ZASTAVA 101
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ZASTAVA 101

Udruženje ljubitelja automobila ZASTAVA 101 / Association of ZASTAVA 101 fans
 
HomeHome  Latest imagesLatest images  RegisterRegister  Log inLog in  

ZASTAVA 101 FORUM JE AKTIVAN, Registrujte se za pun pristup! ZASTAVA 101 FORUM IS ACTIVE! Register for full access.

 

 Stojadin 101B 1974.g....

Go down 
+2
meto65
sasaasas
6 posters
AuthorMessage
sasaasas
PIONEER
PIONEER



Broj poruka : 4
Datum upisa : 2013-10-31
Godina : 55
Lokacija : Obrenovac

Stojadin 101B 1974.g.... Empty
PostSubject: Stojadin 101B 1974.g....   Stojadin 101B 1974.g.... EmptyFri Nov 01, 2013 12:05 am

Pozdrav svima.

Kad sam imao 5godina moj cale je kupio novog Stojadina, u prolece 1974.godine.....
Narandzasti............

Uh, koji je to dogadjaj bio !!!
U celom kraju nije bilo 1-2 auta, i to mozda neki stari fica, a moj matori doterao ganc novog nandzarastog !
Unutra crni skaj, gume na podu, pa ona imitacija drveta ispred suvozaca gde se smestao radio.....
Spolja siva maska, kao pcelinje sace strukture, pa oni "bubci" na branicima, sija se hromirano na sve strane....okrugli farovi, sad citam da te modele zovu "okac".
Na masci, i sa strane na zadnjim stubovima one prelepe crvene oznake Z.......
Jos svi u komsiluku pricaju "italijanski motor"...... Au !
Vrata od gepeka na one "makaze", nisu bili amortizeri.
Gepek ogroman.
Mi deca udjemo u gepek i molimo caleta da zatvori spolja a mi vristimo unutra, hahahaha.....
Strasno...............perfekcija od auta.

Sledeceg leta sa njim na more u Grcku.
Kad smo presli grcku granicu cale ga tad razvuce, ja sa zadnjeg sedista gledam - 150km/h !!!!

Posle 13 godina, i polozenog vozackog, cale mi ga daje na koriscenje i odrzavanje (on je inace vozio na poslu sluzbeni auto, pa sa njim i kuci dolazio), a nas Stojadin presao za sve te godine samo 65 000 km.
Ni sam ne znam broja koliko je ponuda odbijeno da se taj auto proda.
Za 5 godina mog koriscenja presao je jos 65 000km.

Onda je prodat, dosao bio drugi, novi auto.........ni dan-danas ne mogu da prezalim sto je prodat.
Ali, eto.....tako to ide....
Posle 18 godina nas auto ode iz dvorista.......

Za sve te godine nikad nista na motoru, menjacu i slicnim vitalnim delovima nije pipnuto.
Sto bi ljudi rekli - sa godinama je sve lepse i bolje isao.
Jedino limarija generalno sredjena jednom, posle njegovih 9 godina, i to ga radio moj pokojni deda, inace profesionalni auto limar, starog kova, koji se celog zivota samo time bavio.
Nema vise takvih majstora.....
Covek je bukvalno od table lima pravio rucno svaki limarijski deo za auto, bez obzira sta i koliko je komplikovan taj deo.
Rub, krivinu na za sajtnu, deo krila.....samo mali cekic i neka pomagala njegova i sve se napravi.
Sad limari samo sluze da skinu deo i stave drugi.....
Rasturimo ga do poslednjeg srafa, deda sve odradio sa debljim limovima, detaljno ga sredio, nabacili mu posle toga pravu domacinsku zastitu, i sa tom limarijom, zdravom kao dren ga i prodali.

Taj kreten kome smo ga prodali, napije se na nekoj svadbi, potrpa sedmoro u njega, opali preko nekih dzombi - i bukvalno slomije auto !

Posle Stojadina su dosli razni Jugici, nekih 5-6 komada, i 45-ice i 55-ice...i polovne i nove...nikad nijednom nije nista falilo, nikad nijednom nije pipan motor a nijedan nije presao manje od 130 000.
Toliko o tome da Jugo produva na 20 000.............................................

Sad je trenutno u funkciji Zastava 10....ne Punto nego bas Zastava 10.
Kupljena nova 2008.g.....i bas volim sto je ZASTAVA !

Ali i dan-danas je nekako, kad u kuci neko kaze "nas auto", prva misao narandzasti Stojadin.......

Auh...raspricao sam se previse......dosta je za predstavljanje

Sasa
Back to top Go down
meto65
Ambasador u Makedoniji
Ambasador u Makedoniji
meto65


Broj poruka : 2086
Datum upisa : 2011-12-30
Godina : 58
Lokacija : Skopje, Macedonia

Stojadin 101B 1974.g.... Empty
PostSubject: Re: Stojadin 101B 1974.g....   Stojadin 101B 1974.g.... EmptyFri Nov 01, 2013 1:00 am

Dobrodosao Sasa :welcome: ,

Bas si nam ispricao lepu pricu, ali na kraju tuzno sto ste prodali auto, ja citam i mislim kako ga jos imas, bas steta Crying or Very sad
Back to top Go down
dejca
101 - 55KS
101 - 55KS
dejca


Broj poruka : 35
Datum upisa : 2013-05-20
Godina : 54
Lokacija : Leskovac

Stojadin 101B 1974.g.... Empty
PostSubject: Re: Stojadin 101B 1974.g....   Stojadin 101B 1974.g.... EmptyFri Nov 01, 2013 7:41 am

Lepa prica i dokaz kako se nekad odlicno zivelo, tvoj deda je bio "MAJSTOR" kao sto i treba da bude.
Back to top Go down
vlash86
101 - 55KS
101 - 55KS
vlash86


Broj poruka : 498
Datum upisa : 2012-01-10

Stojadin 101B 1974.g.... Empty
PostSubject: Re: Stojadin 101B 1974.g....   Stojadin 101B 1974.g.... EmptyFri Nov 01, 2013 11:40 am

dobrodosao a to za majstore starog kova stoji i moj deda je znao sve da napravi sam od cega hoces, meni su sajtne celke bile napravljene a nisam ni znao dok nisam rasturio auto komplet. Steta za narandzastog, takvi su danas veoma retki. Ja znam samo jednog takvog
Back to top Go down
zastava101b
Član osnivačkog tima
Član osnivačkog tima
zastava101b


Broj poruka : 3470
Datum upisa : 2011-12-21
Godina : 36
Lokacija : Beograd

Stojadin 101B 1974.g.... Empty
PostSubject: Re: Stojadin 101B 1974.g....   Stojadin 101B 1974.g.... EmptyFri Nov 01, 2013 11:27 pm

Premestio sam temu na mesto gde se može lakše videti.

Lepa priča Saša, dobro došao u naš klub. Nadam se da ćete materijali podsetit na tvog Stojadina, pa nam se možda ponovo i pridružiš sa nekim projektom cheers 
Back to top Go down
https://zastava101.serbianforum.info/t3348-istorijsko-naslee-zas
sasaasas
PIONEER
PIONEER



Broj poruka : 4
Datum upisa : 2013-10-31
Godina : 55
Lokacija : Obrenovac

Stojadin 101B 1974.g.... Empty
PostSubject: Re: Stojadin 101B 1974.g....   Stojadin 101B 1974.g.... EmptySun Nov 03, 2013 2:43 am

Hvala svima na izrazima dobrodoslice i lepim recima.

Moram samo da dodam da jos uvek imam i cuvam originalnu tehnicku knjizicu od naseg Stojadina.
Imam i nekih par starih fotografija gde se vidi i moj auto, pa ako uspem nekako da skeniram mozda i postavim ovde.
Ne obecavam, nemam skener, ali ako bude bice.......

Citam ovde postove, i narocito mi je zanimljiv deo gde se opisuje oprema pojedinih modela.
Nas Stojadin jeste bio bas onaj osnovni model, ali nijedan od ovde opisanih osnovnih modela i oprema u njima ne odgovara bas 100% opremi mog auta.
Valjda je to tako uvek bilo kod Zastave - ugradjivali sta su trenutno imali na raspolaganju - tako da tu ustvari ima bezbroj kojekakvih kombinacija opreme.....
Ne moze se nikad sa sigurnoscu reci ni tvrditi da je "taj i taj" model imao bas strogo "tu i tu" opremu.

Sledeci put, kad uhvatim vremena, opisacu vam bas tacno sta je imao i kako bio opremljen moj Stojadin.

Do tad - pozdrav svima.

Sasa

P.S.
E da, moram jos da dodam dve stvari, zaboravih to malopre.
U vezi te narandzaste boje, koju pominje kolega......
Ta njegova boja, fabricka, koja je bila na njemu pre tog limarijskog sredjivanja - bila je toliko lepo i dobro odradjena u fabrici - znam da su svi u komsiluku uvek govorili, da posle svakog pranja ona sve vise i lepse sija.
Nikad nismo koristili nikakve sampone i slicne stvari, samo cistu vodu.
Sa godinama je samo bila sve sjajnija i sjajnija.
Mozda ce ovo nekom zvucati cudno ili pristrasno - ali je bas tako bilo.
Znaci, pre 40godina je Zastava umela da ofarba auto kako treba mnogo bolje nego kasnije, kad smo svi bili svedoci da auto posle par godina pocne da bledi, matira ili iz fabrike izadje sa razlivenom bojom, ili "ofrlje" ofarban po raznim mestima na karoseriji i slicno.
Znam to iz licnog iskustva sa Jugicima koje sam imao kasnije.

A druga stvar u vezi te prelepe narandzaste boje - moja prva "prava" devojka, tamo negde malo pre '90 godine, za nas drugi izlazak u grad (naravno Stojadinom) kupi i obuce narandzastu majicu.
Jos mi kaze, kad je istrcala iz zgrade i usla u kola - "nisam nikad imala narandzastu majicu, ali sad sam kupila da se slaze uz kola".
U jeeeeee...........!!!!!!!
Ko je tad bio srecniji od mene na svetu !?!?!?!?!?!??
Hahahahaha........

Nadam se da nisam smorio, sto bi rekli sad klinci......pa se cujemo.
Pozdrav
Back to top Go down
meto65
Ambasador u Makedoniji
Ambasador u Makedoniji
meto65


Broj poruka : 2086
Datum upisa : 2011-12-30
Godina : 58
Lokacija : Skopje, Macedonia

Stojadin 101B 1974.g.... Empty
PostSubject: Re: Stojadin 101B 1974.g....   Stojadin 101B 1974.g.... EmptySun Nov 03, 2013 3:43 am

Valjda si zadrzao devojku jos? Ili je i ona otisla.........e to bi vec bila steta sad 
Back to top Go down
sasaasas
PIONEER
PIONEER



Broj poruka : 4
Datum upisa : 2013-10-31
Godina : 55
Lokacija : Obrenovac

Stojadin 101B 1974.g.... Empty
PostSubject: Re: Stojadin 101B 1974.g....   Stojadin 101B 1974.g.... EmptySun Nov 03, 2013 10:39 am

Ma kakvi....
Ko je jos zadrzao prvu devojku?
Hahaha
Back to top Go down
meto65
Ambasador u Makedoniji
Ambasador u Makedoniji
meto65


Broj poruka : 2086
Datum upisa : 2011-12-30
Godina : 58
Lokacija : Skopje, Macedonia

Stojadin 101B 1974.g.... Empty
PostSubject: Re: Stojadin 101B 1974.g....   Stojadin 101B 1974.g.... EmptySun Nov 03, 2013 1:28 pm

Ako je ona prava, sto da ne Wink, lepo je rasti, ziveti i ostareti zajedno sa jednom osobom, imu tu puno zajednickih stvari i teme razgovora thumbsup 
Back to top Go down
ApolloNs
Član osnivačkog tima
Član osnivačkog tima
ApolloNs


Broj poruka : 867
Datum upisa : 2011-12-20
Godina : 40
Lokacija : Novi Sad

Stojadin 101B 1974.g.... Empty
PostSubject: Re: Stojadin 101B 1974.g....   Stojadin 101B 1974.g.... EmptySun Nov 03, 2013 1:57 pm

lepa prica!Very Happy 

meto, slazem se sa tobom! ja sam imao dugu vezu, pa ih sada menjam a ustvari zavidim onima koji imaju veze od mladosti:pale: 
Back to top Go down
Sponsored content





Stojadin 101B 1974.g.... Empty
PostSubject: Re: Stojadin 101B 1974.g....   Stojadin 101B 1974.g.... Empty

Back to top Go down
 
Stojadin 101B 1974.g....
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» "AUTO" - Broj 2 - 22.Januat 1974. - Veliki uporedni test
» moj zamišljeni stojadin
» Stojadin gastarbajter
» Električni Stojadin
» "AUTO" - Broj 4 - 19.02.1974. - Veliki uporedni test: Drugo poluvreme - Kako još 20ks u Zastavu 101

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
ZASTAVA 101 :: Slobodne teme / Forum free :: Moja vizija 101 / Zastava 101 vision-
Jump to: