: Re: Sile/tvrdoca amortizera   Sile/tvrdoca amortizera EmptyWed Aug 20, 2014 2:56 pm

Da dodam par novih:

Optimal prednji (2 para)
-25% veca tvrdoca na pritisak
-35% veca tvrdoca na izvlacenje

Optimal zadnji (1 par)

-50% veca tvrdoca na pritisak
-35% veca tvrdoca na izvlacenje

BMR prednji Standard+ (1 par, gasni)
-175% veca tvrdoca na pritisak
-60% veca tvrdoca na izvlacenje

Optimal amortizeri su malo atipicni po pitanju toga da prednji i zadnji amortizeri nemaju jednake osobine po pitanju tvrdoce na pritisak tj sabijanje.

EDIT: Ispravio sam sile Optimal amortizera, slucajno sam napisao da je tvrdoca na izvlacenje manja od Pristina amortizera iako je suprotno.
Back to top Go down
http://boyracermotorsport.forum315.com/
 
Sile/tvrdoca amortizera
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» zamena prednjih amortizera
» Koska - razmak amortizera
» Informacija o silama amortizera
» Ponuda amortizera za vozila stranih marki i modela
» Ponuda gasnih amortizera visokog pritiska po povoljnim cenama

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
ZASTAVA 101 :: Mehanika / Mechanics :: Vešanja i kočnice / Suspension and brakes-
Jump to: