ZASTAVA 101
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ZASTAVA 101

Udruženje ljubitelja automobila ZASTAVA 101 / Association of ZASTAVA 101 fans
 
HomeHome  Latest imagesLatest images  RegisterRegister  Log inLog in  

ZASTAVA 101 FORUM JE AKTIVAN, Registrujte se za pun pristup! ZASTAVA 101 FORUM IS ACTIVE! Register for full access.

 

 opruge na zadnjem trapu

Go down 
+4
bojan bor 101
Djoleee
YUgisa
MehaSo
8 posters
AuthorMessage
MehaSo
PIONEER
PIONEER



Broj poruka : 2
Datum upisa : 2013-03-16

opruge na zadnjem trapu Empty
PostSubject: opruge na zadnjem trapu   opruge na zadnjem trapu EmptySun Mar 17, 2013 9:11 pm

da li je neko pokusavao da stavi opruge na zadnji trap, umesto gibnja?
Back to top Go down
YUgisa
Ambasador partnerskog kluba
Ambasador partnerskog kluba
YUgisa


Broj poruka : 1313
Datum upisa : 2012-09-07
Godina : 34
Lokacija : Subotica

opruge na zadnjem trapu Empty
PostSubject: Re: opruge na zadnjem trapu   opruge na zadnjem trapu EmptyTue May 07, 2013 12:07 pm

Jeste Wink

opruge na zadnjem trapu Zadnjabs

Predpostavljam da te sem toga i interesuje kako i sta, ali posto nije napisano koja je poenta toga, onda necu se truditi razglabati to Laughing
Back to top Go down
http://boyracermotorsport.forum315.com/
Djoleee
101 - 55KS
101 - 55KS



Broj poruka : 418
Datum upisa : 2012-01-30

opruge na zadnjem trapu Empty
PostSubject: Re: opruge na zadnjem trapu   opruge na zadnjem trapu EmptyTue May 07, 2013 6:41 pm

Za tim jednostavno nema potrebe. A uz to, karoserija je projektovana za postojeci tip vesanja, ne za MacPherson. Imas gredu i ostalo sto prima opterecenje, ako se stavljaju opruge onda sve to preuzimaju solje zadnjih amortizera itd...yugisha ce kao strucniji po pitanju trapova da dopuni i ispravi ako nesto nisam napisao kako treba
Back to top Go down
YUgisa
Ambasador partnerskog kluba
Ambasador partnerskog kluba
YUgisa


Broj poruka : 1313
Datum upisa : 2012-09-07
Godina : 34
Lokacija : Subotica

opruge na zadnjem trapu Empty
PostSubject: Re: opruge na zadnjem trapu   opruge na zadnjem trapu EmptyTue May 07, 2013 8:47 pm

Ajd da odmah napomenem da nemam licnog iskustva pa ovo sto kazem, ne tvrdim da je 100% tako ali cu da iznesem svoje misljenje povodom toga kad je vec krenula prica. Wink

Pre svega, ako je namena za neke bolje vozne osobine u opustenoj voznji, tj glavni cilj je postizanje vece udobnosti, problem je naci odgovarajuce opruge za to, jer moraju da budu uske kako bi tocak mogao da prodje a takve uske opruge su obicno sa sportskih automobila koje nisu mekane i udobne a trkacke opruge postoje u raznim tvrdocama ali su linearne sto znaci da i kad se malo i kad se jako sabiju, uvek daju isti otpor sto naravno nije bas udobno po neravninama. Cak i da ste to uspeli da resite, ostaje problem smestanja tockova pa ce vam trebati neki distancer ili felna sa izbacenijim ET sto opet povlaci problem kacenja o rub i menjanja voznih karateristika. Takodje varenje na amortizer nije bas pozeljno a ni malo prakticno da radite pri svakoj zameni amortizera pa je opet pozeljno preci na amortizere sa uloskom sto opet dovodi do dodatnih modifikacija. Onda se penjemo gore a to je solja amortizera, nije je jednostavno napraviti a retko ko je i pravi, sva resenja koja sam ja do sada video (ako izuzmemo ono da su prepravili ceo kos) su bila u fazonu da se svo opterecenje prenosi na fabricku "solju" tj na one dve gumene caure. Sto i nije neko resenje jer opterecenje opruge treba da se prenese direkno na karoseriju dok samo amortizer treba da prenosi kroz elastican zglob opterecenje na karoseriju. Naravno na trkama to nije problem jer se ocekuje koriscenje unibola sto znaci da je spoj svakako metal na metal i tu nema nikakvog disanja. To nas opet dovodi do karoserije i fabricka to sigurno ne moze da izdrzi, ne nosi se bas nesto krasno ni samo sa opterecenjem tvrdjih amortizera a ne opterecenja cele mase vozila. Trebalo bi ga ojacati, izvariti, staviti kosku, napraviti trouglasta ojacanja koje ce povezati deo kosa oko solje sa polusasijom i slicno. Prilicno mnogo ulaganja za relativno skroman i upitan rezultat i ne bas prakticno za auto koji sluzi u svakodnevnoj upotrebi sem ako ne radite opsezne radove na karoseriji iz nekog drugog razloga.

Ako opet govorimo o podizanju performansi auta, onda mozemo predpostaviti da tvrdoca opruga nije problem i da planirate svakako ojacati karoseriju ali potreba za time je opet upitna. Mislim, kad govorimo o autu koji nece ici na profesionalne trke, mozemo racunati na to da je ipak ogranicen na neke gradske uslove, sto znaci da nece postizati svaki dan brzine od preko 150+km/h, niti ce ici tim brzinama kroz krivine, pa kombinacija gibnja i kvalitetnih amortizera i moja preporuka da se stavi zadnja b. stangla, moze da da vrlo dobre rezultate i vise nego sto je potrebno u 99% slucajeva. A uz to za bolje performanse ce te zeleti i sire gume verovatno a vec je pomenut problem smestanja pod rubove tako da morate siriti i rub.

Drugo je to kad se govori o trkama, gde se postizu stalno velike brzine, gde je svaka sekunda bitna i gde modifikacije na vozilu se rade svakako i nije bitna svakodnevna prakticnost.

Licno meni to ima poente samo kod jedne stvari, a to je kad je vozilo opremljeno sa 4 amortizera koji imaju mogucnost podesavanja visine auta i na taj nacin moze da se nasteluje balans vozila (za sta su pre svega i izmisljeni ti amortizeri a ne za zavrtanje u pod) tj da bude jednako opterecenje po tocku sa leve i desne strane na istoj osovini. Ali potrebne vage za to ja iskreno ne znam da li neko poseduje u Srbiji, mozda neko od trkaca, mada vise verujem da to iznajmljuju iz inostranstva a cak i da neko ima, neverujem da bi rado pozajmio Wink

Naravno nikoga ne odgovaram od toga, ali ono tri puta meri, jednom seci, treba staviti sve na papir, sta se konretno zeli postici i da li je za to potrebno to raditi ili ne Wink Naravno, ako je nekome fazon bas da ima tako nesto, onda metar u ruke cheers2
Back to top Go down
http://boyracermotorsport.forum315.com/
bojan bor 101
PIONEER
PIONEER



Broj poruka : 2
Datum upisa : 2014-08-11

opruge na zadnjem trapu Empty
PostSubject: Re: opruge na zadnjem trapu   opruge na zadnjem trapu EmptySun Aug 24, 2014 4:28 pm

moja ideja je postavljanje zadnjeg vesanja od golfa 1 komplet.
Back to top Go down
YUgisa
Ambasador partnerskog kluba
Ambasador partnerskog kluba
YUgisa


Broj poruka : 1313
Datum upisa : 2012-09-07
Godina : 34
Lokacija : Subotica

opruge na zadnjem trapu Empty
PostSubject: Re: opruge na zadnjem trapu   opruge na zadnjem trapu EmptySun Aug 24, 2014 6:21 pm

Tako resenje je unazadjivanje jednog nezavnosg vesanja na nivo polukrute osovine. Ukoliko se trazi resenje za izbacivanje gibnja i ugradnja opruga, resenje sa ugradnjom opruga na zadnje amortizere od Z101 je mnogo kvalitetnije i jednostavnije od ugradnje zadnjeg vesanja sa Golfa 1...
Back to top Go down
http://boyracermotorsport.forum315.com/
jollyjumper
Ambasador partnerskog kluba
Ambasador partnerskog kluba
jollyjumper


Broj poruka : 321
Datum upisa : 2012-01-10

opruge na zadnjem trapu Empty
PostSubject: Re: opruge na zadnjem trapu   opruge na zadnjem trapu EmptyMon Aug 25, 2014 2:39 am

Mene je mrzelo da citam roman odozgo, ali sam video preporuku za balans stanglu na gibanj i samo cu da se nasmejem jer toga nema ni na trkackim automobilima, a ne na automobilima za grad, a druga stvar opet ponavljam GIBANJ.

Uglavnom su prebacivali zadnje vesanje sa Una Turbo na Juga, sto je bilo najlakse. To se nije pokazalo kao dobro resenje, jer nije bilo nekih poboljsanja u performansama, posebno zbog obima posla.
Druga stvar prepravke nisu tako jeftine ukoliko zelis da valja, vise se isplati dodati platnu i upariti sa amortizerima.
I treca je da je ovo oprobana varijanta, ukoliko je bas do performansi, na trkama se takodje tako vozi i performanse su zaista zadovoljavajuce ako se odradi kako valja, a i dosta je jeftinija.

Jedino ukoliko zelis da pricas ljudima kako imas opruge pozadi, ali opet se ne isplati ulagati...slicna prica kao sa onima koji pozadi ugradjuju diskove, a realno nisu im potrebni.

Verujem da Miljan ima da doda nesto na temu.
Back to top Go down
http://serbiancarfans.x10.mx
Miljan
Počasni ambasador i član osnivačkog tima
Počasni ambasador i član osnivačkog tima
Miljan


Broj poruka : 3293
Datum upisa : 2011-12-20
Godina : 37
Lokacija : Nis

opruge na zadnjem trapu Empty
PostSubject: Re: opruge na zadnjem trapu   opruge na zadnjem trapu EmptyWed Aug 27, 2014 7:49 pm

Kakva god da je konstrukcija trapa, dodatna balans stangla svakako koristi, jer predstavlja dodatni element koji se protivi naginjanju karoserije.
Gibanj sam po sebi vec ima takav efekat, ali sa balans stanglom je on jos veci, narocito kod dvolisnog i trolisnog gibnja. Ne znam kakva je situacija sa cetvorolisnim jer mislim da je jaci od balans stangle, tako da ce pre on da dodje do maksimalne tacke deformacije nego balans stangla.
Back to top Go down
https://zastava101.serbianforum.info
YUgisa
Ambasador partnerskog kluba
Ambasador partnerskog kluba
YUgisa


Broj poruka : 1313
Datum upisa : 2012-09-07
Godina : 34
Lokacija : Subotica

opruge na zadnjem trapu Empty
PostSubject: Re: opruge na zadnjem trapu   opruge na zadnjem trapu EmptyWed Aug 27, 2014 8:37 pm

Gibanj nema efekat b. stangle, na Zastava Forumu sam objasnjavao Predragu i merio mu, na sredini izmedju dva oslonca na gredi nema ugibanja, lomi se na osloncu tj pomera se samo deo kod viljuski tj funkcionisu totalno nezavisno leva i desna strana. Barem kod 4 lista, nisam siguran kako je kod dvolisnog gibnja, mada ako ima ona guma na sredini onda nema sigurno ugibanja ni kod njega a trolisni verujem da funkcionise kao ovaj sa 4 lista. Ostala mi sveska u garazi pa da ne idem sad da vidim podatke, ali ako se dobro secam, ako se visine izmedju levog i desnog tocka razlikuju za 32mm, sila koju stvara b. stangla je jednaka kao celokupna sila gibnja sa 4 lista... Tj lupam ako se desna strana sabije 12mm a leva izvuce 20mm (skrece se u levo), b. stangla (barem onakvu kakvu ja imam) stvara otpor kao dodatan gibanj od 4 lista, tj da bi postigli isti efekat ali da nema b. stangle potreban je gibanj sa 8 listova. Tako da je prednost b. stangle da se postize stabilniji auto bez potrebe za ultra tvrdim gibnjem sto daje bolju udobnost kao i bolju amortizaciju u svakodnevnom saobracaju sto je u odredjenoj meri i poboljsanje stabilnosti jer nece da odskace po neravninama.

A kao sto se vidi na snimku, gibanj sa 4 lista ima sasvim dosta hoda tako da b. stangla ima dovoljno prostora da stvori silu u kontri izmedju leve i desne strane kad se prolazi kroz krivinu:


jolly, mnogo si jak na recima, a slab na delu...
Back to top Go down
http://boyracermotorsport.forum315.com/
Mitke
Facebook Moderator
Facebook Moderator
Mitke


Broj poruka : 746
Datum upisa : 2011-12-26
Godina : 34
Lokacija : Beograd

opruge na zadnjem trapu Empty
PostSubject: Re: opruge na zadnjem trapu   opruge na zadnjem trapu EmptyWed Aug 27, 2014 10:08 pm

Jolly i YUgisa, momci, smirite strasti.
Back to top Go down
zastava101b
Član osnivačkog tima
Član osnivačkog tima
zastava101b


Broj poruka : 3470
Datum upisa : 2011-12-21
Godina : 36
Lokacija : Beograd

opruge na zadnjem trapu Empty
PostSubject: Re: opruge na zadnjem trapu   opruge na zadnjem trapu EmptyWed Aug 27, 2014 11:11 pm

Postovi koji sadrže sarkazam i elemente svađe će biti uklonjeni sa foruma. Tehničku raspravu sa pravim argumentima ću ostaviti jer je korisna.
Back to top Go down
https://zastava101.serbianforum.info/t3348-istorijsko-naslee-zas
Sponsored content





opruge na zadnjem trapu Empty
PostSubject: Re: opruge na zadnjem trapu   opruge na zadnjem trapu Empty

Back to top Go down
 
opruge na zadnjem trapu
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
ZASTAVA 101 :: Mehanika / Mechanics :: Vešanja i kočnice / Suspension and brakes-
Jump to: